Úvodní stránka » Home » Spor jednou provždy vyřešen: Opice nemají autorská práva, ale….

Spor jednou provždy vyřešen: Opice nemají autorská práva, ale….

Autorská práva jsou častým jádrem sporu i mezi fotografy. Že fotografem může být i opice, nikoho donedávna nenapadlo. To až do doby, kdy v roce 2011 naučil fotograf David Slater fotografovat samici makaka, Naruto. Naruto zhotovila kvalitní fotografii, která je komerčně velmi úspěšná. A spor byl na světě, konečně jde o peníze. Má na ně právo profesionální fotograf David nebo příležitostná fotografka Naruto? Kdyby bylo na mně, tak bych byl pro makaka. Přece, když někoho naučím fotografovat a on pak projeví kreativitu a vydělá na tom, tak nedostanu peníze já. I když v tomto případě jak by Naruto naložila s těmi penězi? Použila by je vůbec rozumně? Pojďme ale k věci.

Všichni používali povedený snímek, který byl v režimu public domain. A to se nelíbilo Davidu Slaterovi. Rozhořel se soudní spor. Podle amerických soudů je opice zvíře, které nemůže mít autorská práva. Fotograf Slater zase nebyl autorem snímku. Snímek je tedy bez autora (jak absurdní). Z toho plyne, že si snímek prý může každý volně použít. Všichni cítíme, že to rozhodnutí nějak kulhá. Tak se posléze stalo, že fotograf David Slater se stále dožadoval svých práv. Naopak organizace People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) pro ochranu zvířat zažalovala Slatera, že chce makakovi odepřít jeho autorství.

V soudním procesu zaznělo mnoho argumentů. Zda odepření autorských práv makakovi je pro něj nějakým problémem. Co by z toho opice měla a zda by si to mohla nějak uvědomit? Jak by copyright vlastně přecházel na potomky makaka. Obhajoba fotografa Slatera zase útočila na organizaci PETA, zda je vůbec schopna rozeznat, který z makaků úspěšný snímek pořídil. Vzhledem k tomu, že se jedná o jasné selfie, není co řešit. Ale u opic? Kdo ví. Také pohlaví makaka se propíralo. No prostě bylo to složité a fotograf Slater nezbohatl ze slavného snímku, ale soudní procesy ho stály tolik peněz, že velmi zchudnul.

Příběh má dobrý konec. Nyní se organizace PETA, která hájí práva zvířat a fotograf David Slater konečně dohodli. Nadace chránící makaky v reservaci Tangkoko v Indonésii dostane 25 % výdělků z prodeje fotografií a zbytek britský fotograf David Slater. Myslím, že obě strany jsou spokojené, ale uvědomuje si to vůbec samice Naruto?