Úvodní stránka » Úvahy » Zbrojení před bitvou o trh fotoaparátů

Zbrojení před bitvou o trh fotoaparátů

Za poslední týden se objevily dvě nepotvrzené zprávy od celkem důvěryhodných zdrojů o nákupu technologií a výrobních kapacit v oboru. Telefony se svými lepšícími se fotoaparáty a systémové kompakty způsobily velké turbulence na trhu fotoaparátů. Je to logické, předvídatelné a čísla to potvrzují.  

Současná situace

Nebudu unavovat grafy. Zde jsou závěry z prodejů a trendů podle CIPA (Camera & Imaging Products Association).

  • Fotoaparáty s pevným objektivem (kompakty) – fiasko (prodeje 2013/2014  -35%, když už předešlé roky byly tragické).
  • Zrcadlovky s výměnným objektivem (DSLR) – dlouhodobý pokles (prodeje 2013/2014  -20%)
  • Bezzrcadlovky s výměnným objektivem (CSC systémové kompakty) – růst. (prodeje 2013/2014  +13%). Důvody růstu jsou známé a uvedl jsem je zde.    

Zajímavé je také srovnání v jednotlivých oblastech. Evropa: -23 %  -31 %  +21 %. Amerika: -36 %  -19 %  +44 %. Japonsko: -29  -9  -7.

Je zřejmé, kde se odehraje bitva. Našlápnuto mají Sony, Fujifilm, Panasonic, Olympus v uvedeném pořadí. Klasici v podobě Nikonu, Canonu a Pentaxu otáleli a stále vylepšují svoje zrcátka. Vývoj bezzrcadlovek mají evidentně zatím na druhé koleji. V dlouhodobé perspektivě se dá předpokládat, že spanilá jízda fotoaparátů v mobilech bude pokračovat až na hranice segmentu nejvyšší třídy fotoaparátů, kterými budou full frame systémové kompakty. Naznačují to uvedené výsledky z Japonska. Tamní trh má technologicky vyspělejšího zákazníka a vývoj na japonském trhu vždy nastolil pozdější trendy ve zbytku světa. Kde je v Japonsku těch 45 % fotoaparátů? V telefonech.

Akvizice Nikonu

Nikon hodlá údajně od Samsungu koupit projekt NX. Tento nadějný projekt Samsung nikdy nedotáhl do konce. To, že technologii odkoupí Nikon, má svojí logiku. Prodejní potenciál CSC je evidentní a Nikon 1, coby jeho zástupce, je chabým pokusem. Na vývoj není čas a Samsung NX je vynikající. Nabízí se paralela Canonu a jejich CSC. Možná má Canon něco v rukávu, protože s nabídkou EOS M a pěti nepříliš kvalitními objektivy to nemůže myslet vážně.

Sony posiluje výrobu snímačů

Sony údajně odkoupí divizi snímacích čipů Thoshiba. Přitom Toshiba není nějakým okrajovým výrobcem snímačů. Používá je např. Nikon v některých zrcadlovkách a jsou také v mnoha smartphonech. Umí CMOS s technologií BSI, kterou jsem zmiňoval zde. Snímač Thoshiba 16MPx CMOS BSI s označením T4KC3 pro smartphony má světové parametry.

Dosud Sony vyrobí 40,2 % celosvětové produkce snímačů. Ty se samozřejmě používají i ve smartphonech (největší odběratelé jsou Apple a Samsung) a od nich až po full frame snímače Sony vyrábí a vyvíjí. Slovo vyvíjí bych podtrhl, protože Sony se věnuje intenzivně vývoji. Asi vědí, že pečují o zlatá vejce. Nákup divize snímačů Thoshiba, pokud je opravdu na prodej, se jeví jako logický krok a ještě by posílil pozici firmy Sony, už dnes jedničky výroby a vývoje snímačů.     

V bitvě o trh fotoaparátů zbrojí „revolucionáři“. Lídři světového trhu Canon a Nikon se patrně rozhodli, že nebudou konkurovat kvalitními bezzrcadlovkami svým léty vypiplaným zrcadlovkám. Dost dobře nemohou přiznat, že technologický náskok je na straně CSC a jak už to bývá „pokrok nezastavíš“. Není to tak dlouho, co se o to pokoušela Nokia. Vlastním zrcadlovku Canon a jsem si jist, že ceny jejich nejpokročilejších modelů půjdou dolů. Totéž platí o Nikonu. A to je na závěr dobrá zpráva pro všechny nadšené amatéry a profesionály.