Úvodní stránka » Aktuality » Sony Alpha 9 - nová bezzrcadlovka nejvyšší třídy

Sony Alpha 9 - nová bezzrcadlovka nejvyšší třídy

Řada plnoformátovývh systémových kompaktů Sony Alpha úspěšně konkuruje zavedeným zrcadlovkám od Canonu a Nikonu. Není čemu se divit. Při menších rozměrech jsou to technicky velmi pokročilé přístroje. Nová řada A9 náleží do profesionálního segmentu fotoaparátů nejvyšší třídy dokonce i v kategorii sport a wildlife, která byla dlouhodobě v pevném držení Canonu a Nikonu.

Výrobce nového fotoaparátu pokračuje od řady A7 hned na A9. Tím dává najevo, že se nejedná o nějakou lehkou inovaci, ale že nový Sony Alpha 9je jinde než jeho předchůdci. A je tomu opravdu tak. Jeho parametry jsou fascinující.

Snímač velikosti FF typu Stacked BSI CMOS má 24 MPx. Jeho rychlost se údajně zvýšila dvacetinásobně. Procesor umožňuje ukládat nekomprimovaná data ve 14 bitech.  Hodnoty ISO jsou v rozšířeném módu 50 až 204800. To může být napsáno na každém fotoaparátu, ale u tohoto to má větší váhu. Velký snímač s nepřehnaným množstvím obrazových prvků a technologie Sony je zárukou, že použitelná bude vysoká hodnota ISO (byť ta nejvyšší asi ne). 20 snímků za vteřinu je hodnota sériového snímání (v hledáčku je při tom obraz nepřerušený) a do bufferu se vejde 241 RAW, 362 největších JPEG snímků. Na snímači je pětiosá stabilizace, která zvládne 5 EV. Hledáček typu True-Finder má téměř 4 mil. bodů, zvětšení 0,78x a pokrytí 100%. Obnovovací frekvence hledáčku 60 a 120 fps podle volby. Prý je pohled do hledáčku úžasný. Hledáček je jediným sporným místem bezzrcadlovek oproti klasickým zrcadlovkám. Pokud to tak u tohoto přístroje není, je definitivně dobojováno. Třípalcový displej s 1,44 mil. body je výklopný a poprvé dotykový.  

Velmi rychlé automatické ostření má na snímači 693 AF bodů pro analýzu fázového posunu. Ty kryjí 93% obrazu. Je zde zakomponováno i sofistikované uživatelské nastavení ostření. Maximální rychlost elektronické závěrky dosahuje 1/32000 sec. Je možné nastavit její zcela tichý chod. Ta mechanická vydrží 500 000 snímků.  

Pro SD karty je připraven duální slot (1× UHS II). Akumulátor má mít podstatně vyšší kapacitu. Samozřejmostí je velmi pokročilé až 4K video (downsamplované ze 6K) a konektivita.

Tělo z hořčíkové slitiny má utěsnění proti vlhkosti a prachu. Jeho rozměry a váha jsou: 127 x 96 x 63 mm, 673 g.  

Od května tohoto roku bude jeho cena 4500 $. V této pasáži často projevuji nevoli, ale teď to neudělám. Okolo 130 000 Kč odpovídá kvalitě a je méně než cena obrů od Canonu a Nikonu ve stejné výkonové třídě. Ono Sony Alpha 9 je spíš samostatnou třídou, v které jmenovaní klasičtí výrobci nemají nárok. V této souvislosti je zajímavá zpráva, že se značka Sony dostala na druhou příčku v prodeji plnoformátových fotoaparátů s výměnnou optikou a přeskočila tak DSLR od Nikonu. Na prvním místě zůstává zatím! Canon. Je s podivem jak jsou tito výrobci bohorovní a stále zarputile inovují zrcadlovky.