Úvodní stránka » Home » Zoner Photo Studio X je přelomové ve všech směrech

Zoner Photo Studio X je přelomové ve všech směrech

Zoner přichází každý rok na konci léta s novou verzí svého zavedeného editoru fotografií Photo Studio. Nejinak tomu je i letos. Aktuální verze má název Zoner Photo Studio X. Tu bych nazval ve dvanáctileté historii ZPS mezníkem. Změnilo se téměř všechno počínaje názvem. Řada už nepokračuje ZPS 19, jak bychom očekávali, ale ZPS X a patrně bude pokračovat X1 atd. Tím Zoner říká: „od X je všechno jinak“ a tak tomu skutečně je. Fundamentální změny jsou Vrstvy v modulu Editor a způsob placení programu.

Vrstvy

Absence práce s vrstvami vždy oddělovala ZPS od špičky v oboru. Studio X už má Vrstvy jak je známe např. z Photoshopu nebo Paint Shop Pro. Nový formát souboru ZPS ukládá informace o úpravách (včetně vrstev) a je čitelný jenom v ZPS X. Pro mě je podstatné, že se český výrobce dostal do fotoeditorských výšin.

Placení licence

Jedinou možností je roční předplatné, které je 1188 Kč a musí se uhradit jednorázově na následující rok. Nová licenční politika je odvážná a jistě to mají hoši od Zoneru spočítané, i když jsou takové počty ošidné. Já v tom nevidím problém, zejména pokud budou následovat časté a kvalitní aktualizace. Nová licenční politika bude vyhovovat firmám. Ty zaplatí multilicenci a budou vědět, že mají ve svých počítačích nejnovější verzi programu. Žádné upgrady, žádné opravné balíčky, žádný interní IT specialista. Fotografičtí nadšenci a profesionálové také nebudou mít problém, ale příležitostní fotografové ano. 1200 Kč ročně za editaci a seřazení fotek z dovolené je mnoho. Na druhou stranu k tomu nepotřebují vrstvy a vystačí si s ZPS 18 a nižším, případně s jiným editorem. Po vypršení licence na ZPS X bude program ještě asi měsíc fungovat a také bude chtít zaplatit. Pak vykápne a nezbyde vám nic. Myslím, že Zoner si ještě rozmyslí totální odstřihnutí.

Ostatní změny evoluční

Přibyla funkce Odstranit opar, kterou má i Photoshop CC. Ořez a rovnání linií je v jednom nástroji. Přechodový filtr doznal značného vylepšení.   

V organizování fotografií integruje ZPS X nově alba z Facebooku a také cloudová úložiště (OneDrive, Google Drive, Dropbox).  Užitečnou funkcí je seskupování podobných fotografií. To oceníte například u zdrojových snímků pro panoramata nebo HDR.

Novinkou je také třídění snímků v katalogu pomocí lokace. Když ukládáte souřadnice GPS u fotografií, můžete filtrovat snímky podle místa jejich vzniku (lokality, regiony, obce, státy). Moc šikovné.

Dále můžete přímo ze ZPS X objednávat výrobky s využitím vašich fotografií (fotokniha, kalendář, obraz aj.). Zkušební verzi programu mám nedlouho a toto jsou první poznatky. Ještě ho proklepnu.

Zoner Photo Studio X je opravdu jeden program na všechno. Můžete fotografie stáhnout, organizovat, upravovat, prohlížet, sdílet, vytvářet různé předměty. S vrstvami a dalšími dílčími úpravami se tento editor dostal mezi světlovou elitu v oboru. V organizačních funkcích je asi nejlepší, zejména pro našince.