Úvodní stránka » Úvahy » Vrcholní manažeři od Canonu se rozpovídali

Vrcholní manažeři od Canonu se rozpovídali

Je nepochybné, že Canon je pod velkým tlakem fotoaparátů Sony a7/9 ve třídě full frame. Ve třídě APS-C zase útočí zejména Fujifilm. Canon vyrobil za 30 let přes 130 milionů EF objektivů pro svoje DSLR fotoaparáty, které dovedl téměř k dokonalosti. Zrcadlovky (DSLR) dnes tvrdě narážejí na své technologické limity a inovace jsou obtížné a zásadní inovace dokonce nemožné. Logicky přišla nová technologie mirrorless (CSC), která byla ze začátku nedokonalá. Poslední 2 roky naplno ukázala svůj potenciál a je jasné, že tudy vede cesta. Tu cestu neukázal Canon, ale Sony a Fujifilm. Pro Canon (i Nikon) je to hodně prekérní situace. Bylo už na čase, aby se k tomu manažeři Canonu nějak vyjádřili. Tak se právě nyní stalo.

Yoshiyuki Mizoguchi, Go Tokura a Naoya Kaneda jsou vrcholní pracovníci společnosti Canon a ti poskytli redaktorům Dpreview rozhovor. Co nám tedy mimo jiné řekli?

„Máme tzv. full lineup strategy, což znamená, že chceme uspokojit všechny požadavky trhu na mirrorless i DSLR. Nový model M50 je entry-level mirrorless a dále se budeme zabývat středními a špičkovými modely mirrorless v souladu s naší strategií lineup.

Olympijské hry v Tokiu v roce 2020 jsou pro nás velmi důležitou příležitostí. Rádi bychom v té době měli profesionální model. Není to jenom o obrazovém výkonu, ale chceme rovněž dosáhnout stejné spolehlivosti jako u našich profesionálních DSLR. Stále se domníváme, že pokud se jedná o mid-range class a higher-end model, je třeba pracovat, abychom dosáhli úrovně, kterou naši zákazníci očekávají než se mohou s jistotou přesunout z DSLR do CSC. Není to o tom, že bychom neměli komponenty na všechny druhy mirrorless. Je to jen otázka kombinace těchto složek. Můžete se těšit na náš další vývoj.

Možná, že objektivy Canon nevypadají odlišně od našich konkurentů, ale pokud jde o výkon, spolehlivost a odolnost, naše objektivy jsou lepší.

Je to více než 30 let od doby, kdy jsme zahájili montáž EF objektivů a prodali jsme jich více než 130 milionů. Nemůžeme je teď ignorovat. Současně, když se podíváme na trendy v technologii mirroless, uvažujeme o technickém pokroku, který je možný. Je to obtížná otázka, ale představte si některé nové možnosti!

Canon je někdy kritizován za konzervativní přístup k vývoji produktů a v některých případech je to pravda (i když to není vždy špatná věc). Je důležité si uvědomit, že Canon v minulosti několikrát otřásl fotografickým trhem a je tu šance, že to může udělat znovu.“

Co k tomu dodat? Je to řeč hodná politiků. Canon je jistě fenomén v oboru, ale mně se zdá, že na rozdíl od Sony a Fujifilmu se musí zaobírat starší technologií DSLR a má k tomu logické důvody. Z toho vyplývá ambivalentní přístup k nové technologii CSC (Compact System Cameras). Vůbec si nedovedu představit, jak chce Canon dohonit konkurenci v CSC fotoaparátech, když asi před měsícem představil svůj první vážně míněný vstupní Canon EOS M50. Sony s Fujifilmem valí stále lepší typy všech kategorií jako na běžícím pásu. Možná, že se můžeme těšit na další vývoj, jak říká pan Tokura.