Úvodní stránka » Úvahy » Ultrazoomové mámení

Ultrazoomové mámení

Co je to? Tváří se jako solidní foťáky, ale obrazovou kvalitou zaostávají i za obyčejnými kompakty. Jsou to ultrazoomy.

Rozsah ohniskových vzdáleností jejich objektivu je fascinující. A právě v tom je problém. Čím je větší rozsah zoomu, tím větší kompromisy v kvalitě kresby jejich objektivu. Dlouhé zoomy jsou také konstrukčně výhodné, respektive realizovatelné, na malé snímače. Takže dva fundamentální parametry fotoaparátů ovlivňující jejich obrazový výkon jsou z fyzikálního hlediska nepříznivé výměnou za dloouhý rozsah ohniskových vzdáleností.

Dnes vede Nikon Coolpix P600 se 60x zoomem 24 až 1440 mm. F 3,3 až 6,5. Snímač 16 Mpx 1/2,3 (6,17x4,55 mm). Slováci měli pořad „Aj múdry schybí“ a to se snadno stane při masivní prezentaci ultrazoomů jako univerzálních fotoaparátů vše v jednom. Je to jako s univerzálními pneumatikami. V zimě i v létě je použít můžete, ale jsou špatný v zimě i v létě.

Nikon Coolpix P600

Vůbec nevím, k čemu je dobré ohnisko 1440 mm ultrazoomu. Proč se vyrábí, to vím. Protože to zní dobře a dobře se to prodává. Myslím, že nejlepší zoom jsou vaše nohy. Používání ultrazoomů vás také ponouká fotografovat z jednoho místa a komponovat pomocí změny ohniskové vzdálenosti. Je to jako když si koupíte dům na základě jeho prohlídky dalekohledem z nedalekého kopečka.

Velmi dlouhá ohniska pochopím při fotografování zvěře v přírodě, sportu a pro šmíráky. První dvě kategorie jsou většinou profesionálové nebo nadšení amatéři a ti mají zrcadlovku nebo mirrorless s příslušným objektivem na větším snímači. Takže ultrazoom je dobrý pro třetí kategorii. Já nepoužívám dlouhá ohniska ani při reportáži, kde není bezpečno, výměnou za flexibilitu úhlu záběru a hlavně vnímání atmosféry v centru dění, kterou pak mohu zobrazit na fotografii.

Musím říci, že záleží na jednotlivých parametrech ultazoomů. Zrovna nyní se s nimi roztrhl pytel a pozitivní zprávou je, že jejich snímače trochu narostly.

18.6.2015 představil Canon svůj Power Shot G3 X s jednopalcovým (13,2x8,8 mm) 20 Mpx snímačem. Mezi jednopalcovými ultrazoomy má rekordní 25x optický  zoom 24 mm až 600 mm f 2,8 až 5,6 s pětiosou stabilizací (v objektivu). Divný je, že snímač je starší Sony Exmor R (ze Sony RX100 III). Power Shot G3X je rychlý, má kovové tělo utěsněné proti prachu a vodě a výklopný, dotykový displej. Hledáček je však nutné dokoupit (EVF-DC1). Připojuje se do sáněk na přístroji.  K dostání bude v červenci za cenu okolo 1000 dolarůCanon Power Shot G3 X

Další žhavou novinkou je Sony Cyber-shot RX10 II. Má nový, vrstvený, 1" snímač Exmor RS, prý s unikátními vlastnostmi. Ale pozor! Objektiv Carl Zeiss s 8,3× optickým zoomem 24 až 200 mm, při konstantní světelnosti F2,8. K dispozici je optická stabilizace obrazu SteadyShot. Má také vynikající hledáček. Jeho zvětšení je 0,7× po přepočtu, což je na úrovni full frame zrcadlovek. Tělo je z magneziové slitiny a vše je utěsněno proti prachu a vlhkosti. Sony Cyber-shot RX 10 II bude v červenci za 1300 dolarů. Jeho starší brácha Cyber-shot RX10 stojí okolo 25 000 Kč.

Sony Cyber-shot RX10 II

Konkurentem, už zavedeným v kategorii jednopalcových ultrazoomů je Panasonic Lumix DMC-FZ1000. Objektiv Leica  s pětiosou optickou stabilizací 25 mm až 400 mm (16x) f 2,8 až 4, snímač Sony Exmor R 20 Mpx, výborný vestavěný elektronický hledáček, rychlé snímání i autofokus, plastové neutěsněné tělo, cena 21 000 Kč.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Pro mě je jasným favoritem Sony, ale je nejdražší. Kdyby nebylo jiného zbytí, tak si ho koupím. Sony je dnes jednoznačně nejinovativnějším výrobcem fotoaparátů.  

Závěrem chci dodat, že rozumný rozsah ohniskových vzdáleností v kombinaci s jednopalcovým snímačem je dobrá cesta ultrazoomů, které měly nedávno výhradně 1/2.3” snímače. Ty jsou 4x menší než 1", ale marná sláva, plocha 1" je zase třetinová k APS-C.