Úvodní stránka » Úvahy » Pozoruhodné dílo Tiny Barney

Pozoruhodné dílo Tiny Barney

Je velmi inspirující, když si občas prohlédnete dílo některých fotografů. Výběr autora bude záviset na vašem stylu fotografování. Mně se zdá být zajímavá práce americké fotografky Tiny Barney. Dokumentuje život vyšší vrstvy americké a evropské společnosti, svojí rodinu a přátele. Rozehrává Divadlo mravů, jak se jmenuje její nejslavnější série a mezilidských vztahů. Ukazuje ambivalentní vztahy mezi rodiči a dětmi, disciplínu sebeovládání a přísnost těchto lidí.

Řada Evropané vznikala 8 let. Autorku představili italským šlechticům, rakouským bankéřům, bohaté španělské aristokracii, anglickým gentlemanům, francouzské a německé smetánce. Tina Barney vytváří své portréty na základě pozorování a znalosti života v této společnosti.    

Soustřeďuje se zejména na obsah fotografie. Hlavně u snímků z interiérů si pohrává s osvětlením. Je to velký dokument o vyšší třídě zejména v Americe. Její fotografie se na první pohled blíží tradiční malbě, využívá bohatých barev a výrazů portrétovaných. Postavy mají strohé výrazy, i když se jedná o bratry, sestry, rodiče, děti. Sama říká „neschopnost ukázat fyzickou náklonnost je naše dědictví“. Ukazuje momenty americké a evropské „elity“ a dokazuje, že život v izolovaném světě je výstřední už svojí existencí. Vypráví o životě bohatých, a zobrazuje jejich skrytý svět.  

Tina Barnay říká: „znám prostředí a životní styl, protože je to můj život. Odvaha stylizovat lidi záleží na tom, koho fotografuji. Spíš je nasměruji, než režíruji“. Faktem je, že „cizí“ fotograf by těžko pořídil takové snímky.

Tina Barney velmi úspěšně vystavuje velkoformátové fotografie. Je otázkou, jak kritickým okem fotografuje.  Zejména řada Divadlo mravů, Malá města, Evropané a Hráči je pro mě inspirativní dílo a taky velká legrace.