Úvodní stránka » Aktuality » Pozoruhodný širokáč Laowa 9mm F2.8 Zero-D

Pozoruhodný širokáč Laowa 9mm F2.8 Zero-D

Čínský výrobce Venus Optics oficiálně představil pozoruhodný objektiv s ohniskovou vzdáleností 9 mm, která odpovídá 13,5 mm po přepočtu na snímačích APS-C pro které je určen. Výrobce garantuje minimální zkreslení obrazu. Nyní se potvrdila i velmi přijatelná cena.

Nový objektiv je určen pro APS-C CSC fotoaparáty Sony E, Fujifilm X a Canon EOS-M. Úhel záběru je až 113° a při minimálním zkreslení můžeme soudit, že bude vyhovovat zejména při fotografování krajin a architektury, ale dovedu si ho představit i na zajímavé reportážní snímky. Na APS-C snímači Canon bude kvůli většímu crop faktoru (1,6) úhel záběru o něco nižší při přepočítané ohniskové vzdálenosti 14,4 mm.

Objektiv je složen z patnácti optických členů v deseti skupinách, z toho jsou 3 ED členy a 2 asférické.  Sedmilamelová clona dosahuje maxima F22. Minimální zaostřovací vzdálenost je 12 centimetrů a maximální zvětšení 0,13×. Při tomto ohnisku nemrzí, že zaostřování je pouze ruční.

A teď to nejlepší: Začíná se už prodávat za cenu 500 $. Rozměry nového objektivu Laowa jsou 60 x 53mm a hmotnost 215 g a to jsou velmi kompaktní hodnoty. S bezzrcadlovkami se snímači APS-C půjde o velmi skladné nádobíčko. Zajímavé je, které značky fotoaparátů bude výrobce podporovat. Z toho můžeme soudit, které bezzrcadlovky se senzory APS-C mají prodejní potenciál. Myslím, že tento objektiv podpoří zejména potenciální i stávající majitele fotoaparátů Fujifilm.