Úvodní stránka » Home » Zahájí Canon ofenzívu?

Zahájí Canon ofenzívu?

Největšímu světovému výrobci fotoaparátů Canon Inc. klesl v prvním čtvrtletí tohoto roku čistý zisk o třetinu. Důvodem je strmý propad zájmu o kompaktní fotoaparáty, oznámila společnost.

Nezájem o klasické kompaktní fotoaparáty mají na svědomí (nejenom u Canonu) bezesporu mobilní telefony a jejich lepšící se fotografická vybavení. Canon však podle mého názoru příliš neboduje ani v dalších rozhodujících segmentech tj. mirrorless a dokonce zrcadlovky.
 
Kompaktní fotoaparáty jsou tedy víceméně mimo hru, pokud se nestane něco zcela mimořádného. Mirrorless, jsou dnes reálnou alternativou k zrcadlovkám při menších rozměrech, nižší váze a ceně. V překladu bezzrcátkový je kompakt s výměnnými objektivy. Pro mě je to spíš zrcadlovka bez zrcátka (bezzrcadlovka), tedy s větším senzorem a elektronickým (EVF) hledáčkem. 

Tento perspektivní segment kompaktních systémových fotoaparátů (zkratka CSC) Canon zcela vyklidil a svým modelem EOS M3 a čtyřmi objektivy hledí z povzdálí na Sony, Fujifilm, Olympus, Panasonic i Samsung. Znám fotografy, kteří konvertovali od klasických profi zrcadlovek k bezzrcadlovce Fujifilm a jejich argumenty jsou racionální. Je to jako když Saladin dobyl Jeruzalém.

Říkám si s podivem: možná vsadili pouze na zrcadlovky. A ouvej, ve výsostných vodách Canonu se to hemží odvážnými piráty. Poslední novinky od Canonu v segmentu zrcadlovek jsou: EOS 5DS a 5DS-R, EOS 7D Mark II, EOS 750D a 760D, EOS 6D a 5D Mark III. Vezmu to odzadu. Jediný univerzální profi full frame 5D Mark III je opravdu špička, ale má už fousy. Společně s cenově dostupným full frame 6D byly uvedeny na trh začátkem roku 2012. Ve svojí kategorii má Canon EOS 6D víc než zdatného konkurenta v Nikonu D600. 

Canon 750D a 760D (nástupci 700D) je vyšší low-end se snímačem velikosti APS-C. Vidím u nich několik otázek. Použití hledáčku pentamirror? Devatenást křížových ostřících bodů je OK, ale jejich citlivost začínající na -0,5 EV? Vlajková loď mezi APS-C snímači EOS 7D Mark II je pro akční, zejména sportovní fotografii fajn, ale sorry je to APS-C v ceně FF. V této souvislosti je pro mě otázkou, proč je 7D Mark II osazen novým 20 MPx čipem (přístroj byl vyvíjen 5 let) a za čtyři měsíce je v 750/760D stejně velký nový čip s rozlišením 24,7 megapixelů. Něco je divně. Který je lepší? Já bych typoval ten první, což by ovšem degradovalo řadu 750 /760D. Vynikající APS-C snímač Sony 24MPx v A6000 a Nikon D5500 je výzvou. 

Poslední novinky od Canonu na poli full frame jsou EOS 5DS a 5DS-R a cílí na profi zákazníky. Čip velikosti okénka kinofilmu má rekordních 51 megapixelů. Fotografie mají tedy 8688x5792 pixelů. Tady musím říci, že závody ve zvyšování počtu prvků snímače (pojem rozlišení je trochu zavádějící) je ve většině fotografických disciplín kontraproduktivní. 

Příčiny jsou známé. Čím menší je snímací prvek, tím méně je citlivý na světlo. To se zásadním způsobem musí projevit v kvalitě obrazu, zejména z hlediska šumu a dynamického rozsahu. Výrobce na to reagoval maximálním ISO jenom 6400. Dále je zřejmé, že čím je snímač fotoaparátu menší a čím obsahuje více snímacích prvků, tím musí být rozlišovací schopnost objektivu vyšší. To splňují velmi kvalitní (velmi drahé) objektivy. 

K čemu jsou nové 5DS určené? Jsou alternativou středoformátu a cílí na statickou fotografii. Budou mít opodstatnění upevněné na stativu. Jsou určené pro malý segment profesionálních fotografů a nejsem si jist, zda ti zajistí dostatečné prodeje při ceně okolo 100 000 Kč. 

Jsem příznivec Canonu a používám jeho vybavení, proto mě nikdo nemůže podezřívat z předpojatosti a nerad konstatuji pokulhávání mojí oblíbené značky. Podle „tajných“ zpráv chystá Canon již v tomto roce ofenzívu. Je na čase a netrpělivě na to čekáme.

Co můžeme očekávat v tomto roce od Canonu

Světlé (respektive světelné) zítřky jsou na obzoru. První perlou by měl být PowerShot G17. Objektiv F1,2–2,0 a rozsah 24–168 mm. 1“ snímač (doufejme, že bude mít střídmý počet pixelů). Procesor DIGIC 6+. Tělo z magnéziové slitiny. Snad GPS / WiFi. Nejcennější na tomto přístroji je objektiv a to není málo. Kompromisem jsou velikost snímače, cena a velikost fotoaparátu. Myslím, že u G17 by to byl dokonalý mix. Chci připomenout, že clona 1,2 a 1,7 se zdánlivě liší málo, ale skutečně jde na snímač dvojnásobné množství světla. 1,2 a 2,4 čtyřnáslobné atd. Proto jsou hodně světelné objektivy tak užitečné a tak drahé. 

Canon PowerShot by mohlo být to zcela mimořádné, jak jsem psal na začátku článku, co může přesvědčit zákazníky, aby si pořídili tento kompakt. Samozřejmě bude záležet hodně na ceně. Já ho vidím jako lehký, nenápadný, reportážní přístroj, který bych měl pořád u sebe, nebo jako dvojku k profi zrcadlovce. V každém případě je ostrou konkurencí ke všem segmentům fotoaparátů. Vím, že v mobilech není obrazový výkon tak veledůležitý, ale tento rozdíl je nekonečný a v kompaktním provedení. 

Dalšími přírůstky prý mají být 5D Mark IV a asi 6D Mark II. U Canonu 5D Mark IV (má být uveden v srpnu 2015) mám neoficiální parametry. 

  • 18 Mpx Full Frame CMOS
  • ISO 100 až 204 800
  • 61 křížových ostřících bodů
  • kontinuální snímání 12 fps
  • dvě CF paměťové karty 
  • 4K videoTo se teda máme na co těšit. Pro mě je zbytečný video (natož 4K), ale chápu snahu výrobce o širší záběr zákazníků. Taky zlevní výborný 5D Mark III, což velmi kvituji.

Canon je mimořádným výrobcem fotoaparátů a příslušenství. Ofenzíva nových výrobků musí zanedlouho přijít. Vždyť i pro renomované výrobce platí: kdo chvíli stál, už stojí opodál.