Úvodní stránka » Editujeme

Editujeme

Nový Photoshop 2021 posílil umělou inteligenci Adobe Sensei

4.jpegTechnologii umělé inteligence Adobe Sensei uplatňuje Photoshop u nového nástroje Nahrazení oblohy. Výsledek aplikace je přesný a okamžitý. Zdá se, že je to cesta k novému pojetí editace snímků.                  

27. 10. 2020 | Rubrika: Editujeme

Upgrade Photoshopu z října 2020 je obdivuhodný

Adobe .jpgVěděl jsem, že společnost Adobe chytá zásadní Upgrade svých produktů, které spadají do služby Creative Cloud Plán pro digitální fotografii. Včera jsem tedy aktualizoval Photoshop, Lightroom, Camera Raw a Bridge. Photoshop překvapil. Jeho umělá inteligence je fakt inteligentní. 

21. 10. 2020 | Rubrika: Editujeme

Poslední aktualizace Photoshopu a Lightroomu: nový posuvník

Společnost Adobe oznamuje k nejnovějším aktualizacím pro Lightroom, Lightroom Classic a Adobe Camera Raw přidání nového posuvníku Texture. Trochu jsem si s novým posuvníkem pohrál a musím konstatovat, že výsledky jsou přesvědčivé až impozantní. S trochou nadsázky by se dalo říct, že jsme na to čekali od roku 1990, kdy vyšla první verze Photoshopu.

18. 5. 2019 | Rubrika: Editujeme

Adobe Lightroom – co byste měli vědět

Adobe Lightroom je úžasný, propracovaný nástroj pro fotografy. Je trochu svérázný, ale logickýKdyž využijete jeho možnosti, tak je editace a kategorizace vašich fotografií rychlá, přesná a bezpečná. Uvádím některé hmaty, které jsou důležité a nemusíte na ně přijít nikdy. 

13. 10. 2018 | Rubrika: Editujeme

Photoshop: Změna poměrů stran obrázku bez deformace obsahu

Pokud zvládáte tuto techniku, tak zjistíte, že dost často se vám hodí změnit poměr stran fotografie, aniž příliš zdeformujete její obsah.

8. 7. 2018 | Rubrika: Editujeme

To jinde neuvidíte, ale jak to vyfotit?

Ústí nad Labem je zvláštní město. Mně se líbí. Má svoji poetiku zašlých prvorepublikových dob a hlavně socialistické industrializace, ovšem v podobě nepovedené porevoluční transformace. Když jsem uvedl, že to má zvláštní poetiku, tak je to pro mě fotogenické. Po fotografické stránce je největším problémem fakt, že tato území nejsou standardní místa, která kontroluje město.

6. 6. 2018 | Rubrika: Editujeme

Adobe Lightroom CC: Retušování

Adobe Lightroom CC je mým oblíbeným editorem fotografií. Provedu vás nástrojem Spot Removal. Po evolučních změnách je schopným, rychlým a intuitivním nástrojem pro retušování, respektive pro nahrazení vybraných prvků v obraze prvky jinými.

5. 4. 2018 | Rubrika: Editujeme

Nový Photoshop Elements a Premiere Elements: Čelem k masám

Jako vždy na podzim představila společnost Adobe nejnovější fotografický program Adobe Photoshop Elements 2018 a také Premiere Elements 2018, který je určen na tvorbu videa. Levnější produktová řada Elements je opět silnější se zaměřením na umělou inteligenci.

5. 10. 2017 | Rubrika: Editujeme

Adobe Lightroom CC: Vyvážení bílé v souvislostech

Vyvážení bílé je proces, který spočívá v určení, které pasáže fotografie by měly mít neutrální barvy (šedé) a následném nastavení, aby to tak bylo. Někdy je lepší posun k teplejším nebo studenějším tónům i za cenu, že šedá není zcela neutrální. I to děláme nástroji pro vyvážení bílé.

30. 5. 2017 | Rubrika: Editujeme

Adobe Lightroom CC: Podání snímku

Následující oddíl se nazývá Presence (Podání), který pomocí tří posuvníků dolaďuje vzhled snímku ve směru jakési „šťavnatosti“.

15. 5. 2017 | Rubrika: Editujeme

Adobe Lightroom CC: Expozice snímku

Pojďme se podívat, jak napravit případné chyby při expozici nebo změnou jasových hodnot upravit vyznění fotografie. Tady můžete určit podobu fotografie ve formátu JPEG vytvořenou z RAW dat. Můžete sofistikovaně určit, jak a kde bude fotografie světlá (tmavá). Můžete také vytáhnout zdánlivě ztracenou kresbu ve světlech nebo stínech. Jaký jezdec ovládá jakou část histogramu? Jak obnovit kresbu ve světlech nebo stínech?

3. 5. 2017 | Rubrika: Editujeme

Photoshopu neutečeš

Profesionální a pokročilí amatérští fotografové si dříve nebo později pořídí Photoshop CC, respektive službu Adobe Creative Cloud - Fotografování, která zahrnuje aplikace Photoshop CC (Photoshop + Bridge) a Lightroom CC.

24. 3. 2017 | Rubrika: Editujeme

Zoner Photo Studio X: Velká aktualizace

Společnost Zoner představila pro svůj fotografický software Zoner Photo Studio X velkou aktualizaci. Přitom uběhlo 77 dní od uvedení přelomového Studia X. Nejedná se o aktualizaci pro aktualizaci, ale fakt o zásadní změny.

6. 12. 2016 | Rubrika: Editujeme

Vyhrajte nový Zoner Photo Studio X

K radosti nás fotografů se editor fotografií Zoner Photo Studio X nyní dostal mezi světovou elitu v oboru. Vyhrajte jej odpovědí na jednu otázku.

3. 11. 2016 | Rubrika: Editujeme

Zoner Photo Studio X je přelomové ve všech směrech

Zoner přichází každý rok na konci léta s novou verzí svého zavedeného editoru fotografií Photo Studio. Nejinak tomu je i letos. Aktuální verze má název Zoner Photo Studio X. Tu bych nazval ve dvanáctileté historii ZPS mezníkem. Změnilo se téměř všechno počínaje názvem.

21. 9. 2016 | Rubrika: Editujeme

Polarr – kvalitní online fotoeditor zdarma

Polarr je patrně nejkvalitnějším, výkonným programem v kategorii online úpravy fotografií. Má velmi pokročilé funkce a intuitivní ovládání. Tento dárek vás překvapí.  

2. 9. 2016 | Rubrika: Editujeme

Tajemství retušování pleti se zachováním textury

Zdokonalení pleti u portrétů je častou metodou retuše a může se provádět mnoha způsoby. Dnes vám ukážu způsob, který není složitý a zachová texturu.

14. 6. 2016 | Rubrika: Editujeme

Adobe Photoshop CC s velkou aktualizací

Bitmapový editor Adobe Photoshop CC se brzy dočká větší aktualizace. Společnost Adobe uvolnila informace o jedné funkci, která je opravdu zajímavá. Jedná se o ořez podle obsahu. 

28. 5. 2016 | Rubrika: Editujeme

Ty RAWy jsou divný - interpretace RAW dat

O fotografování v RAW datech koluje dost mýtů. Neděste se prvního náhledu svých fotografií z RAW dat. Při normální expozici tam správný snímek je včetně variant, ale musíte ho najít při konverzi.

23. 4. 2016 | Rubrika: Editujeme

Sada pluginů Nik Collection zdarma! Dárek za 149 $

Vývojáři společnosti Nik Software vytvořili několik uznávaných fotografických aplikací na editaci snímků, které byly poměrně drahé. Firmu Nik koupila společnost Google a nabízela celý balík aplikací za zvýhodněných 149 $. Nyní všechny programy uvolňuje k bezplatnému používání.

27. 3. 2016 | Rubrika: Editujeme

Affinity Photo útočí na Photoshop s jednorázovou cenou 50 $

Každý fotograf se musí rozhodnout, jaký software bude používat pro svoji práci. Adobe Photoshop je standardem všech profesionálů a majetných amatérů. Nyní přichází alternativa v podobě Affinity Photo za 50 $ (jedna licence). To zní jako rajská hudba. Za tuto cenu si předplatíte funkčnost Photoshopu CC na 5 měsíců.

16. 3. 2016 | Rubrika: Editujeme

Zábavný Photoshop

Photoshop je drahým a mocným nástrojem pro kompletní editaci fotografií. Je určen pro vážnou práci. Abychom nebyli tak vážní, nabízím dva postupy úprav fotografií pro zábavu. Vlastně kdo ví, kde se ještě mohou hodit.

14. 3. 2016 | Rubrika: Editujeme

Zoner Photo Studio 18 je tady

Brněnská společnost Zoner software uvedla dnes (16.9.2015) novou verzi programu pro správu, úpravu a publikování fotografií Zoner Photo Studio 18.

16. 9. 2015 | Rubrika: Editujeme

Efektivní a opomíjený nástroj Photoshopu

Méně používaným nástrojem. Photoshopu je příkaz Použít obraz (Apply Image). Přitom je velice prospěšný a intuitivní.    

11. 8. 2015 | Rubrika: Editujeme

Společnost Adobe posílá Photoshop CS6 do věčných lovišť

Verze 9.1.1 RAW konvertoru Camera Raw bude pro Photoshop CS6 poslední.

30. 7. 2015 | Rubrika: Editujeme

256 odstínů šedi

Fotografie v odstínech šedé vzniknou softwarovou úpravou snímků z digitálních fotoaparátů. Které snímky a jak převést do odstínů šedé?        

17. 7. 2015 | Rubrika: Editujeme

Doostřujte fotografie efektivně, ale neznatelně

Z principu digitální fotografie je nutné doostření snímků. Výchozí nastavení fotoaparátu nebo RAW převodníku je průměrné. Zasáhněte do procesu doostření. Nastavte zostření ve vašem fotoaparátu, RAW konvertoru nebo editačním programu.

15. 6. 2015 | Rubrika: Editujeme