Úvodní stránka » Aktuality » Superteleobjektiv Nikkor F/2,8 s vestavěným telekonvertorem

Superteleobjektiv Nikkor F/2,8 s vestavěným telekonvertorem

Nikon představil nový teleobjektiv Nikkor Z 400mm F/2.8 TC VR S. Posunutím páčky na pravé straně objektivu, která je v dosahu jednoho prstu při pohledu do hledáčku, z něj integrovaný 1,4× telekonvertor udělá 560mm F4.

Nikkor Z 400mm F2.8 III.jpg

Objektiv je složen z 25 členů v 19 skupinách. V tom je obsaženo 7 členů ve 4 skupinách telekonvertoru, 2 ED členy, jeden Super ED, 2 fluoritové, jeden SR člen a přední člen s fluorovou povrchovou úpravu. Nová povrchová úprava Meso Amorphous Coat má mít nejlepší antireflexní vlastnosti, které Nikon kdy použil.

Nikkor Z 400mm F2.8 II.jpg

Zapnutím vestavěného telekonvertoru se nezmění jenom světelnost objektivu z F2,8 na F4 (i ta je pro 560mm výborná), ale i maximální hodnota devítilamelové clony z F22 na F32.

Objektiv zaostřuje od 2,5 metru při 0,17× zvětšení. Ostření zajišťuje Silky Swift VCM motorek. Nikon popisuje přesné automatické ostření takto: „Od lovícího geparda až po pohyby fotbalisty získáváte nepřekonatelnou míru svobody okamžitých reakcí na změny pozice, orientace nebo rychlosti objektu“. Působivé. Optická stabilizace má účinek 5,5EV a s fotoaparátem Nikon Z9 až 6 EV. Prstenec Fn umožňuje přeostřování na přednastavené hodnoty.

Nikkor Z 400mm F2.8 I.jpg

Tělo objektivu je z hořčíkové slitiny a je utěsněné proti prachu a vodě. Rozměry a hmotnost: Délka 380 mm, průměr 156 mm, 2950 gramů (to není na takové dělo mnoho). Jedná se o vysoce profesionální teleobjektiv nejvyšších parametrů s novými řešeními a tomu odpovídá cena 381 990 Kč (Megapixel). Je určen zejména pro fotografování sportů, divokých zvířat, přírody, ale i na specifické reportáže. Tento objektiv mě fakt dostal, ale nemám ani CSC Nikon, ani uvedenou sumu peněz.