Úvodní stránka » Home » Upgrade Photoshopu z října 2020 je obdivuhodný

Upgrade Photoshopu z října 2020 je obdivuhodný

Věděl jsem, že společnost Adobe chytá zásadní aktualizace svých produktů, které spadají do služby Creative Cloud Plán pro digitální fotografii. Včera jsem tedy aktualizoval můj Photoshop, Lightroom, Camera Raw a Bridge. Ve všech aplikacích něco přibylo, ale Photoshop fakt překvapil (verze 22.0). Je tam opravdu mnoho nových funkcí, vesměs hodně komerčních. Přes Filtr - Neural Filters – Vybrané filtry - Přenos stylu můžete např. mimo mnoha jiných jedním kliknutím upravit fotografii jako by ji maloval van Gogh. Místo zapnutí Přenos stylu můžete aktivovat na tomtéž místě Vyhlazení pleti a to už je vážnější funkce zejména proto, že vám nabídne po jednom všechny obličeje na fotografii, tedy nemusíte se mořit výběrem a kombinacemi nástrojů. Je to na jedno kliknutí a jsou tam dva posuvník (Vyhlazení a Rozostření). Místo Vybrané filtry zvolíte Beta filtry a objeví se pestrá paleta posuvníků. Zde můžete u zvoleného obličeje změnit jeho výraz, světlo nebo pohled. Jsou tam tyto položky do plusu i minusu: Štěstí, Překvapení, Hněv, Stáří, Pohled, Hustota vlasů, Směr natočení hlavy, Směr světla. Musím říct, že to funguje a je to docela sranda. Pro vážné fotografování to ale není.

Před delší dobou jsem psal článek „Photoshop začal přemýšlet“ a rozepisuji se o nástroji Bodový retušovací štětec, který po označení nechtěného objektu na fotografii jej odstraní a vhodně snímek doplní. Když zvolíte Štěstí (do plusu), tak se dotyčný fakt přirozeně směje a jsou mu decentně vidět zuby. Všichni jistě také odzkouší stáří do minusu a do plusu.

scen.JPG

Jsou tam také funkce, které jsou nejen pozoruhodné, ale i velmi praktické pro vážnou fotografickou práci. Vpravo nahoře, pod ikonkou lupy, se skrývá mimo jiné kolonka Rychlé akce a zde jsou čtyři akce na jedno kliknutí: Odstranit pozadí, Rozostřit pozadí, Černobílé pozadí a Vylepšit obrázek. Dělají to, co mají bez dalšího nastavování parametrů. Skvělá akce je prvně jmenovaná. Vylepšit obrázek obnáší vylepšení ve smyslu jasu, kontrastu atd.

Nakonec jsem si nechal to nejlepší. Úpravy – Nahrazení oblohy. Je tam mnoho obloh a různých posuvníků na doladění jejich vzhledu. Výběr oblohy je naprosto přesný (není to na snímku poznat) a hlavně: Podle barvy nové oblohy se změní (logicky) i barva zbytku snímku a to přesně a nenásilně. Bravo! To je ta nejlepší funkce nové, rozsáhlé aktualizace Photoshopu. Chvíli jsem si s tím hrál a bylo to neuvěřitelné. Adobe říká, že mnoha efektů dosahuje pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Je to opravdu inteligentní. Asi bych to uměl s Photoshopem postaru, manuálně, ale hůř a trvalo by to u složitějšího snímku nejméně 3 hodiny. Umělá inteligence je o mnoho inteligentnější. Umí to dokonale a za několik vteřin.

Adobe .jpg

Faktem je, že Photoshop je „monstrum“. Já se ho učím desetiletí a pořád se ho učím. Asi z toho důvodu přibyl panel Prohledávání o němž uvádí: Díky zbrusu novému panelu Prohledávání můžete v aplikaci vyhledávat a objevovat nové nástroje, praktické výukové lekce, články a rychlé akce, které vám v aplikaci Photoshop pomohou získat nové dovednosti a zvládnout nové výzvy. Já dodám, že mnoho zvládne umělá inteligence na jedno kliknutí, ale nepřečte záměr fotografa. Jsem reportážním fotografem a rád decentně nahradím vypálenou oblohu v rámci příliš vysokého dynamického rozsahu snímku, ale nikdy bych si netroufl vyměnit zataženou oblohu za západ slunce. To snad glamour fotografové.

Pro úplnost ještě musím zmínit nový nástroj pro Adobe Lightroom a Camera RAW. Jedná se o ovládání barev samostatně ve středních tónech, stínech a světlech nebo upravovat barvu celého obrazu pomocí globálního ovládání. Panel Color Grading nahrazuje Split Toning. V Color Grading můžete upravit odstín, sytost a jas přesunutím bodu v každém barevném kole. Možností je opravdu nekonečně. V Camera RAW je pod názvem Barevný přechod a v Lightreem je to Color Grading.

Adobe uvádí ještě vylepšení mnoha „starých“ nástrojů. Přesně to je na produktech Adobe opravdu cenné. Zakoupené aplikace nejen obohacují o nové funkce (v rychlé době o rychlé), ale zdokonalují i ty staré.