Úvodní stránka » Jak fotografujeme

Jak fotografujeme

Jak fotografuji v dešti - deštníky jsou fotogenické

1.JPGKdyž prší, je pro mě fotografická reportáž vždy velkou výzvou.  Fotografování v dešti je dost specifické a bez praxe těžko proveditelné tak, aby byly fotografie uspokojivé a fotografická technika nadále použitelná. 

14. 9. 2022 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotografoval Prague Pride 2022

IMG_3523-Edit-3.JPGReportážní fotograf musí být součástí děje, který zaznamenává. Být v centru dění je rozhodující pro dobrou reportáž.

17. 8. 2022 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotografoval casting Elite Model Look

IMG_1234-1.jpgTentokrát chci zdůraznit nejdůležitější, univerzální a zdánlivě triviální pravidlo a to zní...

16. 5. 2022 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotografova ruská ruleta

14.jpgZ fotografického hlediska se jedná o zvláštní žánr na pomezí street fotografie a portrétu. Můžu maximálně 20 vteřin běhat s fotoaparátem okolo, aby výsledkem byl solidní a vypovídající portrét. Protože už jsem to absolvoval 469×, tak se s vámi podělím o zkušenosti. 

24. 4. 2022 | Rubrika: Jak fotografujeme

100 nejlepších fotografií roku 2021 podle časopisu TIME

L.A..jpgVšichni jsme si mysleli, že po úděsném roku 2020 bude líp, ale opak je pravdou, což nám uveřejněné fotografie z roku 2021 ukazují naplno.

30. 11. 2021 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotografoval Cirkus Kabát 2021 - světla, stíny, emoce

IMG_9915-1.jpgKoncert Kabátů dokonale prověří reportážního fotografa po všech stránkách. Na nic není čas, scéna se mění každou vteřinu a kdo si zapomene špunty do uší, musí odejít předčasně. Fotí se totiž hlavně před první řadou na dotek reprobeden. Tady je Cirkus Kabát 2021 se všemi fotografickými souvislostmi.   

21. 9. 2021 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotografoval protesty Romů v Teplicích

IMG_8820-1.jpgV sobotu 26. 6. 2021 uctili Romové v Teplicích památku "českého Floyda". Fotožurnalistická práce má hodně specifik a velmi se liší od "klidné fotografie". Tady jsou hlavní zásady takové práce a dvacet aktuálních fotografií.

27. 6. 2021 | Rubrika: Jak fotografujeme

Korekce expozice u zrcadlovek Canon je už uspokojivá

Canon 5D Mark III IV.jpgManuální expoziční režim s automatickým ISO. Pokud si ho osvojíte nejprve nanečisto a potom i ve vypjatých situacích, zautomatizujete si postup tak, že už na něj nebudete muset myslet. Už vám bude jenom dobře sloužit. Bohužel nejde to nastavit u všech fotoaparátů.   

25. 9. 2020 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotografoval dobu koronavirovou v Teplicích II

5.jpgPro jeden severočeský deník jsem dělal fotografie do série článečků „Teplice v době koronavirové obrazem“. Bylo to v době, kdy roušky byly všude povinné. Tady je dalších čtrnáct snímků s popisem z pohledu fotografického.

29. 8. 2020 | Rubrika: Jak fotografujeme

Korekce expozice u zrcadlovek Canon není ideální

Mnoho let používám ke své práci pokročilé zrcadlovky Canon. Často uplatňuji při reportážním způsobu fotografování korekci expozice. Na rozdíl od CSC fotoaparátů Fujifilm a Sony mi chybí přímý ovladač korekce expozice na těle přístroje.

9. 5. 2020 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotografoval dobu koronavirovou v Teplicích

Pro jeden severočeský deník jsem dělal fotografie do článečku Teplice v době koronavirové obrazem. Možná budou v budoucnosti cennou obrazovou výpovědí těchto podivných časů. 

31. 3. 2020 | Rubrika: Jak fotografujeme

Expozice z jiného pohledu

Malá hloubka ostrosti při nedostatku světla, krátké ohnisko zblízka nebo dlouhé ohnisko zdálky. To jsou jenom některá tajemství expoziční strategie, která jsou neprávem opomíjena. Mnoho toho bylo napsáno pouze o expozici a světlejší či tmavší fotografii, ale bez dalších souvislostí. To se snažím napravit v tomto článku.  

17. 3. 2020 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotil rozsvícení vánočního stromu v Teplicích

Fotografování při nedostatku světla v exteriéru je obtížnou disciplínou. Důležitými faktory pro solidní snímky jsou využití zajímavých světelných podmínek  a s tím související znalosti nastavení expozice. Přitom není prostor pro přemýšlení nad světlem nebo expozicí. To musí být zautomatizováno, aby se mohl fotograf plně soustředit na výběr fotografované scény. 

3. 12. 2019 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotil Teplický půlmaraton

Koncem srpna se v Teplicích běží půlmaraton. Krosový závod vedl lázeňskou částí města a parkem Zámecká zahrada na tratích 3/9/21 km. Také probíhaly dětské běhy a canicross. Z toho všeho jsem dělal fotoreportáž pro jeden deník. Nastavení fotoaparátu musí být totálně automatickou činností fotografa, který se musí zaměřit jenom na rozhodující okamžiky (obsah) a v druhé řadě na formu jejich ztvárnění. 

26. 8. 2019 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotil na Burger Festivalu před teplickou Olympií

Měl jsem za úkol udělat první den Burger Steet Festivalu reportáž obrazem a krátkým textem. Pro můj fotografický web jsem níže okomentoval vybrané snímky z pohledu fotografa.

8. 6. 2019 | Rubrika: Jak fotografujeme

Zaostřovací systém fotoaparátu pod lupou III

Kvalitní zaostření je závislé na výběru roviny zaostření ve vztahu k hloubce ostrosti, pohybu na straně fotoaparátu a pohybu na straně fotografované scény. Fotografové obvykle řeší dalekosáhle expozici, kterou mohou dodatečně opravit, ale méně zaostření, které je definitivní. Naše chyby v souvislosti s automatickým ostřením jsou v praxi stále stejné a pod tíhou okamžiku je opakujeme.

4. 5. 2019 | Rubrika: Jak fotografujeme

Mladé slečny a chlapci na Elite Model Look v Teplicích

Casting prestižní modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look přilákal do Galerie v Teplicích ve čtvrtek 11. 4. 2019 přibližně dvě stovky dívek a chlapců. Přesně tak začínaly takové hvězdy jako Cindy Crawford, Gisele Bundchen, Linda Evangelista, Petra Němcová, Lary Stone, Alessandry Ambrosio i naše topmodelky Jana Tvrdíková nebo Denisa Dvořáková.

14. 4. 2019 | Rubrika: Jak fotografujeme

Zaostřovací systém fotoaparátu pod lupou II

Fotograf musí umožnit fotoaparátu zaostřit autofokusem podle dané situace. Tím se rozumí výběr zaostřovacího bodu AF, výběr režimu činnosti AF (jednorázového nebo kontinuálního) a stanovení expozičního času, ideálně při světelném objektivu.

31. 3. 2019 | Rubrika: Jak fotografujeme

Zaostřovací systém fotoaparátu pod lupou I

Nejslabším místem procesu vytváření fotografie je její ostrost, protože to neumí stoprocentně fotoaparát a více či méně ani fotograf. Navíc ostrost fotografie je dost vágní termín. Kde jsou limity a jaké jsou způsoby automatického ostření?

15. 3. 2019 | Rubrika: Jak fotografujeme

256 speciálních portrétů v Humans of North Bohemia

Humans of North Bohemia je můj nezávislý projekt, inspirovaný blogy Humans of New York, London, Paris a dalšími. Uveřejňuji snímky lidí, které potkávám v Severních Čechách na trase Chomutov, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Děčín. Toulám se s fotoaparátem a diktafonem po této oblasti. 

21. 12. 2018 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotil jsem protiromské nepokoje v poklidném městečku Dubí

Před městským úřadem v Dubí se včera sešlo asi 150 lidí. Organizátorem byla Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). K davu promluvil předseda strany Tomáš Vandas a host ze Slovenska Marian Kotleba, šéf Lidové strany Naše Slovensko (LSNS). Tady jsem dělal fotoreportáž.

19. 8. 2018 | Rubrika: Jak fotografujeme

Zahájení 864 lázeňské sezóny v Teplicích

Zahájení lázeňské sezony je vždycky pro Teplice a okolí velká sláva. Tentokrá se jednalo o 864 sezonu. Všechno se koná v sobotu 26.5.2018 a neděli 27.5.2018. Aby byly aktuální, tak níže uvedené fotografie jsou ze soboty a ještě navečer musí být na webu. Z toho plyne první dobrodružství fotoreportáže. Co je ještě nezbytné?

27. 5. 2018 | Rubrika: Jak fotografujeme

Z očí do očí

Když je fotografovaný objekt níž, bude na fotografii z nadhledu. To je v mnoha případech zásadní chyba. Týká se to hlavně portrétů dětí, sedících dospělých lidí, fotografií zvířat a rodinných snímků. Fotografujte z očí do očí.

13. 5. 2018 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotil na castingu Elite Model Look

Včera jsem dělal fotoreportáž z castingu Schwarzkopf Elite Model Look, který se koná každý rok v Teplicích. Protože sleduji Elite Model Look, dovolím si tipovat, že první tři slečny na fotografiích mají šanci na postup.

11. 4. 2018 | Rubrika: Jak fotografujeme

Blesk v interiéru

Fotografování bleskem v interiéru je poměrně nesnadná disciplína. Blesk je v takových situacích opravdu dobrým sluhou a zlým pánem. V tomto článku probereme zejména správný mix stálého světla a světla blesku, což je základním předpokladem pro dobrý snímek.

14. 12. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotografoval jsem skateboarding: Nový skatepark v Teplicích

U nás v Teplicích se v sobotu 23. 9. 2017 otevíral nový skatepark D-Anger. Pásku přestřihl primátor města Jaroslav Kubera a nejen tepličtí riders se mohli radovat.

25. 9. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Centrem Prahy prošlo asi 40 tisíc lidí

Festival Prague Pride tuto sobotu vyvrcholil průvodem na oslavu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových lidí (LGBT). Jako každým rokem jsem dělal fotoreportáž a jako každým rokem to pro mě byla příjemná práce.

13. 8. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

100 speciálních portrétů v Humans of North Bohemia

Humans of North Bohemia je můj nezávislý projekt, kde uveřejňuji snímky lidí, které potkávám v Severních Čechách, doplněné o autentické texty. Z fotografického hlediska se jedná o zvláštní žánr na pomezí street fotografie a portrétu. Ze street fotografie to má bezprostřednost okamžiku a z portrétu to má prostor pro ovlivnění výrazu a kompozice fotografovaného, byť ve velmi omezené míře.

7. 7. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotil Pestrou republiku Neustadt

Každý rok v červnu mám za úkol udělat nějaké fotografie z pouličního festivalu Bunde Republik Neustadt. Vždycky se na to těším. Letos akce proběhla o tomto víkendu.

18. 6. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Máte rádi výzvy? Zkuste fotografovat koncert

Fotografování koncertů večer nebo v interiéru je zejména po technické stránce velmi těžkou fotografickou disciplínou. Příčinou je nízká hladina osvětlení, rychle měnící se barevná světla, vysoký kontrast a pohyb aktérů na pódiu.

12. 6. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotil jsem na castingu Elite Model Look

Na jednom z Castingů Schwarzkopf Elite Model Look 2017 jsem dělal reportáž. Tato modelingová soutěž nehledá klasickou krásu jako na soutěžích Miss. Jde víc o zajímavý vzhled a tvárnou tvář, kterou si lze snadno zapamatovat.

16. 4. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Humans of aneb Portrétní fotografie v exteriéru

V půlce září 2016 jsem spustil projekt Humans of North Bohemia, kde zachycuji snímky lidí ze severu Čech doplněné o jejich příběhy, myšlenky a názory. Po fotografické stránce se jedná o portrét v exteriéru, který má ale určitá specifika. Která to jsou?

12. 3. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Pět začátečnických chyb při fotografování

K napsání článku mě přiměly dotazy začínajících fotografů. Pokusím se tedy zformulovat pět základních pravidel, při jejichž dodržování se začátečník okamžitě dostane o třídu výš a sníží odpad.

3. 3. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotografoval jsem na castingu Česká Miss 2017: Blesk odrazem

Vedle reportérských povinností jsem se zaměřil pro tento článek na způsob fotografování při castingu Česká Miss v Mostě. Přivedla mě k tomu mimořádná fotografická situace. V OC Central Most byl světle šedý, hladký strop vzdálený asi 5 m od podlahy. Nazval bych to sen fotografa proto, že jsem mohl bez omezení použít blesk odrazem.

4. 2. 2017 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak fotografovat ohňostroj

Za dva dny je Silvestr a to je vynikající příležitost pro působivé fotografie ohňostrojů. Je to hodně specifická disciplína. Pokud nebudete dodržovat osvědčená pravidla, snímky budou pravděpodobně nepovedené. Jaká pravidla to jsou? 

29. 12. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak fotografujeme na sněhu

Z pohledu expozice je fotografování na sněhu poněkud náročnější a má některá specifika. Bí­lé plo­chy a kon­trast způ­so­bu­jí nepřesnosti z pohledu ja­sů i ba­rev a je­jich zaznamenání fotoaparátem.  

27. 12. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Na Vánoce posviťte si na emoce

Vánoce nabízejí mnoho příležitostí k úchvatným snímkům. Zachytit atmosféru u vánočního stromečku je téměř povinností každého, kdo vlastní fotoaparát. Jak na to?

19. 12. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotografování v interiéru aneb Jak jsem fotil Teplický Cimes

Pro Spolek Ulpan Teplice jsem fotografoval Teplický Cimes 2016. To obnášelo v listopadu 2016 deset představení v podobě přednášek, koncertů, kina a dramatických děl během 18 dní. Téma fotografování v interiéru jsem tam uplatnil ve všech podobách a o to se dnes chci s vámi podělit.

27. 11. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak zobrazit pohyb na fotografii

U fotografie se dá zdůraznit pohyb pouze implicitně, na rozdíl od videa, kde je jasně viditelný. Jak to tedy udělat, aby byl pohyb na fotografii zřejmý? Máte na to některé výrazové prostředky. Které to jsou?

22. 11. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Základní pravidla fotografování podzimu

Podzimní příroda, její hra barev a světlo, to jsou každým rokem výzvy pro fotografy. Na podzim najdete inspiraci a fotografické příležitosti v exteriérech všude kolem sebe.

31. 10. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Základy kompozice VI: Minimalistická kompozice

Známá poučka „odstraňte ze záběru vše nepotřebné“ dovedená do extrému vede k minimalistické kompozici. Výsledkem mohou být nekonvenční fotografie lahodící oku. Jak na to?

14. 10. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Tajemství ranního světla městské krajiny

Ráno vám ukáže město úplně jinak. Jiní jsou ráno i lidé ve městě, kterých není mnoho. Vstávat brzy je otrava, ale pro neobvyklé snímky města je to nutné a vyplatí se to.

30. 9. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Prague Car Festival s fotoaparátem aneb Ohnisko objektivu

Navštívil jsem o víkendu automobilovou výstavu Prague Car Festival jak jinak, než s fotoaparátem v ruce. Jak jsem exponoval? Jaká ohniska objektivu jsem použil a proč? Na co jsem se zaměřil?

5. 9. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Prague Pride 2016 - na Letnou dorazilo asi 40 tisíc lidí

Pochod hrdosti sexuálních menšin Prague Pride prošel v sobotu 13. 8. 2016 centrem Prahy. Na letnou dorazilo okolo 40 tisíc lidí. Jako každým rokem jsem měl za úkol udělat fotoreportáž z této akce. Podělím se s vámi o některé fotografie a o dojmy.  

14. 8. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Chcete mít z dovolené zajímavé fotografie?

Fotografování na dovolené není snadnou záležitostí. Je to proto, že všechno je jinak, než obvykle. Snímky z dovolené mohou být špičkové, pokud si uvědomíte některá pravidla. Jaká to jsou?

22. 6. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Základy kompozice V: Perspektiva a ohnisko objektivu

Zobrazení perspektivy je základním rozhodnutím před zmáčknutím spouště fotoaparátu. Kratším ohniskem zblízka nebo delší ohniskovou vzdáleností objektivu z dálky? To je fundamentální otázka k řešení.

16. 5. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotil Noční vlky

Členové Ruského motorkářského klubu Noční vlci i letos jedou z Moskvy do Berlína na počest výročí vítězství Rudé armády ve druhé světové válce.

2. 5. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Měřítko na fotografii

Měřítko na fotografii je důležité proto, abychom uměli odhadnout velikost nám neznámých subjektů snímku a zdůraznili na fotografii hloubku. 

11. 4. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Základy kompozice IV: Na šířku nebo na výšku

Tím, že fotograf nekomponuje podle námětu, ale podle přirozenějšího držení fotoaparátu nebo zažitého schématu, přichází o důležitý kompoziční nástroj. Na šířku nebo na výšku?

6. 4. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotil jsem finalistky České Miss tři dny před finále

V secesních kulisách Grégrova sálu Obecního domu se sešli všichni aktéři České Miss 2016 a novináři. Jak vypadá korunka budoucí královny krásy a jak se cítí finalistky soutěže Česká Miss tři dny před slavnostním galavečerem? Už zítra 2.4.2016 nasadí korunku české královně krásy.

1. 4. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Základy kompozice III: Rám v rámu

V třetím díle základů kompozice fotografie se budu zabývat zarámováním hlavního objektu. Je to stará známá kompoziční technika, ale má svá úskalí.

20. 3. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak fotografujeme siluety

Zobrazení objektu v protisvětle jako velmi tmavého tvaru bez detailů na světlém pozadí nazýváme siluetou. Silueta nemá strukturu ani hloubku, proto je tato téměř grafická stylizace velmi čitelná jako tvar a obrys s určitým napětím vyplývajícím z absence detailů, které si musí divák domyslet.

7. 3. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Měření expozice

Při expozici jde o to, aby se na snímač fotoaparátu dostalo takové množství světla, které zaznamená scénu tak, jak ji chce mít zaznamenanou fotograf. Při zachycení málo světla bude fotografie tmavá, podexponovaná. Dopadne-li na snímač moc světla, bude fotografie příliš světlá, přeexponovaná.

25. 1. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotil jsem finalistky České Miss před odletem do Thajska

Deset finalistek letošního ročníku soutěže Česká Miss dnes odletělo na dvoutýdenní soustředění do Thajska. Včera v podvečer se uskutečnilo setkání v prostorách rezidence Velvyslanectví Thajského království v Praze za přítomnosti velvyslance Naronga Sasitorna.

12. 1. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Vnímáte scénu opravdu tak, jak ji zaznamená fotoaparát?

Oči a mozek vnímají scénu jinak, než jak ji zaznamená fotoaparát. Vidíte úžasnou scénu a zhotovíte její snímek, který může být v rozporu se záměrem nezajímavý a nudný. Příčinou je nesoulad mezi tím, co zaznamenáte fotoaparátem a tím, co vnímáte. Nebo toho využijete a naopak pořídíte překvapivě hezký snímek.

4. 1. 2016 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotografujeme ohňostroj

Zítra je Silvestr a to je nejlepší čas na fotografování ohňostrojů. Když si to vyzkoušíte, můžete se potom „blejsknout“ i při narozeninách a jiných párty.

30. 12. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Flickr vyhlásil nejlepší fotografie roku 2015

Flickr vyhlásil nejlepší fotografie roku 2015. Jeho servery obsahují 15 miliard snímků a za každou minutu jich přibude 10 000. To už má nějakou váhu, zvlášť když snímky hodnotí víceméně 115 milionů klientů Flickru.

27. 12. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Na Vánoce posvit'te si na emoce

Vánoce jsou příležitostí k úchvatným rodinným snímkům, které jsou charakteristické emocemi a atmosférou. Zhotovit takové snímky není snadné. Je to proto, že na celkovém světle se podílí více zdrojů různých barev a intenzit světla. Je to také proto, že se toho děje mnoho a na malém prostoru je hodně věcí a lidí.

19. 12. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Expoziční trojúhelník

Expoziční trojúhelník je názorné vyjádření vztahu mezi clonou, expozičním časem a hodnotou ISO. Říká, že pokud chcete zachovat stejnou expozici a změnit jeden z uvedených parametrů, musíte upravit další jeden nebo dva parametry. Základním tvůrčím nástrojem fotografa je aplikace expozičního trojúhelníku v praxi.

28. 11. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem fotil na České Miss

Fotografování na podobných akcích je taková reportážní klasika, ale má některá specifika a úskalí. Z hlediska obsahu musíte vyfotografovat stěžejní okamžiky, nějaké zajímavé snímky ze zákulisí soutěže a žánrové momentky. Hledáte fakta pro splnění zpravodajské povinnosti, výraz a emoce. Z hlediska formy stojí za řeč práce s hloubkou ostrosti, vyplnění rámu fotografie a světlo.

16. 11. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Základy kompozice II: Způsoby dominance hlavního objektu

Každá fotografie má mít jeden hlavní objekt, který co nejjasněji a nejpříměji komunikuje s divákem. Je na fotografovi, jaké výrazové prostředky použije k tomu, aby se divák ve snímku rychle zorientoval a soustředil na hlavní obrazový prvek.

23. 10. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Základy kompozice fotografie I: Bod, linie, struktura, rytmus

V přehršli článků o technice fotografování a fotografické technice cítím absenci slov o kompozici, která je pro snímek rozhodující. Snažím se to napravit sérií článků, kde se budu touto problematikou zabývat.  

8. 10. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotografujeme děti

Asi každý fotograf dostane někdy „zakázku“ od rodiny nebo přátel na fotografování dítek. Je to příjemná, nikoli snadná, práce.

21. 9. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Jak jsem viděl Dočesnou v Žatci

Každým rokem je v Žatci Dočesná, která je slavností piva a chmele. Protože je to Čechům blízké téma, vyrazil jsem se na to včera podívat fotoaparátem.

6. 9. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Budiž světlo

Je s podivem, jak se fotografové hodně věnují množství světla, které dopadá na snímač a jak málo na kvalitu světla. Přitom to první světlo je v podstatě řemeslná činnost a to druhé je fotografická dovednost.

 

29. 8. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Pochod Prague Pride obarvil Prahu

Jako každým rokem byl vrcholem festivalu sexuálních menšin Prague Pride duhový pochod. Podělím se s vámi o některé snímky a postřehy z pohledu fotografa.

17. 8. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Etuda pro blesk v jeskyni

Fotografování v jeskyni je dobrým cvičením na práci při nízké hladině osvětlení a také na přisvětlení bleskem s vhodnou korekcí jeho výkonu. Automatická expozice tady nemá šanci. 

6. 8. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Fotoreportáž z Teplic

Fotoreportáž: Tomio Okamura podpořil naštvané občany Teplic, kterým vadí, že arabští lázenští hosté ruší jejich klid a pořádek v parku.                            

24. 7. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Hloubka fotografie jako z gumy

Zahuštění nebo roztažení hloubky snímku je často opomíjeným kompozičním nástrojem fotografa. Jeho uplatnění zásadně mění charakter snímku. Jak na to?

13. 7. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Čeho se má prý fotograf vyvarovat

Některé fotografické činnosti se nezaslouženě dostaly na pranýř jenom proto, že mnozí stále papouškují a opisují nepřesné fráze. Staly se z toho stereotypy, které škodí mnoha fotografům. Změňte to!    

8. 7. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme

Šest pravidel pro dobrou fotku

Máte problém dopátrat se podstatného v mnoha publikacích o fotografování? Ani se nedivím. Bývají nesrozumitelné a neuspořádané. Mnoho let je mojí prací fotografování a publikační činnost v tomto oboru. Zformuloval jsem a stručně okomentoval šest zásad pro dobrou fotografii.

15. 6. 2015 | Rubrika: Jak fotografujeme