Úvodní stránka » Pojmy » SLR (single lens translucent) zrcadlovka

SLR (single lens translucent) zrcadlovka

Jedná se o unikátní koncept SLT zrcadlovky. V čem je její unikátnost? Není to DSLR zrcadlovka s optickým hledáčkem a sklopným zrcátkem. Není to ani CSC bezzrcadlovka bez zrcátka a s elektronickým hledáčkem. Je to SLT zrcadlovka, která má nesklopné, polopropustné (translucent) zrcátko a elektronický hledáček. Pojďme si to upřesnit.

U zrcadlovky odráží zrcátko část světla do optického hledáčku a část propustí na senzory automatického ostření. Při expozici se zrcátko sklopí a všechny fotony (světlo) jdou na snímač. U CSC je v elektronickém hledáčku malý displej a na něm vidíte to, co vidí snímač fotoaparátu, tedy budoucí fotografii. Na tomtéž snímači jsou i body automatického ostření, respektive některé obrazové body se starají i o ostření. SLT zrcadlovky mají zrcátko, ale na rozdíl od DSLR se nesklápí. Je polopropustné.  Část světla se odráží od zrcátka na senzory automatického ostření (jako v zrcadlovkách), zbytek světla jde rovně na snímač a vytváří fotografii. Po vzoru zrcadlovek převzaly rychlé AF senzory, které jsou dokonce ještě rychlejší, protože nemusí čekat na sklápějící zrcátko. Přitom si SLT ponechaly většinu bonusů  bezzrcadlovek a ještě při natáčení videa je předčily. Na první pohled geniální ale……

Ale jak asi tušíte, není to zadarmo. To, že na tvorbě obrazu se podílí jenom část světla, je zásadní nevýhoda. Musí to být kompenzováno zvýšením ISO, prý u Sony A99 II jenom o 1/3 EV, ale i to má svojí váhu u šumu v kategorii full frame. I kompaktnost jako u bezzrcadlovek je ta tam, protože místo na zrcátko tam musí být, i když o fous menší. Sony, jediný výrobce SLT zrcadlovek hlavní nevýhodu systému uhlazuje tvrzením: „Zlepšila se účinnost zachytávání světla pomocí snímače obrazu se zpětným osvětlením a antireflexní vrstvou a díky konstrukci snímače bez mezer na čipu, která umožňuje rovnoměrné pronikání světla bez ohledu na střed nebo okrajové oblasti objektivu“.  

Pokud by nebyl úzký profil u fotoaparátů zachycení co možná největšího množství světla u tmavých scén a pokročila by miniaturizace systému, byl by SLT opravdu ideálním řešením.

Má technologie SLT budoucnost? Vzhledem k tomu, že ji praktikuje a zdokonaluje Sony, tak bych řekl, že ano. Jejich vývojový a výrobní potenciál je impozantní, což vidíte v jejich portfoliu fotoaparátů. Dalším argumentem pro ano je, že SLT fotoaparáty Sony jsou na trhu už více než 6 let a neodpískali to. V neposlední řadě další ano proto, že zájem o poslední novinku Sony A99 ll je velký. Nestíhají ji vyrábět, i když je drahý. Faktem je, že technicky orientovaní fotografové v tom evidentně vidí progres a Japonci dvojnásob. Za důležité považuji, že testy čtyři roky starého Sony A99 jsou velmi pozitivní a konstatují, že „směle útočí na konkurenci Canon EOS 5D MkIII a Nikon D800.“ Tak to už musí být síla.