Úvodní stránka » Společnost Sony představuje objektiv Zeiss FE 50mm F1.4 ZA

Společnost Sony představuje objektiv Zeiss FE 50mm F1.4 ZA

Objektiv je určen primárně pro fotoaparáty Sony řady A7 (bajonet E), což jsou bezzrcadlovky se snímačem velikosti full frame. Používat jej mohou i APS-C NEXy a Alphy (pak mají ohnisko 75mm).

Plnoformátové CSC od Sony jsou hodně inovativní přístroje s nejvyššími parametry a obrazovým výkonem. Bezzrcátkové technologii patří zjevně budoucnost a množná i současnost. Takové fotoaparáty bez adekvátních objektivů jsou k ničemu. Nový Zeiss FE 50mm F1.4 ZA (zkratka ZA znamená Zeiss Alpha) je odpovídající sklo např. pro špičkový fotoaparát Sony Alpha A7R II.

Světelných padesátek je pro Sony A7 více. Nový Zeiss Planar 50mm F 1.4 budí respekt už svým názvem. Zařadí se na vrchol pomyslného žebříčku a to i cenou 1500 $. Postaven je z 12 členů v 9 skupinách (to je 2x více než u jiných padesátek). V nich jsou obsaženy dva asférické a jeden ED. Tiché a rychlé ostření zajišťuje super Sonic Wave Motor. Jedenáct lamel clony se zavře na max. F16. Minimální zaostřovací vzdálenost je 450 mm, maximální zvětšené 0,15 x. Utěsněné tělo váží 778g a měří 84x108mm. Závit na filtr: 72 mm.

Komu je určen? Všem, kteří požadují nekompromisní kvalitu a nehledí na cenu. Z mého hlediska bude zajímavé srovnání s objektivem Samyang  50mm F1.4 AS IF UMC, o kterém jsem vás informoval zde. Vyšťoural jsem jeho odhadovanou cenu 400 až 600 $. Samyang se poslední dobou prezentuje jako výrobce kvalitních a zároveň levných objektivů. Zajímavé bude srovnání. Cena 3 : 1 zdaleka neznamená kvalita 3 : 1. Velmi jemné nuance v posunu kvality a modrý nápis ZEISS jsou velmi drahé.       

P.S. Znám už cenu objektivu Sony FE 70-200 mm F2.8 GM OSS, který jsem uvedl zde. Bude to 2 600 $. I tady platí, že super kvalita je drahá.