Úvodní stránka » Aktuality » Širokoúhlý objektiv Nikkor 14-30mm f/4 S pro systém Z

Širokoúhlý objektiv Nikkor 14-30mm f/4 S pro systém Z

Nedávno společnost Nikon představila dvě úplně nové full frame bezzrcadlovky Z6, Z7 a k nim tři objektivy (informoval jsem vás zde). Tak byl založen systém Z.

Každému je jasné, že bez pestré škály objektivů to nepůjde. Nikon samozřejmě zdůrazňuje, že s adaptérem mohou zákazníci plnohodnotně použít objektivy určené pro zrcadlovky Nikon. To je možné, ale ne plnohodnotně (viz můj článek zde). Takže nezbývá, než rychle uvádět objektivy s bajonetem Z. Takovým je právě představený Nikkor Z 14-30mm f/4 S, který navyšuje řadu Z objektivů na čtyři a zároveň přidává veledůležitou kategorii širokoúhlý zoom.

Nový objektiv má 2,1× optický zoom a úhel záběru 114° až 72°. Je složen z 14 členů ve 12 skupinách včetně 4 ED a 4 asférických elementů. Přítomny jsou také  antireflexní Nano Crystal Coat vrstvy. Fluorová povrchová vrstva na předním a zadním členu odpuzuje nečistoty. Objektiv z hořčíkové slitiny je odolný prachu a vlhkosti. Ostření obstarává rychlý a tichý krokový STM motorek. Sedmilamelová clona dosahuje maxima F22.

Rozměry a hmotnost jsou asi o třetinu menší než u srovnatelných objektivů pro zrcadlovky a s délkou 85 mm, průměrem 89 mm a hmotností 485 g je opravdu kompaktní. Závit na filtr má průměr 82 mm. Údajně je to první objektiv na světě, který umožňuje nasazení předních filtrů při tak širokém úhlu záběru.

Také tady je programovatelný prstenec, jako u celé řady Z. Cena objektivu 34 990 Kč bohužel nijak nevybočuje, je spíš vyšší. Nikon ohlásil také nový firmware pro své fotoaparátyZ6, Z7 a výhodný filmařský kit, který je pro zákazníka o 650 $ výhodnější než nákup po jednotlivých položkách. Tím samozřejmě zdůrazňuje také filmařské ambice svých nových systémových kompaktů.

Na závěr krátké zamyšlení nad novými bezzrcadlovkami Nikon a Canon. Je jasné, že na CSC Sony stejné kategorie nemají, ale mezi dávnými rivaly Nikonem a Canonem si vede lépe Nikon. Ohlasy a recenze na jejich systém Z jsou o dost příznivější, než na Canon EOS R. Také upgrade a nové objektivy jsou zaváděny rychle a logicky. Mám pocit, že Nikon svému projektu víc věří a pořád se okolo něho něco děje. Canon, který zavedl EOS R zhruba ve stejné době (na přelomu srpna a září 2018), jakoby se lekl zpětných vazeb na svoji novinku.

Doufám, že Sony, Nikon, Canon a zanedlouho i Panasonic budou své projekty full frame CSC tlačit pořád dopředu. Vždyť silná konkurence je pro nás zákazníky ve všech směrech výhodná.