Úvodní stránka » Úvahy » Zjednodušte to!

Zjednodušte to!

Malíři začínají s čistým plátnem a přidávají. Sochaři zase ubírají. Fotograf má jistě blíž k metodě sochaře. Scény okolo nás mají spíš mnoho prvků a jsou chaotické a v tom je problém. Když se rozdělí vizuální váha do více prvků v obrázku, bude ji pro každý prvek méně. Máte hlavní motiv, vedlejší, maximálně ještě jeden. Pak už nastává lehký chaoz. Pozadí je rámec, čím výraznější, tím méně vynikne hlavní motiv.

KISS – Keep It Simple Stupid (zachovej to jednoduché, hlupáku). Udělej to jednoduše je pravidlo nebo životní postoj, který se hodí také na fotografování. Když prohlížíte fotografie, fakt je toho na nich obvykle spíš víc. Od přírody jsme zvyklí sledovat realitu okolo nás jako celek s menším důrazem na detaily, protože je to pro život praktičtější. Stejně si počínáme jako fotografové, i když to není praktické.  Úspěšnost fotografie je závislá na době, po kterou si jí divák prohlíží. Pokud neví, co jste fotili, není patrný hlavní motiv, ztratíte diváka ihned. Fotografie je neúspěšná. Pokud snímek nevyvolá emoce, ztratíte diváka o málo později a fotografie není úspěšná.

Pravidlo KISS směřuje spíš k obsahu, ale i forma je jím dotčena.  KISS uplatníte i na úpravy fotografií.  V této souvislosti jsem zaznamenal zájem o něco jako módní dokumenty, někdy dokonce záměrně vyhlížející jako amatérské (na lesklých plochách odlesky od světel, na pozadí tvrdé stíny atd.). Možná už zákazníci řekli dost přeinscenovaným a převylepšeným fotografiím, ze kterých jsou cítit jenom peníze a lidi na nich vypadají divně. KISS je také životní styl a ne každému vyhovuje, respektive ne každý ho umí. Obecně většina systémů pracuje lépe, pokud jsou spíše jednodušší nežli komplexnější. Volba existuje při konstrukci raket i při konstrukci fotografie.

Odstraňte ze snímku nadbytečné prvky volbou úhlu záběru, odstupem nebo použitím objektivu s jiným ohniskem. Při nejhorším to proveďte ořezem v editoru. Držte jeden hlavní a případně ještě vedlejší motiv.

Méně je často více. KISS.