Úvodní stránka » Home » Sony a6400 – nová bezzrcadlovka s nejrychlejším AF na světě

Sony a6400 – nová bezzrcadlovka s nejrychlejším AF na světě

Společnost Sony včera představila nový systémový kompakt a6400 (ILCE-6400). V těle kompaktního fotoaparátu se snímačem velikosti APS-C jsou použity mnohé poslední technologie z uznávané řady plnoformátových modelů. Velkým hitem nového fotoaparátu je nejrychlejší automatické ostření (AF) na světě.

Tady jsou nejdůležitější vlastnosti nového a6400:

  • Nejrychlejší AF zaostření na světě za 0,02 sekundy. 425 senzorů s fázovou detekcí i analýzou kontrastu pokrývá 84 % plochy záběru.

  • Pokročilé ostření na oko Real-time Eye AF.

  • Nové sledování objektu Real-time Tracking.

  • 24,2MP obrazový snímač APS-C Exmor™ CMOS a nejnovější generace obrazového procesoru BIONZ X™.

  • Plně výklopný dotykový LCD displej do úhlu 180° pro selfie.

  • Vysoká rychlost sériového snímání až 11 fps. V režimu tiché závěrky a průběžného autofokusu 8 fps. U obou rychlostí dokáže zaznamenat až 116 snímků ve standardním JPEG nebo 46 snímků ve formátu RAW.

  • Videa ve vysokém rozlišení 4K s technologií Full Pixel Readout bez slučování pixelů. Špičková rychlost a stabilita AF.

  • Intervalové nahrávání pro tvorbu časosběrných videí.

Uvedené funkce předurčují tento fotoaparát širokému okruhu uživatelů od pokročilých amatérů a profesionálních fotografů až po vloggery.

Ještě se vrátím k ostření, protože to je dnes funkce, která stanovuje hranici mezi technicky povedeným a nepovedeným snímkem. Nepřesnou expozici celkem snadno opravíte, nepřesné zaostření nikoliv. Zdá se, že právě ostření je u a6400 mimořádné. Extrémně rychlý a výkonný systém sledování objektů byl zkombinován s novou generací obrazového procesoru BIONZ X. Výsledkem je už zmiňovaný čas zaostření a snadná detekce i sledování rychle pohybujících se objektů s použitím nejnovějších technologií Real-time Eye AF a Real-time Tracking.

Pro mě je důležitý hledáček. Ten má dobré hodnoty 2,36 mil bodů, 1,07× zvětšení (0,7× po přepočtu na FF), obnovovací frekvence 50/60 fps a také 100/120 fps.

Nový fotoaparát Sony a6400 bude k dodání od února 2019 a u nás o něco málo později. Cena je stanovena na 900 $ za tělo a jenom o něco budou dražší kity s objektivy. Porovnáním s podobnými fotoaparáty Sony mně vyšla cena těla lehce pod 30 000 Kč, což je méně než nejlepší fotoaparáty od Fujifilmu, které budou největší konkurencí.

Rozměry a6400 jsou 120 x 67 x 50 mm (od gripu po displej) a hmotnost včetně baterií 403 g. To je méně, než u nejlepších kousků Fujifilmu. Když odhlédnu od ostatních specifikací, tak kompaktnost může být rozhodujícím ukazatelem pro zákazníky, kteří zatím fotí smartphonem, stejně jako ne-retro design, který asi mladým fotografům tak neimponuje jako technicistní pojetí Sony.