Úvodní stránka » Home » Sony chce dominovat prodeji fullframe fotoaparátů. Je to reálné?

Sony chce dominovat prodeji fullframe fotoaparátů. Je to reálné?

Je zřejmé, že Sony svými bezzrcadlovými plnoformátovými fotoaparáty kráčí správnou cestou. Zrcadlovky mají technologické limity, které je v některých parametrech nemohou dostat na úroveň bezzrcadlovek nebo by byla realizace extrémně nákladná. Namátkou se jedná o kompaktnost, množství zaostřovacích bodů nebo zvětšení hledáčku. Poslední Sony řady A7 je o hodně menší, lehčí, má 399 ostřících bodů (rekord o řád) a hledáček zvětšuje 0,78x. Obrazový výkon je na nejvyšší úrovni. Je fakt, že nejlepší modely řady A7 jsou hodně drahé. Také platí, že nejlevnější plnoformát na trhu je Alpha A7 z roku 2013 za 35 000 Kč (tělo). Za ty dva roky se toho událo u Sony hodně. Co bude dál?

Je zjevné, že APS-C snímače dožívají. Stejně jako se odporoučely levné kompakty, do historie se odeberou i APS-C zrcadlovky. Není pro ně místo, protože nemohou konkurovat obrazovým výkonem plnoformátovým fotoaparátům, leda cenou. To ale na ně tlačí levnější kompakty s APS-C nebo o něco menším snímačem. Suma sumárum, kdo ovládne fullframe, zvítězí.

Teď přijde nová, neoficiální zpráva. Sony prý chystá v polovině roku 2016 plnoformátovou bezzrcadlovku za nízkou cenu. Pokud vše vyjde, tak je to rozhodující průlom. Canon u své levné FF 6D s jedenácti zaostřovacími body (z toho jeden křížový) má cenovku aktuálně 44 000 Kč. Ze stejné kategorie je Nikon D610 za 44 500 Kč. Oba jsou baculatí a těžcí bumbrdlíčci. Odvážně Pentax nahlásil novou FF zrcadlovku. Canon snad chystá na jaro 2016 kompaktnější 6D Mark II. To by musel nahradit zrcátko a pentagonální hranol. Snad příště, ale to už bude pozdě. Sony je hodně inovativní a jejich stratégové a vývojáři jsou zjevně na správné cestě. To, že ovládnou trh velmi pokročilých fotoaparátů, je pravděpodobné.