Úvodní stránka » Aktuality » World Press Photo 2019

World Press Photo 2019

World Press Photo (mezinárodní žurnalistická fotografie) je nezávislá organizace, která každoročně pořádá největší a nejprestižnější mezinárodní soutěž o nejlepší reportážní fotografii. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 4738 fotografů ze 129 zemí s téměř osmdesáti tisíci snímků.

Absolutním vítězem letošního ročníku soutěže s se stal Američan John Moore za snímek plačící holčičky z Hondurasu zadržené s matkou na hranici s USA. Za prestižní ocenění Fotografie roku 2019 získal odměnu 10 000 dolarů. Vítězná fotografie Johna Moora zachycuje malou Yanelu Sanchezovou, usedavě plačící v okamžiku, kdy její matku Sandru zatýkají na hranici mezi Mexikem a USA.

Na vítězné fotografii je poutavé světlo a také detaily. Těmi jsou zejména rukavice, které má na rukou příslušník pohraniční stráže a chybějící tkaničky od bot, které byly zatýkaným odebrány. Snímek okamžitě sděluje celý příběh a vyvolává v divákovi emoce. Fotografie obletěla svět jako symbol oddělování dětí od rodičů na hranici USA a přispěla ke zrušení této praktiky.

Jednoznačným tématem letošního ročníku soutěže byla migrace. Obsah fotografií minulého ročníku jsem charakterizoval výrazem děs a utrpení. Letos bylo obsahem více utrpení psychického, ale jsou tam i snímky s pozitivním obsahem v neobvyklých kulisách. Jsem převážně reportážním fotografem a mně se nejvíc líbil vítězný snímek a také snímek Dakarská móda, který nezobrazuje žádné utrpení.

Vítězná fotografieJohn Moore. Honduraská holčička Yana brečí při zadržení své matky Sandry Sanchezové na mexicko americké hranici. 

Vítěz kategorie LIDÉ, Finbarr O'Reilly - Dakarská móda. 

První místo v kategorii ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ - příběhy. Na snímku sirotek u zdi pomalované obrázky ručních granátometů v Čadu. Fotograf Marco Gualazzini / Contrasto

První místo v kategorii SPORT získal John T. Pedersen za snímek z boxerského klubu z Katangy, obřího slumu v ugandské Kampale. 

Vítěz kategorie PŘÍRODA Bence Máté - Instinkt přežití.

Vítěz kategorie DLOUHODOBÉ PROJEKTY Sarah Blesener - Vojenský výcvik mládeže se zaměřením na posílení vlasteneckého cítění v Rusku i ve Spojených státech.

FOTOGRAFIE ROKU (série). Tugnoli, Contrasto - Po téměř čtyřletém konfliktu v Jemenu je nejméně 8,4 milionu lidí ohroženo hladem a 22 milionu lidí akutně potřebuje humanitární pomoc. 

Vítěz kategorie HLAVNÍ UDÁLOST Chris McGrath - Novináři sledují příjezd saudských vyšetřovatelů na konzulát v tureckém Istanbulu. Ti měli prošetřit zmizení nepohodlného žurnalisty Jamala Khashoggiho.

FOTOGRAFIE ROKU (série). Pieter Ten Hoopen, Agence Vu - Během října a listopadu 2018 se tisíce uprchlíků z Nikaraguy, Salvadoru a Guatemaly vydaly na cestu do USA.

Vítěz kategorie ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ Brent Stiron - Petronella Chigumbura, člen protipytlácké jednotky ze zimbabwského národního parku Phundundu.

Vítěz kategorie SOUČASNÉ PROBLÉMY. Diana Markosien - Kubánka Pura projíždí v růžovém kabrioletu čtvrtí Havany, aby oslavila patnácté narozeniny. Ty jsou podle tradice oslavovány jako přechod z dětství do ženství.