X-Photographers na pražské výstavě
Zúčastnil jsem se zahájení pozoruhodné výstavy, kterou připravila společnost Fujifilm v jedinečných prostorách Czech Photo Centre v Praze. Od 8. 12. 2017 do 14. 1. 2018 probíhá unikátnívýstava prezentující 27 svých X-Photographers. Výstava si dává za cíl ukázat rozmanitost fotografických témat a způsobů jejich zpracování. Je barevně rozdělena do 9 sekcí prezentujících 9 témat. V rámci výstavy jsou plánovány přednášky a praktické workshopy s vystavujícími fotografy v roli lektorů.
X-Photographers jsou vybraní fotografové z celého světa, kteří pracují s fotoaparáty Fujifilm řady X. Mnozí jsou držitelé prestižních ocenění jako je World Press Photo, Sony World Photography, International Photography of the Year nebo Czech Press Photo. Jejich fotografie jsou také publikovány v časopisech jako je Time, The New York Times, the Guardian a dalších. Skupina X-Photographers má dnes už přes 500 členů z 60 zemí světa s vlastní online galerií www. x-photographers.com
Na výstavě jsou zastoupeni tito fotografové podle témat:
Dokument
Radek Kalhous (CZ), Adam Ferguson (Austrálie), Tomasz Lazar (Polsko).
Street
David Gaberle (CZ), José Jeuland (Singapur), Jonas Dyhr Rask (Dánsko).
Architektura
Jiří Šebek (CZ),Elia Locardi (USA), Samuel Zeller (Švýcarsko).
Krajina
Jakub Cejpek (CZ), Saulius Domulivičius (Litva), Spencer Wynn (Kanada).
Příroda
Michal Krause (CZ), Peter Delaney (Jihoafrická republika), Simone Sbaraglia (Itálie).
Glamour, Portrét
Jiří Růžek (CZ), Ines Thomsen (Rakousko), Damien Lovegrove (Velká Británie).
Fashion
Petr Kozlík (CZ), Kara Mercer (USA), Joao Carlos (Portugalsko).
Hudba, Tanec
Jiří Starha (CZ), George Wong (Hong Kong), Omar Z Robles (USA).
Svatba
Vojta Hurych (CZ), Kevin Mullins (Velká Británie), Nordica Photography - dva fotografové Cole a Jakob (Švédsko).
Musím dodat, že prostory výstavy a jejich úprava působí velmi příjemným dojmem a vystavené fotografie jsou v mnoha případech inspirativní. Fotoaparáty Fujifilm vynikají, podle mého názoru, v živé, akční fotografii. Jejich nekompromisní výkon v kategorii snímačů APS-C společně s nenápadností, relativně malými rozměry a hmotností, je k tomu předurčují. Typickým příkladem je dokument nebo street.
Na výstavě jsem hovořil s některými fotografy nebo jsem je slyšel mluvit o své práci. Jejich přístup k tématům je často velmi originální. Ze své zkušenosti bych řekl, že některé umělecké záměry se mohou rozcházet s přáním nebo vkusem zákazníků, případně většiny. Například svatební fotograf Vojta Hurych prohlašuje, že se vyhýbá kýčovinám a klade velký důraz na reportážní styl a přirozenost. Prstýnky a aranžované snímky už dávno nefotí, jak říká. I mně by se to líbilo, ale černobílé fotografie tohoto typu se mnoha zákazníkům jeví nedostatečné. Navíc si nedovedu představit, jak budu čekat v tak omezeném čase na příslušný moment, kdy se babička s dědou a rodiči přirozeně těší společně s novomanžely z probíhající události. Fotografování je umění, dobrodružství, adrenalin a také živobytí. Pro fotografy na volné noze živobytí těžké.
Mně se nejvíc líbily snímky fotoreportéra Radka Kalhouse ze série Otužilci. Když jsem se podíval na jeho web, tak mě potěšilo, že má Radek tak široký záběr. Jeho série Krajina nebo Divočina je něco úplně jiného, než bychom čekali. Nafotit divočinu v ZOO s takovým účinkem na diváka má v jeho podání mnoho významů.
José Jeuland (Singapur) jehož práci prezentovala manželka
Joao Carlos (Portugalsko)
Omar Z Robles (USA)
Radek Kalhous (CZ)
Peter Delaney (Jihoafrická republika)
Saulius Domulivičius (Litva)
Jakub Cejpek (CZ)
Jiří Šebek (CZ)
Byla znát přátelská a tvůrčí atmosféra