Úvodní stránka » Aktuality » Prestižní soutěž World Press Photo zná své vítěze

Prestižní soutěž World Press Photo zná své vítěze 

Vítězným snímkem letošního ročníku nejvýznamnější mezinárodní fotoreportérské soutěže World Press Photo se stala fotografie ze súdánských demonstrací Japonce Yasujošiho Čiby. Oznámila to v Amsterdamu porota prestižní fotografické soutěže.

Japonský fotograf zachytil 19. června 2019 takřka poetický moment uprostřed krvavých protestů v Chartúmu. Na snímku s názvem Straight Voice (Jasný hlas), je mladý muž, který mezi demonstranty ve světle mobilních telefonů recitoval básně. „Tento moment byl jediným poklidným skupinovým protestem, který jsem v té době zažil“, řekl autor fotografie.

Letošního ročníku se zúčastnilo 4282 fotografů ze 125 zemí. Sedmnáctičlenná porota ohodnotila přes 73 tisíc snímků. Mezi nominovanými bylo 44 fotografů ze 24 zemí světa, kteří si rozdělili ceny v jednotlivých tematických kategoriích. Letos mezi nimi nebyl zástupce České republiky. Kompletní galerie oceněných snímků je zde.

Jsem převážně reportážním fotografem a tato soutěž mě zajímá. Vítězná fotografie má všechno, co má vítězná fotografie mít: světlo, příběh a emoce. Možná by šla více oříznout shora a zprava, ale to není rozhodující. Henri Cartier-Bresson, považovaný za zakladatele moderní fotožurnalistiky, zavedl termín „rohodující okamžik“ a zdá se, že rozhodující okamžik je zase rozhodující na úkor množství krve a neštěstí.

Když jsem si prohlížel vítězné fotografie, tedy první, druhou a třetí v každé kategorii, tak jsem si uvědomil, že na nich není ani kapka krve a je v nich určitý vzdor. To je velká novinka. Jestliže jsem třeba World Press Photo 2015 charakterizoval slovy bída, utrpení, slzy, krev, tak vítězné fotografie letošního ročníku bych popsal slovem vzdor. To je docela velký posun fotografů i hodnotitelů. Mně se nejvíc líbila druhá vítězná fotografie roku s názvem: Russian Mother and her Child at Al-Hol Refugee Camp (Ruská matka se svým dítětem v uprchlickém táboře Al-Hol).