Úvodní stránka » Úvahy » Úvaha nad novými bezzrcadlovkami

Úvaha nad novými bezzrcadlovkami

Teď začne mezi Canonem, Nikonem a Sony mazec. První dva jmenovaní ovládli dlouhou dobu trh s plnoformátovými fotoaparáty, ale zrcadlovkami. Dlouho váhali s novou, modernější CSC technologií a "vetřelec" Sony jim utekl o tři koňské délky. Trh s fotoaparáty totálně změnily fotografující telefony. Je jasné, že nejvyšší třída se snímači full frame má prodejní potenciál se solidními zisky, protože odstup od chytrých telefonů je pyramidální. Zrcadlovky mají technologické limity a inovace na nich prakticky zamrzly. Všechny trumfy drží bezzrcadlovky. Kdo shrábne poníze od nás zákazníků? O to se hraje. U Sony vedli svůj osamocený boj, opravovali nedostatky a vyvíjeli nové technologie. Teď mají největší a nejkvalitnější portfolio CSC full frame fotoaparátů, objektivů a doplňků. 

První ohlasy na novou řadu Z od Nikonu nejsou dechberoucí, jak by se na Nikon slušelo. Prý chybí něco překvapivého, wow efekt. Titulky „Nikon Z6 na Amazonu netáhne“ leccos napovídají. Všechen wow efekt totiž už vyčerpaly za šest let své existence full frame CSC Sony. První Sony A7, A7R byly uvedeny v roce 2013. Tehdy se jim všichni zrcadlovkáři smáli a teď se karta obrátila.

Jako vždy těsně po Nikonu přišel i Canon se svým EOS R, jehož tělo je skoro stejně velké jako mají zrcadlovky. Nikon vsadil na to, že nový CSC vypadá jako malá zrcadlovka Nikon a stejně se i ovládá. Canon EOS R se zase vzhledem a ovládáním ostentativně vymezuje vůči svým zrcadlovkovým příbuzným, ale je na bezzrcadlovku robustní, má bídné sekvenční snímání pohybujících se objektů a horší video. Třetí král je Sony, kompaktní a nabitý technologiemi. Canon i Nikon začínají na trhu plnoformátových CSC od píky jedním, dvěma modely a třemi objektivy.

Ještě bych se chtěl zastavit u masivního ujišťování Nikonu a Canonu o plné kompatibilitě se zrcadlovkovými objektivy. Canon dokonce dává adaptér „zadarmo“ k zakoupeným tělům. Nikon na to šel poněkud hloupější obchodní strategií a svůj adaptér prodává k tělům se slevou za 4000 Kč (samotný stojí neuvěřitelných 7500 Kč).

Pojďme se podívat na objektivy určené pro zrcadlovky na tělech bezzrcadlovek. Souvisí to se sečnou vzdáleností (flange distance), což je fyzická vzdálenost bajonetu objektivu od snímače fotoaparátu. U zrcadlovek se do tohoto prostoru musí vejít zrcátko a dráha jeho sklopení. Objektivy, které mají kratší ohniskovou vzdálenost než je ta sečná, musí obsahovat speciální korekční členy, které tuto skutečnost eliminují. Neboli úhel záběru fotografie odpovídá kratší ohniskové vzdálenosti, než je fyzická vzdálenost od snímače. Korekční členy vlastně promítají fotografii na snímač. Z logiky věci mají objektivy bez korekčních členů lepší kresbu, jsou menší, lehčí, světelnější a teoreticky levnější. Sečná vzdálenost plnoformátových zrcadlovek Nikon a Canon je 44 mm, Canonu R 20 mm, Nikonu Z 16 mm a Sony A7 (9) 18 mm. Závěr je, že díky absenci zrcátka, s tím spojenou kratší sečnou vzdáleností a nepřítomností korekčních členů, mají designéři více možností při vývoji objektivů. Canon a Nikon o tomto cudně mlčí a nabízí adaptéry. Bodejť ne, když jim po světě běhá miliony objektivů na zrcadlovky, které se pomalu, ale jistě stanou starou technologií. Ano objektivy konstruované pro zrcadlovky jsou kompatibilní pomocí adaptéru s novými bezzrcadlovkami, ale nevyužijí potenciál nové technologie těla fotoaparátu. Myslím, že brzy přijde dobrá doba na zakoupení profesionální zrcadlovky se špičkovým objektivem z druhé ruky.

Ceny nových systémových kompaktů Canonu a Nikonů jsou troufale vysoké. Canon EOS R (tělo) bude za 64 990 Kč, Nikon Z6 (tělo) 54 990 Kč a Z7 88 490 Kč. Třeba osvědčený Sony A7 II z roku 2015 je aktuálně za 34 990 Kč a k němu mnoho objektivů, i levnějších, od jiných výrobců. Ze šťavnatého koláče si chce ukousnout, podle dobře informovaných zdrojů, i Panasonic. Klasik na snímače velikosti 4/3" (13,5 x 18 mm) pracuje také na 24 x 36 mm. Podrobnosti se dozvíme 25. 9. 2018. Jistě bude v hlavní roli video, to Panasonic umí dobře.

Karty jsou rozdány a teď uvidíme, co na to zákazníci. Taky uvidíme jaké mouchy budou mít „začátečníci“ v oboru plnoformátových CSC fotoaparátů. Nemyslím si, že zákazníci, kteří utratí hromadu peněz za nové bezzrcadlovky Nikon nebo Canon, budou akceptovat různé „opravy“ stávajících modelů v modelech nových. Už teď je jasné, že Canon EOS R je nižší typ a brzy musí přijít další s lepšími parametry zejména sekvenčního snímání pro fotografy sportu aj. Přece jenom tato kategorie fotoaparátů není pro velmi širokou fotografující veřejnost (ta telefony). Fajnšmekři a profesionálové jsou množinou solidní, ale nikoli masovou. Jsou konzervativní a až se rozhodnou, musí promyslet, jak naloží se svými zrcadlovkami a objektivy. I pro mě je to strašná představa, ale ta doba ještě nenastala a možná, že vedle mých kosterních pozůstatků za tisíce let vykopou i malé zrcátko.

Canon a Nikon uvedeou full frame kompakty

Dva nové full frame CSC Nikon

Canon EOS R – nová plnoformátová bezzrcadlovka