Úvodní stránka » Editujeme » To jinde neuvidíte, ale jak to vyfotit?

To jinde neuvidíte, ale jak to vyfotit?

Ústí nad Labem je zvláštní město. Mně se líbí. Má svoji poetiku zašlých prvorepublikových dob a hlavně socialistické industrializace, ovšem v podobě nepovedené porevoluční transformace. Najdete tady vydrancované, respektive nepovedeně zprivatizované podniky i čtvrtě.

Standardní snímek.

Horní fotografie s použitím Nick Collection, HDR Efex Pro 2, Dramatic.

Zvláštní kapitolou jsou tzv. vyloučené lokality, některé až tak vyloučené, že v nich není ani žádný náznak jakékoliv současné lidské činnosti. Jako by byly nakažené smrtelnou epidemií.

Perfect Effect 8, HDR Look, Surreal.

Když jsem uvedl, že to má zvláštní poetiku, tak je to pro mě i fotogenické. Po fotografické stránce je prvním problémem fakt, že tato území nejsou standardní místa, která kontroluje město. Přespolní, natož s velkým foťákem na krku, by mohl přijít o ten foťák a obrazně i o ten krk. Empatie a obyčejný zjev je fotografova naděje. Já provozuji humansofnorthbohemia.cz a tam potřebuji i rozhovory s lidmi. Zjistil jsem, že správně vedené slovo má v těchto oblastech ještě větší sílu. Nejednou jsem tady pochopil nepochopitelné.

Perfect Effect 8, Bleach Bypass, Omaha Beach.

Druhým problémem (už o mnoho jednodušším) je klasický obsah a forma snímku. Forma se dá úspěšně ovlivnit i masivní aplikací některých softwarových zásahů. Nemám tyto metody rád, ale v těchto lokalitách to bývá nad očekávání působivé. Já k tomu používám dvou softwarových nástrojů, jimiž jsou:

Perfect Effect 8 – Už jsou i novější verze. Jedná se o výkonný program na editaci fotografií se stovkami filtrů na jedno kliknutí a jejich variacemi. Je ke stáhnutí jako samostatný program nebo jako zásuvný modul pro Photoshop. Občas ho najdete ke stažení zadarmo.  

Nick Collection, Color Efex Pro 4, Duplex. Mým cílem bylo navodit podvečerní světlo u moře, kde jistě ta loď někdy plula. 

Nik Collection – Je to proslulý soubor zásuvných modulů primárně pro Adobe Photoshop a funguje i na Zoneru. Je tady mnoho přednastavených skvělých efektových filtrů na jedno kliknutí a jejich kombinací s možností přenastavení. Navíc tu najdete chytré doostření, odstranění šumu nebo HDR. Je s podivem, že takový produkt si můžete stáhnout zadarmo. S dodatkem, že majitel je nyní Google, už je to jasnější a slovo dumping se nabízí, což nám vůbec nevadí.