Úvodní stránka » Home » V čem nosíte svojí fotografickou výbavu? Dvě pozoruhodné brašny

V čem nosíte svojí fotografickou výbavu? Dvě pozoruhodné brašny 

Trochu ujíždím na fotografických brašnách a vyzkoušel jsem jich opravdu hodně. Nakonec jsem definitivně zůstal u Domke F2 a nebudu nic měnit. Uznávám, že Domke F2 je poněkud výstředním fotografickým zavazadlem co se týká vzhledu a ceny. Pro mě je však vlastnostmi, rozměrem a vzhledem ultimativním pomocníkem a naprosto splňuje mé požadavky. Její velký test jsem uveřejnil zde.

Poměrně zásadním rozhodnutím pro fotografa bývá otázka, zda batoh nebo brašnu. Batoh se pohodlněji nosí a je „zdravější“. Brašna je akční a nikomu nepřekáží. Rychle z ní vyndáte fotoaparát a příslušenství. Pohotově vyměníte objektiv, baterii, paměťovou kartu, filtr atd. Záleží hodně na typu brašny. Moje výše zmiňovaná je dobře vyvážená, má unikátní (neklouzavý) popruh a na dálky si jí hodím cross na záda. Při mém fotografování jasně preferuji brašnu. Když jsem zkoušel batoh, vadilo mi, že jsem ho musel při každé manipulaci sundavat. Ještě horší pro mě bylo, že jsem tím hrbem na zádech při těsném kontaktu s lidmi pořád do někoho strkal. Je zjevné, že batoh je vhodný hlavně pro fotografa krajiny a vysokohorských scenérií.

Jako zastánce brašen mě zaujaly dva nové typy na našem trhu, kterými jsou Lowepro ProTactic SH (shoulder - rameno) a Genesis Dakar. Obě jsou typicky reportérské. U obou jsou mimo hlavní komory kapsy, kde se vejde několik 0,3l lahví s pitím, což je pro mě důležité.      

Lowepro ProTactic SH

Tyto brašny jsou vylepšenými nástupci velmi úspěšné série Stealth Reporter AW. Můžete si vybrat ze tří velikostí: SH 120 AW, SH 180 AW, SH 200 AW. ProTactic jsou oproti svým předchůdcům plošší, hranatější a mají na přední a bočních stranách poutka na upevnění příslušenství. Změny se mi zamlouvají a jsou po designové i funkční stránce prospěšné. Přístup přes zip na horní straně víka jsem nikdy nevyužíval a považuji jej za nepraktický, stejně jako masivní polstrování (důvody v článkuDomke F2). Velmi praktické je rozsáhlé příslušenství SlipLock, které můžete zavěsit na zmíněná poutka a tím brašnu přizpůsobit svým potřebám. Zpracování je tradičně u značky Lowepro na vysoké úrovni.  

Lowepro ProTacticSH 120 AW

Vnitřní rozměry: 23 x 11 x 18 cm
Venkovní rozměry: 27.7 x 14.7 x 20 cm
Hmotnost: 0.8 kg    Cena: 3 000 Kč

Lowepro ProTacticSH 180 AW

Vnitřní rozměry: 30 x 16.5 x 26.2 cm
Venkovní rozměry: 34.9 x 21.5 x 28 cm
Hmotnost: 1.3 kg    Cena: 3 900 Kč

Lowepro ProTacticSH 200 AW

Vnitřní rozměry: 36 x 13.5 x 27 cm
Venkovní rozměry: 37.8 x 20 x 31 cm
Hmotnost: 1.7 kg    Cena: 5 200 Kč

Nerad nosím zbytečně velké brašny. Zejména nadbytečná výška je špatně využitelná. Zrcadlovku s nasazeným objektivem 70-200 f/2,8 v brašně nenosím. Když vidím a chci rychle reagovat, jsou lepší kratší ohniska. Navíc brašna by musela být příliš vysoká a ve zbylém místě by mohlo být mládě žirafy. Z toho důvodu nerozumím vnitřní výšce dvou větších brašen. Stačilo by 20 cm na objektiv 70-200 f/2,8 (2 cm by se vtiskly do víka).

Celkově hodnotím novou řadu Lowepro ProTacticSH jako velmi povedené brašny pro fotoreportéry profesionály a nadšené amatéry.

Genesis Dakar

Je to brašna vyráběná polskou firmou Genesis, která se zabývá výrobou širokého sortimentu fotografického příslušenství. Design a provedení brašny je velmi dobré. Genesis Dakar mě připomíná mou oblíbenou Domke nejenom svým „obyčejným“ vzhledem, což je velkou výhodou. Plátno, z kterého je brašna vyrobena, je víc než režné a působí velmi bytelným dojmem. Okolo celé brašny jsou praktické kapsy. Genesis Dakar vyrábějí ve dvou velikostech a třech barvách (šedá, modrá, olivově zelená). To jistě ocení třeba fotografující ženy.

Genesis Dakar S

Vnitřní rozměry: 24 x 11 x 18 cm
Venkovní rozměry: 27 x 17 x 23 cm
Hmotnost: 0.9 kg   

Genesis Dakar L

Vnitřní rozměry: 30 x 12 x 22 cm
Venkovní rozměry: 37 x 17 x 29 cm
Hmotnost: 1.3 kg

To nejlepší na konec. Cena Genesis Dakar S je 1 190 Kč a L je za 1 490 Kč. Měl jsem jí v ruce a musím říct, že za neuvěřitelnou cenu dostanete nenápadnou, funkční, dobře vyváženou a odolnou brašnu. Ta větší má podle mě ideální rozměry na zrcadlovku se středním příslušenstvím. Já bych ještě zrušil zdobné části na přední straně, aby působila ještě víc spartánským dojmem po vzoru americké Think Tank Retrospective. To je ale můj subjektivní názor a vůbec nesouvisí s její funkčností. Kdybych neměl Domke F2, tak bych si pořídil Genesis Dakar L, která zhruba splňuje moje požadavky a je 4,5 x levnější. Mohu ji doporučit všem fotografům (včetně profesionálních), kteří nosí fotoaparát s výbavou.

Na závěr ještě jeden poznatek z praxe ohledně uložení notebooků a velkých tabletů ve fotografické brašně. Skoro všichni výrobci udělali velkou, plochou kapsu na vnitřní zadní straně brašny pro notebook. Jedna z důležitých vlastností mojí brašny Domke je její schopnost přimknout se k tělu a kopírovat ho. Když si dám na zadní stranu kus železa (notebook), stane se pravý opak, brašna bude poskakovat a na boku budu mít modřinu. Proto mám notebook ukrytý v autě, které je nablízku a rychlou komunikaci obstarávám smartphonem.

Obě brašny uvedené nedávno na náš trh jsou v obrovské nabídce zavazadel na fotografickou techniku výjimečné. Brašny Lowepro SH jsou výsledkem zdokonalování osvědčeného, můžete je sami konfigurovat pomocí SlipLock a jsou dražší. Genesis Dakar jsou příjemným zjevením z Polska. Je na nich patrné, že se nechali velmi inspirovat nejlepším, co je na trhu a jsou za hubičku.