Úvodní stránka » Home » Tajemství ranního světla městské krajiny

Tajemství ranního světla městské krajiny  

Všichni víme, že fotografie klasické krajiny jsou krásné ráno. Mlhavý opar, rosa, svěží krajina a hlavně světlo láká ráno do luhů a hájů fotografy krajináře. U městské krajiny už to tak moc nevíme, ale světlo vám ukáže ráno město úplně jinak. Jiní jsou ráno i lidé ve městě, kterých není mnoho. Vstávat brzy je otrava, ale pro neobvyklé snímky města je to nutné a vyplatí se to.

Nechci polemizovat co je a není městská krajina. Pro mě je to město a lidé v něm. Klasické snímky celkového pohledu na město nebo na různé stavby a pamětihodnosti, které tematicky spadají spíš do fotografování architektury, postrádají člověka. Já se snažím do snímku městské krajiny dostat i lidi, nikoliv však jako hlavní motiv jako u street fotografie.

Protože bylo v půlce září jasné počasí, vyrazil jsem v 7 hodin ráno do ulic a parků Teplic a čekal, až vyjde slunce nad obzor. Důležitá doba byla od 7 hodin do 7.30. Je neuvěřitelné, jak se během této krátké doby rychle mění světlo.

Náš asi nejznámější fotograf, geniální Josef Sudek, fotografoval pražské scenérie nejčastěji brzy ráno nebo večer. Fascinovalo ho světlo.

Ranní tramvaj, Josef Sudek (1924, Prašná brána)

Pokud je vám fotografování městské krajiny blízké, přivstaňte si a jděte fotografovat světlo ve městě. Zkuste tam zachytit i lidi, kteří k městu patří.