Úvodní stránka » Úvahy » Prodeje fotoaparátů Canon klesají. Bodejť ne

Prodeje fotoaparátů Canon klesají. Bodejť ne

Canon zveřejnil ekonomické výsledky za třetí čtvrtletí 2015.  Neradostně vypadá situace v divizi Imaging System Business Unit, kam patří fotoaparáty a domácí inkoustové tiskárny. Na vině nejsou tiskárny. Příjem této divize zaznamenal pokles o 4,2 % a zisk 3,8 %. Za prvních devět měsíců 2015 je propad 4,6 % a zisku 11 %. Kompaktní fotoaparáty padají za 3Q2015 oproti 3Q2014 o 29 % a zrcadlovky o 17 %, celkem fotoaparáty o 24 %. Ve třetím čtvrtletí 2015 byly meziročně pro celý Canon tržby +6,1 %, zisk +7,6 %.  

Příčiny poklesu prodeje fotoaparátů Canon jsou jasné. Za prvé: Ujel jim vlak v bezzrcadlovkách, které jsou zjevně racionální náhradou zrcadlovek všech tříd, v kterých je Canon dobrý. Za druhé: Canon také umí dobře kompakty včetně pokročilých, ale…. Nižší a střední kompakty už jsou mrtvé díky stále se lepšícím fotoaparátům ve smartphonech. Trend se těžko zastaví a pravděpodobně to čeká ve velké míře i pokročilé kompakty.

Canon se pokusil o systémový kompakt EOS M3 a EOS M10, ale pozdě a polovičatě. Oproti konkurenci nemají šanci. Navíc Canon EF-M objektivy jsou čtyři, málo světelné, zato v provedení černá a stříbrná. Sázka na objektivy pro zrcadlovky je lichá, protože při použití redukce na objektivy EF a EF-S nemá smysl malé tělo systémového kompaktu. Silně mi to připomíná v mobilech Nokii. Není to tak dlouho, kdy skoro všichni měli tlačítkovou Nokii. Přišly smartphony a Nokia šla ke dnu. Pak byla Nokia Lumia pod patronací Microsoftu a teď je to Microsoft Lumia.    

Jsem přítelem Canonu, Nikonu i Pentaxu. Léta používám zrcadlovku Canon, před ním jsem měl Pentax, ale pokrok nezastavíš. Pokud rychle nevymyslí Canon něco převratného, tak uvidíme v rukou fotografů (i profesionálních) Sony, Fujifilm, Olympus a Panasonic. Nedivím se, zákazníci si vybírají vždy racionálně. Přál bych si, aby se z toho Canon vyhrabal a nebyly jeho zrcadlovky jenom ateliérové přístroje. Canon, Nikon a Pentax jsou poslední mohykáni fotoaparátů se zrcátkem. Jak dlouho?