OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pojmy

Crop faktor: Omyly a skutečnost

Crop faktor je koeficient, kterým přepočítáváte ohniskovou vzdálenost, jakou by měl objektiv se stejným zorným úhlem na plnoformátovém fotoaparátu. Zní to jednoduše, ale chce to rozvést.

31.7.2017 | Rubrika: Pojmy

SLR (single lens translucent) zrcadlovka

Jedná se o unikátní koncept SLT zrcadlovky. V čem je její unikátnost? Není to DSLR zrcadlovka s optickým hledáčkem a sklopným zrcátkem. Není to ani CSC bezzrcadlovka bez zrcátka a s elektronickým hledáčkem.

30.10.2016 | Rubrika: Pojmy

Rychlý způsob kalibrace vašeho objektivu

Front focus nebo back focus je nepřesné automatické ostření, kdy objektiv ostří před nebo za místo, na které má ostřit. V menu některých pokročilejších zrcadlovek najdete funkci, která umožní softwarovou opravu tohoto problému.

22.7.2016 | Rubrika: Pojmy

Histogram - podceňovaný nástroj fotografa

Poslední dny převládaly na Foto mánii novinky. Proto cítím deficit článku o fotografování. Tady je. Histogram každého snímku si můžete zobrazit na displeji fotoaparátu po expozici snímku. Proto je histogram velmi praktickou pomůckou fotografa. Přesto mnoho fotografů histogram právě pořízeného snímku nevyužívá.

27.2.2016 | Rubrika: Pojmy

Měření expozice

Při expozici jde o to, aby se na snímač fotoaparátu dostalo takové množství světla, které zaznamená scénu tak, jak ji chce mít zaznamenanou fotograf. Při zachycení málo světla bude fotografie tmavá, podexponovaná. Dopadne-li na snímač moc světla, bude fotografie příliš světlá, přeexponovaná.

25.1.2016 | Rubrika: Pojmy

Expoziční trojúhelník

Expoziční trojúhelník je názorné vyjádření vztahu mezi clonou, expozičním časem a hodnotou ISO. Říká, že pokud chcete zachovat stejnou expozici a změnit jeden z uvedených parametrů, musíte upravit další jeden nebo dva parametry. Základním tvůrčím nástrojem fotografa je aplikace expozičního trojúhelníku v praxi.

28.11.2015 | Rubrika: Pojmy

Domke F-2: Velký test fotografické legendy

Fotografická brašna Domke F-2 má jedinečné postavení mezi ostatními zavazadly. Je to tím, že je prověřená dlouhými roky užívání v nejdrsnějších podmínkách mnohými fotografy.

 

24.8.2015 | Rubrika: Pojmy

Šimping: Okamžitá kontrola fotografií

Je to efektivní uplatnění zpětné vazby na pořízený snímek. Včasnou korekcí vám může zachránit další snímky.....

21.7.2015 | Rubrika: Pojmy

Expoziční stupně EV

EV (Exposure Value) vyjadřuje absolutní množství světla na scéně. Různé body scény mají různý jas, tedy jiné EV. Pro stanovení expozice celého snímku je nutné určit průměrnou, typickou hodnotu EV pro danou scénu. Např. u scény osvětlené svíčkami je to 2 až 5 EV. Čím je vyšší EV, tím je vyšší světelná hladina na scéně. EV scény zjistíte z tabulky sečtením přírůstků EV. Stejné celkové EV = stejná expozice snímku, který má samozřejmě v ten moment jas neměnný...

15.6.2015 | Rubrika: Pojmy

Oblíbené odkazy