Úvodní stránka » Jak fotografujeme » Základy kompozice VI: Minimalistická kompozice

Základy kompozice VI: Minimalistická kompozice

Známá poučka „odstraňte ze záběru vše nepotřebné“ dovedená do extrému vede k minimalistické kompozici. K zdařilé minimalistické kompozici patří cílené umístění obrazových prvků, hra s tvary, liniemi, plochami, strukturami, světem. Využijte také kontrasty barev, jasů nebo velikostí prvků. Častou součástí minimalistických kompozic je silueta, protože je to černý tvar bez kresby.

U popisovaných kompozic je důležité, aby měl fotograf smysl pro detail a také dobré fotografické vidění. Okolo sebe máte změť detailů, kterých si nikdo nevšimne a které jsou potencionálními motivy také minimalistických kompozic. Dobře se to dá trénovat. Cíleně hledejte takové motivy okolo sebe, kdy se mění scéna (např. při jízdě autobusem nebo při chůzi). Musíte však mít „čistou hlavu“ a nebýt nikým rušen(a).  

Minimalistický styl je velmi kreativní a individualistický. Obecně platí, že kompoziční zásady je možné uplatnit ve zřetelné podobě a toho byste měli využít. Při zpracování takto úsporných kompozic je velký prostor pro editaci snímku. Ořezem dolaďte kompozici. Ideálním stavem je co nejmenší ořez a manipulace se snímkem. Pokud to však umocní váš tvůrčí záměr a neutrpí příliš technická kvalita, uplatněte i posuny odstínu, sytosti, světlosti barev. Někdy se bude hodit převod do odstínů šedi, úprava jasu nebo kontrastu. Zapovězeno není ani odstranění některých prvků pomocí klonování nebo nástroje Photoshopu „Výplň s ohledem na obsah (Contet-Aware fill)“. Někdy můžete dojít až k abstraktní kompozici a odklonění se od tvrzení, že fotografie je obrazem reálné scény. Účel světí prostředky, pokud to není samoúčelné.

Čistá, jednoduchá interakce jednoho hlavního obrazového prvku s okolím je podstatou minimalistické kompozice nekonvenčních fotografií, které lahodí oku. Dá se také říci, že záměrem takových kompozic je maximální účinek s minimem prvků. Vyzkoušejte minimalizmus ve fotografii. Širší repertoár vám umožní širší možnosti vyjádření.

Základy kompozice I

Základy kompozice II

Základy kompozice III

Základy kompozice IV

Základy kompozice V