Úvodní stránka » Home » Sada pluginů Nik Collection zdarma! Dárek za 149 $

Sada pluginů Nik Collection zdarma! Dárek za 149 $

Vývojáři společnosti Nik Software vytvořili několik uznávaných fotografických aplikací na editaci snímků, které byly poměrně drahé. Firmu Nik koupila společnost Google v září 2012 a nabízela celý balík aplikací za zvýhodněných 149 $. A hle, nyní všechny programy uvolňuje Google k bezplatnému používání. Z toho, co jsem popsal, je patrné, že se nejedná o žádný software „zdarma“ a přece je zdarma. Jsou to hodně propracované zásuvné moduly pro Photoshop (i Elements a Lightroomem). Funguje to na Photoshop CS4 a novější. Některé filtry mají celoplošné přednastavení, ale jedná se o sadu profesionálních pluginů. Všechny parametry můžete manuálně ovládat. Za nejužitečnější považuji Sharpener, Silver Efex Pro 2 a Viveza 2. Na obrázku níže jsou všechny programy sady.  

Efekt analogového fotoaparátu, Barevný efekt bych spíš nazval „Různé efekty“, Redukce šumu a artefaktů, HDR efekt, Zaostření 1, Zaostření 2, Stříbrný filtr je převod do odstínů šedé a barevné tónování, Viveza 2 obsahuje ovládání: Jas, Kontrast, Saturace, Structure (lokální kontrast), Stíny, Teplé (studené) ladění, táhla pro jednotlivé barvy RGB kanálu, Odstín, Křivky).

Takové je prostředí pluginu Color Flex Pro 4.

Největším hitem je funkce U-Point, která umožňuje velmi sofistikované, selektivní editace určených částí snímku. Je to dost kreativní nástroj, pomocí kterého provedete lokální úpravy rychle, přesně, bez nekonečné práce s výběry a maskami. Umístíte U-Point na část obrázku, kterou chcete upravit. Automaticky se vytvoří maska, která bere do úvahy tonální i barevné parametry a pracuje s malým rozdílem. Účinnost masky bude největší v kružnici, kterou vytvoříte. Aby nebyly přechody masky příliš tvrdé, jsou úpravami mírně zasaženy i ostatní odstíny v rámci vymezeného kruhu. Předmětné body můžete různě kombinovat slučovat atd.      

Viveza 2 aplikovaná selektivně. Po základní optimalizaci v RAW konvertoru jsem dále upravil obrázek pomocí Viveza 2 s 16bitovým souborem a pak uložil jako 8bitový JPEG.

Kdo koupil software Nik v roce 2016, vrátí mu Google peníze (to se moc nevidí). Osvobození Nik Collection od ceny mimo jiné způsobí tlak na ostatní, placený software tohoto druhu, např. Topaz.  

Tak najdete instalační soubor na svém disku. Má 429 MB a instalace trvá déle.

Na závěr to nejdůležitější: Tady si stáhnete Nik Collection (Download now). Nainstalujete ho do PC. Sám si najde Photoshop a po instalaci bude v Filtr > Nik Collection (viz první printscreen této stránky). Všechno funguje perfektně.  Nic nemusíte vyplňovat.