Úvodní stránka » Home » Základní pravidla fotografování podzimu

Základní pravidla fotografování podzimu

Podzimní příroda, její hra barev a světlo, to jsou každým rokem výzvy pro fotografy. Na podzim najdete inspiraci a fotografické příležitosti v exteriérech všude kolem sebe.

Barvy a podzimu

Na podzim předvádí příroda každoročně pestrou hru barev. Listnatý les, solitérní strom, popínavé rostliny, list či skupina listů. To jsou pro fotografy pomíjivé zdroje inspirace v podzimní přírodě. Já velmi preferuji, když je v tom ještě lidský prvek (mám na mysli člověka nebo jeho produkt). V neposlední řadě se dá zpracovat podzim jako symbol (podzim života).

 

Na podzim v exteriéru je barva důležitým výrazovým prostředkem. V přírodě se objeví mnoho odstínů hnědé, žluté, oranžové, červené. Kombinace těchto teplých, zemitých barev je velmi harmonická. K nim je kontrastní modrá obloha.

 • Podzimní odstíny zelené a hnědé, jsou tmavší a odrážejí méně světla. Pokud vyplňují velkou část snímku, při standardním automatickém měření expozice, hrozí mírná přeexpozice a méně syté barvy. Kompenzací expozice -0,3 až -0,7EV zvýrazníte barvy.
 • Neváhejte s úpravou ve fotoeditoru, respektive konvertoru RAW dat. Pokud to váš přístroj dovolí, fotografujte do RAW formátu. Bez větší ztráty kvality máte pak možnost upravit snímky v počítači, zejména nasycení barev.
 • Můžete se pokusit také aranžovat svá podzimní zátiší.
 • Vyzkoušejte polarizační filtr, který mimo jiné zvyšuje sytost barev. Filtr ubírá 1 až 2EV

 

Poměrové měření expozice zaznamenalo velmi světlou oblohu ve středu snímku a v popředí a na levé straně stín. Měření expozice jsem upravil -2/3 EV a při konverzi RAW dat jsem v pohodě renovoval přepal v bílé části oblohy.

 Světlo podzimu

 Ráno a navečer paprsky slunce ještě více podtrhnou podzimní barvy krátícího se dne a vytvoří delší stíny. Listy nebo stromy v protisvětle jsou další podzimní inspirací. 

 • Mějte po ruce stativ, u mnoha podzimních scén krajiny ho oceníte při deficitu světla, třeba v podvečer.
 • Na snímcích v protisvětle, obvykle proti obloze, budou listy a stromy často podexponované, proto použijte v tomto případě kompenzaci expozice až +1,5EV. Listy budou prosvícené světlem a bude patrná jejich struktura, kmeny a větve budou mít kresbu. To vše pravděpodobně za cenu více či méně přeexponované oblohy. Se snižující plusovou kompenzací expozice budou barvy listů sytější, tmavé větve a kmeny pak budou zobrazeny více jako siluety, bez kresby a obloha bude prokreslenější. U takto kontrastních scén se obvykle nevejdou všechny jasové hodnoty do dynamického rozsahu snímače fotoaparátu. Pak se musíte rozhodnout, zda obětujete jasy, stíny nebo částečně obojí. Ideální je situace, kdy vtěsnáte histogram snímku do mantinelů dynamického rozsahu snímače vašeho fotoaparátu. Pokud budete fotografovat v RAW datech, tak můžete zachránit o něco (1EV) vypálená světla.   

 

Listí v protisvětle oblohy s korekcí Av expozice +1EV. Za cenu několika mírných přepalů v obloze se prosvítily listy ve všech jasových úrovních. Tmavší části listů ani větve nejsou bez kresby.

 

V průhonickém parku jsem zachytil typickou podzimní scénu s listy v protisvětle, ale hlavně je tam i paní s dítětem.

Deštivý podzim

Nejenom melancholik ocení na fotografii náladu podzimních dnů, pokud ji fotograf dobře zachytí. Po babím létu přichází deštivý podzim. Krajina v dešti, orosená okna a barevné deštníky spěchajících lidí tvoří unikátní atmosféru.  

 • Nezapomeňte chránit svůj fotoaparát před deštěm igelitovým sáčkem s gumičkou, deštníkem nebo speciálním obalem. Přední čočku objektivu chraňte před kapkami sluneční clonou. Některé fotoaparáty jsou odolné vůči prachu a dešti. Při koupi přístroje tuto vlastnost preferujte.
 • Fotografujte déšť proti tmavému pozadí, nejlépe při bočním osvětlení. Expozičním časem závěrky rozhodněte, zda bude déšť na snímku zmražen (1/1000 sec. a méně) nebo zobrazen rozmazaně (1/4 sec a více).
 • Na zachycení dynamických scén při špatném počasí budete čelit stálému nedostatku světla. Použijte vysoké hodnoty ISO i za cenu většího šumu.
 • Zvažujte černobílé provedení
 • Přizpůsobte expozici celkové náladě snímku i za cenu „horšího“ histogramu.

Podzim je hodně fotogenické období, které v nás vyvolává plno emocí. To by mělo být znát i na fotografiích tohoto ročního období. Zadejte si název fotografie „Podzim“ a jděte do terénu.