Úvodní stránka » Úvahy

Úvahy

Jak jsem fotografoval casting Elite Model Look

IMG_1234-1.jpgTentokrát chci zdůraznit nejdůležitější, univerzální a zdánlivě triviální pravidlo a to zní...

16. 5. 2022 | Rubrika: Úvahy

Souboj titánů se blíží

3x full frame.jpgBrzy bude trojice adeptů na nejlepší high-endový fotoaparát v prestižní kategorii CSC Full Frame kompletní...

11. 10. 2021 | Rubrika: Úvahy

Jak jsem fotografoval Cirkus Kabát 2021 - světla, stíny, emoce

IMG_9915-1.jpgKoncert Kabátů dokonale prověří reportážního fotografa po všech stránkách. Na nic není čas, scéna se mění každou vteřinu a kdo si zapomene špunty do uší, musí odejít předčasně. Fotí se totiž hlavně před první řadou na dotek reprobeden. Tady je Cirkus Kabát 2021 se všemi fotografickými souvislostmi.   

21. 9. 2021 | Rubrika: Úvahy

Největší britská tisková agentura přešla na fotoaparáty Sony

Vycházející hvězdy fotožurnalismu.jpgNení to tak dávno, co fotožurnalistice dominovaly zrcadlovky Canon a Nikon. Za krátkou dobu je tomu úplně jinak. Důvodem je...

27. 8. 2021 | Rubrika: Úvahy

Proč Olympus prohrál boj s telefony a končí

Olympus končí I.JPGPo 84 letech končí velká legenda fotografického průmyslu. Jak k tomu došlo?

8. 1. 2021 | Rubrika: Úvahy

Nikon končí s výrobou v Japonsku

Nikon.jpgNikon končí s výrobou fotoaparátů v Japonsku. Po 41 letech se ze své továrny Sendai Nikon stěhuje do Thajska. Zachrání snížení nákladů slavný Nikon? 

21. 12. 2020 | Rubrika: Úvahy

Nový Photoshop 2021 posílil umělou inteligenci Adobe Sensei

4.jpegTechnologii umělé inteligence Adobe Sensei uplatňuje Photoshop u nového nástroje Nahrazení oblohy. Výsledek aplikace je přesný a okamžitý. Zdá se, že je to cesta k novému pojetí editace snímků.           

27. 10. 2020 | Rubrika: Úvahy

Upgrade Photoshopu z října 2020 je obdivuhodný

Adobe .jpgVěděl jsem, že společnost Adobe chytá zásadní Upgrade svých produktů, které spadají do služby Creative Cloud Plán pro digitální fotografii. Včera jsem tedy aktualizoval Photoshop, Lightroom, Camera Raw a Bridge. Photoshop překvapil. Jeho umělá inteligence je fakt inteligentní. 

21. 10. 2020 | Rubrika: Úvahy

Korekce expozice u zrcadlovek Canon je už uspokojivá

Canon 5D Mark III IV.jpgManuální expoziční režim s automatickým ISO. Pokud si ho osvojíte nejprve nanečisto a potom i ve vypjatých situacích, zautomatizujete si postup tak, že už na něj nebudete muset myslet. Už vám bude jenom dobře sloužit. Bohužel nejde to nastavit u všech fotoaparátů.   

25. 9. 2020 | Rubrika: Úvahy

Patří zrcadlovky do starého železa? Čím fotí vítězové?

Mezinárodní soutěž fotografií World Press Photo je prestižní záležitostí v oboru fotožurnalistiky. Zajímalo mě, jaké fotoaparáty používali vítězové letošního ročníku soutěže. Výsledkem je překvapení.

31. 5. 2020 | Rubrika: Úvahy

Korekce expozice u zrcadlovek Canon není ideální

Mnoho let používám ke své práci pokročilé zrcadlovky Canon. Často uplatňuji při reportážním způsobu fotografování korekci expozice. Na rozdíl od CSC fotoaparátů Fujifilm a Sony mi chybí přímý ovladač korekce expozice na těle přístroje.

9. 5. 2020 | Rubrika: Úvahy

Expozice z jiného pohledu

Malá hloubka ostrosti při nedostatku světla, krátké ohnisko zblízka nebo dlouhé ohnisko zdálky. To jsou jenom některá tajemství expoziční strategie, která jsou neprávem opomíjena. Mnoho toho bylo napsáno pouze o expozici a světlejší či tmavší fotografii, ale bez dalších souvislostí. To se snažím napravit v tomto článku.  

17. 3. 2020 | Rubrika: Úvahy

Proč jsou fotografie z mobilu „lepší“ než z drahého foťáku?

Smartphony dnes produkují tak zdařilé fotografie, že mohou být na první pohled lepší než z drahých fotoaparátů. Je tomu opravdu tak?  

24. 12. 2019 | Rubrika: Úvahy

Proč je světelnost objektivů nenahraditelná

Pro univerzální fotografickou práci je světelný objektiv nenahraditelný. Při pohledu na ceny máme tendenci bagatelizovat tento fakt. Jak je světelnost objektivu důležitá a proč tomu tak je?

10. 8. 2019 | Rubrika: Úvahy

World Press Photo 2019

World Press Photo každoročně pořádá největší a nejprestižnější mezinárodní soutěž o nejlepší reportážní fotografii. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 4738 fotografů ze 129 zemí s téměř osmdesáti tisíci snímků. Jednoznačným tématem letošní soutěže byla migrace a vítězná fotografie se zasloužila o zmírnění režimu na hranici mezi Mexikem a USA.

22. 4. 2019 | Rubrika: Úvahy

Canon EOS RP – konečně trefa do černého?

Canon dosud prožíval těžké časy při zavádění dlouho opomíjených systémových kompaktů. Představením nového full frame low-endového Canonu EOS RP s dobrým poměrem cena/výkon by se mohla karta obrátit. Papírové předpoklady na to má.  

16. 2. 2019 | Rubrika: Úvahy

Agentura Reuters uveřejnila své nejlepší snímky roku 2108

Jedna z nejprestižnějších zpravodajských agentur Reuters představila nejzajímavější snímky svých fotografů, které v roce 2018 pořídili. Jedná se o snímky reflektující události oné doby, často hodně smutné, ale zároveň burcující.

 

 

4. 1. 2019 | Rubrika: Úvahy

Nejlepší fotoaparát roku 2018 do 25 000 Kč

Na konci roku je na místě trocha bilancování. Soustředil jsem se na fotoaparáty, které mohou konkurovat fotografujícím telefonům a jsou určeny lidem, kteří třeba začali smartphonem nebo prostě chtějí po technické stránce lepší fotografie. Při mém výběru byl zásadní poměr cena/výkon a užitná hodnota, tak jak je to běžné u většiny lidí. 

 

31. 12. 2018 | Rubrika: Úvahy

Nejlepší fotoaparáty a objektivy roku 2018 podle odborníků

Internetový magazín Digital Photography Review je nejnavštěvovanějším a také nejrespektovanějším informačním kanálem v oboru digitální fotografie. Každoročně tým pracovníků DPReview hodnotí nejlepší výrobky roku v oboru. Je jisté, že takové hodnocení má vysokou vypovídající hodnotu a je prosto vlivu výrobců nebo nekompetentnosti hodnotitelů.

4. 12. 2018 | Rubrika: Úvahy

Vybíráme nejlepší malý a dobrý fotoaparát za slušné peníze

Parametry hledaného fotoaparátu jsem zvolil takové, aby byl jasnou konkurencí nejlepším fotoaparátům ve smartphonech. Proto se musí jednat o nejlepší malý a dobrý fotoaparát za slušné peníze.

18. 11. 2018 | Rubrika: Úvahy

Další atak smartphonů Samsung na fotoaparáty

Samsung vyklidil pole v oblasti fotoaparátů, ale nikoli v kategorii zaznamenání obrazu. Nové technologie v konstrukci snímačů určených do telefonů jsou velmi přesvědčivé a také perspektivní.

1. 11. 2018 | Rubrika: Úvahy

Nové CSC Nikon a Canon a jejich mouchy (na vychytání)

Nové Nikony Z a Canon EOS R si budou muset svoje první krůčky v segmentu plnoformátových bezzrcadlovek odbýt. Ceny nasadily dost sebevědomě asi s ohledem na názvy svých firem, ale už z prvních nezávislých testů a zkušeností je jasné, že vychytávat mouchy bude nutné.

26. 10. 2018 | Rubrika: Úvahy

Úvaha nad novými bezzrcadlovkami

Teď začnmezi Canonem, Nikonem a Sony mazec. První dva jmenovaní ovládali dlouhou dobu trh s plnoformátovými fotoaparáty, ale zrcadlovkami. Dlouho váhali s novou, modernější CSC technologií a „vetřelec“ Sony jim utekl o tři koňské délky.

13. 9. 2018 | Rubrika: Úvahy

Canon a Nikon uvedou full frame kompakty – pozdě, ale přece

Canon a Nikon dlouho totálně ignorovali logický směr, kterým se ubírají fotoaparáty. Není divu, jejich propracované plnoformátové zrcadlovky ovládaly trh nadšených amatérů a hlavně profesionálů. Po světě je miliony drahých objektivů na zrcadlovky a přezbrojit na systémové kompakty, včetně objektivů, je fakt drahé. A co s těmi objektivy? Vyhodit?

2. 8. 2018 | Rubrika: Úvahy

Postřehy z dovolené: Čím a jak fotografujeme

Tak jsem se vrátil z dovolené z klasického rezortu u moře a dobře jsem si všímal, čím a jak lidé na dovolené fotografují.

27. 7. 2018 | Rubrika: Úvahy

Ikonická Leica už jenom pro metrosexuály?

Kinofilmové fotoaparáty Leica jsou opravdovou legendou. Mnoho standardů v podobě unikátních technických i designových řešení zavedla právě Leica. Digitální foťáky Leica jsou designové, marketingově tlačené fotoaparáty za nehorázné ceny.

21. 6. 2018 | Rubrika: Úvahy

To jinde neuvidíte, ale jak to vyfotit?

Ústí nad Labem je zvláštní město. Mně se líbí. Má svoji poetiku zašlých prvorepublikových dob a hlavně socialistické industrializace, ovšem v podobě nepovedené porevoluční transformace. Když jsem uvedl, že to má zvláštní poetiku, tak je to pro mě fotogenické. Po fotografické stránce je největším problémem fakt, že tato území nejsou standardní místa, která kontroluje město.

6. 6. 2018 | Rubrika: Úvahy

Nový OLED hledáček boří mantinely aneb úvaha nad hledáčky

Společnost Sony představila nový elektronický hledáček. Hned ve třech hlavních parametrech je nejlepší mezi existujícími. A kvalita zobrazení? Možná bude nejlepší nejenom v kategorii elektronických hledáčků (zrcadlovkáři prominou).

31. 5. 2018 | Rubrika: Úvahy

Z očí do očí

Když je fotografovaný objekt níž, bude na fotografii z nadhledu. To je v mnoha případech zásadní chyba. Týká se to hlavně portrétů dětí, sedících dospělých lidí, fotografií zvířat a rodinných snímků. Fotografujte z očí do očí.

13. 5. 2018 | Rubrika: Úvahy

World Press Photo 2018

Vyhlášením oceněných vyvrcholil 61. ročník nejprestižnější novinářské fotografické soutěže World Press Photo. Celkem se přihlásilo 4 548 fotografů ze 125 zemí světa. K posouzení poslali 73 044 fotografií v osmi kategoriích. Naprostá většina nominovaných snímků ukazuje děs a utrpení na mnoha místech světa.

13. 4. 2018 | Rubrika: Úvahy

Canon už zkouší plnoformátovou bezzrcadlovku

Plnoformátová bezzrcadlovka Canon by mohla dorazit k zákazníkům dřív, než jsme čekali. Příliš nezveřejňuji informace z různých rumorových stránek, ale tyto jsou ověřeny z několika důvěryhodných zdrojů.

25. 3. 2018 | Rubrika: Úvahy

Vrcholní manažeři od Canonu se rozpovídali

Yoshiyuki Mizoguchi, Go Tokura a Naoya Kaneda jsou vrcholní pracovníci společnosti Canon a ti poskytli redaktorům Dpreview rozhovor. Neměli jiného zbytí, protože uvádění bezzrcadlovek nějak vázne. Co nám tedy mimo jiné řekli?

19. 3. 2018 | Rubrika: Úvahy

Proč fotografujete právě tuto scénu?

Fotografuji proto, že chci pouze dokumentovat realitu okolo sebe? Takové fotografie mají v lepším případě informativní hodnotu. Nebo chci novými pohledy s využitím technických prostředků vytvářet fotografie? V takovém případě je podstatný váš tvůrčí vklad.

12. 3. 2018 | Rubrika: Úvahy

Sigma nově vyrábí své objektivy i pro Sony E/FE

Společnost Sigma zahrnula do svého výrobního programu vedle objektivů pro Canon a Nikon také bajonet E/FE pro fotoaparáty Sony. Jedná se o objektivy řady Art, tedy nejvyšší třída, která si vydobyla za krátkou dobu své existence prestiž. V nejbližší době bude k dispozici 7 stávajících objektivů a 2 nové.

2. 3. 2018 | Rubrika: Úvahy

Plnoformátové fotoaparáty: Nikon předstihl Canon

Společnost Nikon se na trhu ve Spojených státech dostala na první místo v prodeji full frame fotoaparátů s výměnnými objektivy. Tradičně toto místo držel Canon a na vzestupu byl Sony. Jaké jsou důvody?

25. 1. 2018 | Rubrika: Úvahy

Novinky roku 2017, které mě nejvíc zaujaly a další povídání

Poslední den roku 2017 je dobrá doba na ohlédnutí za tímto rokem. Obecně vzato pokračuje souboj koncepcí fotoaparátů. Zrcadlovky nebo systémové kompakty? Na to mám odpověď stejně jako na otázku jaké novinky roku 2017 v oblasti fotoaparátů a objektivů mě zaujaly. 

31. 12. 2017 | Rubrika: Úvahy

X-Photographers na pražské výstavě

Zúčastnil jsem se zahájení pozoruhodné výstavy, kterou připravila společnost Fujifilm v jedinečných prostorách Czech Photo Centre v Praze. Tady je pár postřehů a několik mých fotografií z výstavy.

10. 12. 2017 | Rubrika: Úvahy

Nejlepší fotoaparát jako dárek na vánoce v poměru cena/výkon

Mnoho z vás chce někomu blízkému koupit na Vánoce fotoaparát a nemá chuť probírat všechny možnosti od ceny, typu, značky, nebo úvahy, co bude dotyčný fotit nejvíce. Pro vás je tento článeček, kde vám nabídnu jeden fotoaparát, s kterým neuděláte chybu.

30. 11. 2017 | Rubrika: Úvahy

Modelky na fotografiích jinak? Co třeba silné nebo chlupaté?

V zaběhlém světě modelek a fotografů došlo v poslední době k dvěma dost neobvyklým událostem. Budou na titulních stranách časopisů modelky takové, jak je příroda stvořila?

13. 10. 2017 | Rubrika: Úvahy

Chystá legendární Yashica velký návrat?

Legendární značka Yashica možná plánuje návrat mezi výrobce digitálních fotoaparátů. Internetové stránky společnosti Yashica a uveřejněné video tomu nasvědčuje, pravda trochu záhadně a nejednoznačně, ale uvidíme.

17. 9. 2017 | Rubrika: Úvahy

Spor jednou provždy vyřešen: Opice nemají autorská práva, ale….

Autorská práva jsou častým jádrem sporu i mezi fotografy. Že fotografem může být i opice, nikoho donedávna nenapadlo. To až do doby, kdy v roce 2011 naučil fotograf David Slater fotografovat samici makaka, Naruto.

15. 9. 2017 | Rubrika: Úvahy

Tajemství dobré fotografie

Dobrá fotka se pozná velmi jednoduše a nemusíte na to mít odborníky na hodnocení snímků. Fotografie je o pocitech a ty jsou velmi vrtkavé. Nicméně univerzální kritérium existuje.

21. 8. 2017 | Rubrika: Úvahy

Crop faktor: Omyly a skutečnost

Crop faktor je koeficient, kterým přepočítáváte ohniskovou vzdálenost, jakou by měl objektiv se stejným zorným úhlem na plnoformátovém fotoaparátu. Zní to jednoduše, ale chce to rozvést.

31. 7. 2017 | Rubrika: Úvahy

Canon šlápl do lejna

Před třemi týdny Canon představil svoji inovovanou entry level full frame DSLR Canon 6D Mark II. Kdyby to byl nový Čínský full frame, tak to bude blbé, ale řekněme pochopitelné. Co však ten Canon? V této kategorii fotoaparátů je to naprosto nepochopitelné. 

23. 7. 2017 | Rubrika: Úvahy

100 speciálních portrétů v Humans of North Bohemia

Humans of North Bohemia je můj nezávislý projekt, kde uveřejňuji snímky lidí, které potkávám v Severních Čechách, doplněné o autentické texty. Z fotografického hlediska se jedná o zvláštní žánr na pomezí street fotografie a portrétu. Ze street fotografie to má bezprostřednost okamžiku a z portrétu to má prostor pro ovlivnění výrazu a kompozice fotografovaného, byť ve velmi omezené míře.

7. 7. 2017 | Rubrika: Úvahy

Pulitzerovy ceny za fotografii byly uděleny

Že jedna fotografie řekne víc než tisíc slov je trochu klišé, ale u těchto fotografií to fakt sedí. Nemám rád snímky plné násilí a neštěstí, nicméně povinností novináře je takové snímky přinést.

11. 4. 2017 | Rubrika: Úvahy

Sankt-Petěrburg: Pouliční život

Groteskní, smutné i tragické se ve snímcích Alexandera Petrosyana nějak propojuje. Nutno dodat, že Ruská města a Ruská duše je ideální kombinací pro takové snímky. To nic nemění na tom, že nejdůležitějším aspektem street fotografie je vytříbené fotografické oko a schopnost vnímat rytmus místa.

5. 4. 2017 | Rubrika: Úvahy

Ohlédnutí za World Press Photo - nejlepší snímky z roku 2016

Ceny v prestižní soutěži novinářské fotografie World Press Photo 2017 za snímky z roku 2016 byly uděleny. Vyhrála fotografie vraha ruského velvyslance. V kategorii sportovní reportáže byl oceněn druhým místem český fotograf Michael Hanke.

27. 2. 2017 | Rubrika: Úvahy

Král portrétních objektivů byl korunován

Nejlepší portrétní objektiv s cenou 30 990 Kč porazil Zeiss Otus za 104 990 Kč, který dosud vedl ve své třídě. 

10. 2. 2017 | Rubrika: Úvahy

Čekání na Godota

Tak čekáme a čekáme na Canon 6D Mark II. Předchůdce, Canon 6D byl představen na veletrhu Photokina v září 2012. Uběhlo dlouhých 4 a půl roku a očekávaný nástupce nikde. Konkurence už je jinde a Canon ani nenaznačuje.

30. 1. 2017 | Rubrika: Úvahy

Fotografická technika roku 2016: Snímač APS-C v nové kvalitě

V uplynulém roce 2016 došlo k zajímavému posunu v kvalitě dvou nebo třech fotoaparátů se snímačem APS-C. Nedávno nemyslitelné srovnávání kvality snímku ze snímače velikosti APS-C s nedotknutelným Full-frame se stalo realitou.

3. 1. 2017 | Rubrika: Úvahy

Kalendář Pirelli 2017 - přirozená krása

Julianne Moore, Uma Thurman, Nicole Kidman a ostatní herečky jsou na fotografiích s neuspořádanými vlasy, s neskrývanými vráskami či dekou přes ramena nebo v roláku. Výrazy žen jsou přirozené, plné životních zkušeností a emocí.

9. 12. 2016 | Rubrika: Úvahy

Vánoce se blíží - rychlý způsob jak vybrat fotoaparát

Když kupujete fotoaparát, je to radost i starost. Budu mít nový přístroj, ale vyberu dobře? Pojďme očistit vlastnosti fotoaparátu od balastu a jít na dřeň. Fotoaparát má produkovat technicky kvalitní fotografie a to je závislé na překvapivě málo parametech.

13. 11. 2016 | Rubrika: Úvahy

Je výhodnější koupit objektiv nebo fotoaparát v Drážďanech?

Před dvěma dny jsem se rozhodl jet do Drážďan a porovnat ceny objektivů a fotoaparátů ve dvou největších prodejnách Media Markt a Saturn s cenami našeho největšího prodejce fotografické techniky. Výsledky jsou překvapivé.

6. 11. 2016 | Rubrika: Úvahy

Ohlédnutí za World Press Photo 2016

Nejprestižnější výstava novinářské fotografie na světě, která reflektuje významné světové události roku 2015 zavítala i letos do Prahy.

24. 9. 2016 | Rubrika: Úvahy

10 ikonických fotografií všech dob

Hodnocení fotografií je velmi individuální, subjektivní. Jsou snímky, které jsou slavné. Široká shoda na jejich kvalitě je pak objektivním měřítkem takových mimořádných fotografií. Vybral jsem deset ikonických fotografií všech dob, které ovlivnily jejich tvůrce i ostatní fotografy, širokou veřejnost i vlády.

1. 8. 2016 | Rubrika: Úvahy

Deset fotografií aneb s fotografama je někdy sranda

Rozhlédnul jsem se na internetu (pouze poslední snímek je můj) a dal jsem dohromady desítku fotografií, kde hlavním motivem je fotograf a jeho statečné, respektive žertovné srdce.

28. 6. 2016 | Rubrika: Úvahy

Uvidí ještě někdo někdy vaše fotografie?

Na počátku digitální fotografie jsem nadšeně psal, že uložené nuly a jedničky jsou nezničitelné a tedy i takto uložené fotografie jsou navždy uloženy. Teď už si to nemyslím. Pokud si chcete zachovat naději, že si ještě někdo někdy prohlédne vaše rodinné fotografie, je rozumné uchovat je v pevné kopii.  

22. 5. 2016 | Rubrika: Úvahy

Fotografování nejenom módy jinak aneb Dost bylo přetvářky

Americký Times udělá obálku z fotografie zhotovené mobilem. Do nejproslulejší agentury Magnum Photos přijali fotografa, který fotí jenom mobilem. Je to konec profesionální fotografie? 

28. 4. 2016 | Rubrika: Úvahy

Fujifilm v MeetFactory

Zástupci Fujifilm ČR včera pořádali akci k příležitosti uvedení nového fotoaparátu X-Pro2 a jako poděkování všem lidem, kteří si během pěti let od uvedení X série pořídili tyto fotoaparáty.

9. 3. 2016 | Rubrika: Úvahy

Objektiv Sigma Art 50-100mm F1.8 pro APS-C DSLR

Řada objektivů Sigma Art boří zavedené kategorie a nejinak je to u avizované novinky 50-100mm F1.8 určené pro zrcadlovky se snímačem APS-C.

21. 2. 2016 | Rubrika: Úvahy

100 článků o fotografování za 8 měsíců

Nezávislý webový deník www.foto-manie.cz jsem uvedl do provozu 15. 6. 2015 a za necelých 8 měsíců jsem pro vás připravil 100 článků o všem, co se týká fotografování. To je důvodem ke krátké rekapitulaci. Na závěr upozorním na jednu unikátní webovou galerii.

9. 2. 2016 | Rubrika: Úvahy

Kouzlo okamžiku

Statické snímky čelí konkurenci videa, které pochází z jednoho přístroje. Nabízí se možnost snímání videoklipů ve vysokém rozlišení a následném vyhodnocování velkého množství materiálu. Je to odložení zodpovědnosti za stisknutí spouště ve správný moment a její přenesení na fotoaparát a editační proces.

4. 2. 2016 | Rubrika: Úvahy

Nikon zvýší ceny objektivů a blesků na japonském trhu až o 18%

Začátkem března tohoto roku zvýší Nikon na japonském trhu ceny 73 svých DX a FX objektivů, 3 telekonvertorů, objektivů pro systém Nikon 1 a blesků. To naznačuje mnohé.

31. 1. 2016 | Rubrika: Úvahy

Smartphony s přídavnými objektivy ZEISS

79% majitelů telefonů s nimi pravidelně fotografuje a vytvoří daleko nejvíc fotografií. To je jasná a téměř neměnná věc. Horší pro výrobce fotoaparátů je skutečnost, že fotografická část telefonu je čím dál lepší, zatímco na zbytku telefonu není nic moc co zlepšovat.

7. 1. 2016 | Rubrika: Úvahy

Vánoční

Dnes je Štědrý den, tak musím dát něco vánočního a přitom fotografického. Můj malý fotografický příběh z Drážďan.

24. 12. 2015 | Rubrika: Úvahy

Prodej fotoaparátů se odrazil ode dna?

Je reálná naděje, že po více než dvou letech stagnace a následujících třech letech volného pádu se trh fotoaparátů stabilizoval. Podle CIPA (Camera & Imaging Products Association) od srpna letošního roku mírně rostl. Je to opravdu jenom naděje, ale může se stát jistotou, pokud se trend potvrdí. 

16. 12. 2015 | Rubrika: Úvahy

Dnes fotografuje 8x více lidí než před deseti lety

Zatímco trh fotoaparátů padá a padá (možná už se odrazil ode dna), lidí, kteří fotografují, masivně přibývá. Taková je zpráva společnosti pro výzkum trhu Futuresource Consulting, která se dotazovala 4 251 lidí z 6 zemí.

16. 12. 2015 | Rubrika: Úvahy

Zbrojení před bitvou o trh fotoaparátů

Za poslední týden se objevily dvě nepotvrzené zprávy od celkem důvěryhodných zdrojů o nákupu technologií a výrobních kapacit v oboru. Telefony se svými lepšícími se fotoaparáty a systémové kompakty způsobily velké turbulence na trhu fotoaparátů. Je to logické, předvídatelné a čísla to potvrzují.  

7. 12. 2015 | Rubrika: Úvahy

Fotoaparát jako vánoční dárek

Vánoce se kvapem blíží a fotoaparát by mohl být vhodným vánočním dárkem. Jistě vás napadnou dvě otázky. Je to vhodný dárek, když všichni fotí mobilem? Když ano, tak jaký fotoaparát vybrat z nepřeberné nabídky? Pokusím se to jasnými argumenty rozmotat.

23. 11. 2015 | Rubrika: Úvahy

Na castingu Česká Miss v Teplicích byla i Claudia Schiffer

Sešlo se velmi mnoho nadějných adeptek na titul Česká Miss 2016. Zvláštní bylo, že jedna ze slečen jako by vypadla s oka Claudii Shiffer za mlada. A to už je co říct. Samozřejmě přikládám fotky té slečny a pro porovnání mladé Claudie Schiffer.

11. 11. 2015 | Rubrika: Úvahy

Hvězdy svatební fotografie

Prestižní americký magazín portrétní a svatební fotografie Rangefinder  vyhodnotil 30 nových hvězd svatební fotografie světa roku 2015.

9. 11. 2015 | Rubrika: Úvahy

Prodeje fotoaparátů Canon klesají. Bodejť ne

Canon zveřejnil ekonomické výsledky za třetí čtvrtletí 2015.  Neradostně vypadá situace u fotoaparátů. Je zřejmé, proč tomu tak je.

31. 10. 2015 | Rubrika: Úvahy

Nová Leica SL pro snoby

Ve svobodné společnosti je místo i pro snoby a jiné, celkem neškodné lidi, kteří chtějí vlastnit za každou cenu (doslova) kvalitní věc. Pro takové je určena nová Leica SL (typ 601).

27. 10. 2015 | Rubrika: Úvahy

Fotoaparát v nové Microsoft Lumii 950 (XL) zase posunul hranici

Nové fotoaparáty smartphonů Lumia 950 a 950 XL jsou zase o level výš než konkurence. Pojďme se na ně podívat.

18. 10. 2015 | Rubrika: Úvahy

Jaké bude mít dopady zpráva od Sony?

Snímače jsou pro Sony zlatým vejcem na rozdíl od tradičních TV a audio. Podílí se více než 40% na trhu snímačů CMOS. Zásobuje takové firmy jako Apple nebo Nikon a nestíhá. A inovuje.

12. 10. 2015 | Rubrika: Úvahy

Sony chce dominovat prodeji fullframe fotoaparátů. Je to reálné?

Je zřejmé, že Sony svými bezzrcadlovými plnoformátovými fotoaparáty kráčí správnou cestou.

5. 10. 2015 | Rubrika: Úvahy

WORLD PRESS PHOTO 2015: Utrpení v obraze

Nejprestižnější výstavu novinářské fotografie na světě WORLD PRESS PHOTO můžete vidět v pražském Karolínu do 4. 10. 2015. Je opravdu na co se koukat.

23. 9. 2015 | Rubrika: Úvahy

Kupujete fotoaparát? Zaměřte se na dva parametry

Když kupujete fotoaparát, je to radost i starost. Budu mít nový přístroj, ale vyberu  dobře v té záplavě fotoaparátů?

14. 9. 2015 | Rubrika: Úvahy

Pozoruhodné dílo Tiny Barney

Dokumentuje život vyšší vrstvy americké a evropské společnosti, svojí rodinu a přátele. Rozehrává Divadlo mravů, jak se jmenuje její nejslavnější série a mezilidských vztahů.

27. 8. 2015 | Rubrika: Úvahy

Fotil jsem turisty, jak fotí Prahu

Podle Prague City Tourism navštěvuje Prahu stále víc turistů. Rozhodl jsem se na to podívat jako fotograf. Zvolil jsem si téma „Turisté fotografují“.

14. 8. 2015 | Rubrika: Úvahy

Panasonic umožní dodatečné ostření

Budeme fotografovat bez zaostřování? Panasonic vyvíjí technologii, která to umožňuje.

15. 7. 2015 | Rubrika: Úvahy

Zjednodušte to!

Malíři začínají s čistým plátnem a přidávají. Sochaři zase ubírají. Fotograf má jistě blíž k metodě sochaře. Scény okolo nás mají spíš mnoho prvků a jsou chaotické a v tom je problém.

14. 7. 2015 | Rubrika: Úvahy

Ultrazoomové mámení

Co je to? Tváří se jako solidní foťáky, ale obrazovou kvalitou zaostávají i za obyčejnými kompakty. Jsou to ultrazoomy.

9. 7. 2015 | Rubrika: Úvahy

Co si přibalit na cesty k fotoaparátu

Dovolené jsou v plném proudu a to je doba, kdy se téměř ze všech Čechů stanou fotografové. Koupi fotoaparátu už máte dávno za sebou. Ujasněné máte i fotografické postupy. Co si ale přibalit k fotoaparátu, aby to všechno klaplo? Co si berou zkušení fotografové a profesionálové?

2. 7. 2015 | Rubrika: Úvahy

Zahájí Canon ofenzívu?

Největšímu světovému výrobci fotoaparátů Canon Inc. klesl v prvním čtvrtletí tohoto roku čistý zisk o třetinu. Důvodem je strmý propad zájmu o kompaktní fotoaparáty, oznámila společnost.

15. 6. 2015 | Rubrika: Úvahy

Fata morgana fotografa

Je to v genech fotografů. Nedá se s tím nic dělat, ale když si to uvědomíte, můžete to korigovat. Věnujete tomu mnoho času a peněz a kvalitu vašich fotografií to příliš neovlivní. Co je to?

15. 6. 2015 | Rubrika: Úvahy