Úvodní stránka » Úvahy » Smartphony s přídavnými objektivy ZEISS

Smartphony s přídavnými objektivy ZEISS

79% majitelů telefonů s nimi pravidelně fotografuje a vytvoří daleko nejvíc fotografií. To je jasná a téměř neměnná věc. Horší pro výrobce fotoaparátů je skutečnost, že fotografická část telefonu je čím dál lepší, zatímco na zbytku telefonu není nic moc co zlepšovat. Můžeme se dostat do situace, že to bude fotoaparát, s kterým se dá i telefonovat. Ještě před dvěma lety byly fotoaparáty v mobilech pro smích. Dnes už vytlačily levné kompakty a pokračují ve spanilé jízdě. Proč si mají běžní amatéři kupovat foťák? Dnes už i pokročilí fotografové, ba i profesionálové (např. Hernandez Koci) fotografují smartphonama. Ve světě už mnohdy nechtějí ty "dokonalý" nejenom fashion a glamour fotografie. Prostě fotky z Instagramu takový nejsou. Zákazníci už říkají dost fotografiím, ze kterých jsou cítit velké peníze. Microsoft Lumia 950 nebo poslední iPhony mají hodně sofistikovanou technologii na fotografování a to ještě neřekly poslední slovo.

Dalším stupněm vylepšování jsou přídavné objektivy. ExoLens na veletrhu CES 2016 (6. až 9. ledna) představil přídavné objektivy pro iPhone 6, 6s a modely Plus. Skla nedělal nikdo jiný než věhlasný ZEISS. Konstrukce objektivů minimalizuje chromatickou aberaci a zkreslení. Zároveň maximalizuje optický výkon. Dosahují optimální rovnováhy mezi malými rozměry, nízkou hmotností a vysokou kvalitou obrazu.

První je širokoúhlý objektiv 0.6x (typ Zeiss Mutar, celkem 18mm FF). Druhý je 2.0x teleobjektiv stejného typu 58 mm. Oba jsou utěsněny proti prachu a stříkající vodě. Třetí objektiv je makro zoom (typ Vario-Proxar, 40-80mm FF), který umožní fotografovat ve vzdálenosti od 3 do 8 cm od telefonu a je vybaven distančním difuzorem. Objektivy jsou v černém hliníkovém těle s bílými nápisy (zvlášť se vyjímá ZEISS). Pomocí vlastního připevňovacího systému je spojíte s iPhonem. Ceny zatím nebyly stanoveny a do prodeje se dostanou koncem prvního pololetí 2016. Budou to v současné době nejkvalitnější přídavné objektivy k telefonům. Marná sláva, objektivy dělají skla a ty umí ZEISS zatraceně dobře.

Co k tomu dodat. Jak už jsem jednou napsal: Není daleko doba, kdy budou dvě kategorie fotoaparátů. Ty v mobilech a ty, co mají full frame snímač v zrcadlovce nebo spíše v mirrorless.