Úvodní stránka » Home » První liga ve fotografické technice - snímače BSI CMOS

První liga ve fotografické technice - snímače BSI CMOS 

Snímače a objektivy jsou bezesporu nejdůležitějšími částmi fotoaparátů, protože nejvíce ovlivňují technickou kvalitu fotografií. Po relativně dlouhé době dochází k praktickému použití BSI CMOS snímačů v sériově vyráběných fotoaparátech. Technologii BSI implementoval Samsung do svých APS-C čipů na podzim 2014 ve svém fotoaparátu NX1. Sony to zavedl jako první do full frame snímačů nyní, pro Sony A7R II.

BSI (back-side-illumination) technologie spočívá v tom, že obslužné obvody vede tak, aby fotodiodám nepřekážely. „Obyčejné“ CMOS mají tyto obvody mezi fotodiodami z důvodu snazší výroby. BSI – CMOS tedy vedou vše pod fotodiodami, aby mohla být každá fotodioda co největší. A to už je známá věc, že čím větší je plocha pro příjem fotonů (světla), tím lépe pro výslednou fotografii. Nejedná se tedy o podsvícené snímače nebo se zadním osvitem, jak zní doslovný překlad. Nezavádějící výraz by mohl být „otočený snímač“. Jednoduše – to, co mezi a nad světlocitlivými prvky snímače překáží světlu, strčí pod ně. Efektivita snímače se zvýší téměř o třetinu. Celkem jednoduchá úvaha, ale drahé a technologicky velmi náročné uspořádání. Princip byl znám už déle, ale nikdo se neodvážil zavedení sériové výroby velkých snímačů BSI CMOS. Samsungu a zejména Sony se vyplatilo kráčet po nevyšlapaných cestách. Odráží se to na prodejích a jistě zúročí dále svůj technologický náskok.  

V některých kompaktech jsou osazeny Sony BSI snímače menších rozměrů. Třeba Canon přišel v létě  s novým 1,0" 20MPx PowerShot G3 X. Je poněkud potupné, že ten jednopalcový snímač je Sony. Také někteří výrobci telefonů mají BSI ve svých malých čipech top modelů, čímž eliminují dopad marketingového požadavku velkého rozlišení v malých čipech. Mimochodem divím se, že spotřebitelům někdo nevysvětlil, jak vrcholně kontraproduktivní je honba za megapixely. Velmi tomu napomáhá zavádějící výraz „rozlišení snímače“, který jasně evokuje, že větší rozlišení toho víc rozliší.

Sony a Samsung jsou největšími výrobci senzorů a jistě neřekly poslední slovo. Myslím, že se v brzké době dočkáme rozšíření technologie BSI. Logika tomu velí. Nenápadnou zkratku BSI ve specifikaci fotoaparátu u položky snímač berte jako výrazné plus při rozhodování o jeho koupi.