Úvodní stránka » Home » Sankt-Petěrburg: Pouliční život

Sankt-Petěrburg: Pouliční život

Fotograf Alexander Petrosyan bydlí celý život v Petrohradu a jeho ulice mu jsou stálou inspirací. Nyní pracuje na plný úvazek jako fotoreportér pro ruské noviny Kommersant. Publikoval také v National Geographic a Newsweek a posbíral mnohá ocenění.

Groteskní, smutné i tragické se v jeho snímcích nějak propojuje. Nutno dodat, že Ruská města a Ruská duše je ideální kombinací pro takové snímky. To nic nemění na tom, že nejdůležitějším aspektem street fotografie je vytříbené fotografické oko a schopnost vnímat rytmus místa. A to Alexander Petrosyan opravdu má. Že k takové práci je potřeba velká míra entuziasmu, je jasné.

Obor, který je mě blízký je reportážní a dokumentární fotografie, jejíž odnoží je i street foto. U street fotografie jde o fotografování lidí a dění na ulici. Vyfotografovat příběh a pointu zároveň rychle a bez přípravy, je výzvou.  

Velká města nabízí hodně příležitostí pro pouliční fotografii. Velkou výhodou je znalost prostředí, kdy fotograf ví, kam má jít za snímky. Petrohrad a Alexander Petrosyan to evidentně splňují.

Mým oblíbeným fotografem je Martin Parr, který kritickým okem dokumentuje život britské společnosti. Obrazně řečeno je Alexander Petrosyan takovým Parrem východu.