Úvodní stránka » Home » Supersvětelný objektiv Sigma 35mm F1.2 DG DN Art

Supersvětelný objektiv Sigma 35mm F1.2 DG DN Art

Sotva jsem dopsal předchozí článek, je tady fungl nový objektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm na full frame snímači a dechberoucí světelností F1.2. Dechberoucí bude i cena, ale tentokrát v dobrém slova smyslu. Protože jsem popsal ohnisko 35 mm z pohledu užití i cen, přečtěte si prosím předešlý článek.

Nový objektiv Sigma je určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony, Panasonic a Leica. Skládá se ze 17 optických členů (3 asférické a 3 SLD) ve 12 skupinách. Pokrývá úhel záběru 63,4 ° na full frame. Jedenáctilamelová clona dosahuje maxima F16. Ulrasonický motorek bude zaostřovat od 30 cm při zvětšení 0,19 ×. Objektiv je vyroben ze slitiny hořčíku a je utěsněný proti povětrnostním vlivům. Rozměry a hmotnost: Délka 136 mm, průměr 88 mm, závit filtru 82 mm, hmotnost 1090 gramů. Nechybí programovatelné tlačítko AFL.

Tento objektiv Sigma je velký a těžký, což není divu při této světelnosti. Jeho obrazový výkon by měl být unikátní. Není s čím srovnávat, ale cena 38 990 Kč (Megapixel) se zdá být velmi slušná vzhledem k uvedeným parametrům. Prodávat se začne 5. 8. 2019.

Ještě poznámku ke světelnosti objektivu. Rozdíl objektivu se stejnou ohniskovou vzdáleností z pohledu procházejícího světla je takový, že při světelnosti F1.4 prochází objektivem pouze tři čtvrtiny světla než při světelnosti F1.2. Rozdíl mezi F2.8 a F1.4 je už jedna čtvrtina světla při F2.8 než při F1.4. Proto ty rozdíly v ceně. Samozřejmě fotografové krajiny spíš investují do pořádného stativu a pak jim na expozičním času nezáleží. Mohou tedy exponovat při vysokém clonovém číslu, respektive musí použít vyšší clonové číslo pro dosažení velké hloubky ostrosti. Ti nebudou investovat do světelného objektivu. My ostatní ano.