Úvodní stránka » Úvahy » Tajemství dobré fotografie

Tajemství dobré fotografie

Dobrá fotka se pozná tak, že si ji rádi pamatujete a nejde vám z hlavy. To rádi znamená, že velmi odpudivý obsah (např. brutální utrpení), zvláště bez příslušné formy, si také pamatujete, ale nechcete si ho pamatovat. Tak je to jednoduché.

Je lhostejné, zda uplatníte na snímku různé zásady kompozice a expozice. Je lhostejné, zda je obsah a forma taková, či onaká. Je lhostejné, jaký názor má na vaši fotografii nějaký „fotografický léčitel“. Ovšem pravdou je, že zmíněné ověřené způsoby pořízení snímku, které jsou lhostejné, jak píšu, obvykle vyvolávají požadovaný efekt, tedy že snímek je dobrý. Ale zdaleka to neplatí vždy a u všech lidí. Fotografie prvních krůčků mimina jistě učaruje mamince v jakékoliv kompozici nebo výrazu. Všem lidem učaruje jen při vhodném obsahu a formě jejího ztvárnění.  

Faktem je, že v době, kdy všichni fotí všechno mobilama, nemůže člověk odsoudit každého, kdo z Karlova mostu fotí Pražský Hrad s použitím blesku. Prostě o fotografování se až tolik nezajímá, chce mít fotky okamžitě, aby je mohl nasypat na Facebook či někam jinam a pochlubit se, kde zrovna je. Mně to trvá relativně dlouho a než to proženu doma Photoshopem, tak hodně dlouho. Ideální je, když si každý dělá, co chce. Já bych se mohl smát jim a oni zase mně (třeba jak čekám na světlo).

Je jisté, že dobrá fotografie je dobrá proto, že je dobrá pro mnoho lidí, i těch, kteří s ní nemají nic společného. Mám v hlavě mnoho fotografií, které jsem někde viděl. Pamatuju si je a vracím se k nim. Profesionální fotografové by měli dělat dobré fotky, které jim někdo zaplatí. Amatérští fotografové mají volnou ruku. Mimochodem, i profesionální fotograf má pouze jednu, dvě nebo tři top fotografie (když má štěstí a je dobrý).

Jako příklad jsem nechtěl dát svoji fotografii, tak jsem vybral snímek, který pořídil reportážní fotograf Steve McCurry v uprchlickém táboře. Fotografii nazval Afgánská dívka a to, že je dobrá, potvrdilo mnoho ocenění.

Já bych poradil všem, co fotí čímkoliv: Držte se při fotografování pocitu ze scény, kterou fotografujete. Když tam ještě uplatníte některá prověřená pravidla fotografování, zvýšíte naději na dobrou fotografii. Dnes jsou fotografie „zadarmo“, takže fotografujte, fotografujte, fotografujte a pak porovnávejte, ono to přijde!