Úvodní stránka » Home » Postřehy z dovolené: Čím a jak fotografujeme

Postřehy z dovolené: Čím a jak fotografujeme

Tak jsem se vrátil z dovolené z klasického rezortu u moře a dobře jsem si všímal, čím a jak lidé na dovolené fotografují.

Otázka první tedy zní: Čím?

Odhaduji, že jsem viděl tak 200 fotoaparátů, respektive 2 fotoaparáty. Jeden byl starší kompakt a druhý APS-C zrcadlovka. Ostatní fotoaparáty byly v telefonech. Vychází to tedy na 1 % samostatných fotoaparátů. Odpověď na mojí první otázku zní: Na dovolené fotografujeme smartphonama. Příčiny jsou známé. Každý má mobil u sebe, fotografie z nich jsou už velmi solidní a okamžitě je můžeme dát na síť.

Není divu, že výrobci fotoaparátů to mají těžké a ti, kteří vsadili na levnější kompakty s malým snímačem, to mají spočítané. Mohli by o tom vyprávět třeba u firmy Casio. Ostatní se musí tvrdě vymezovat vůči smartphonům. Levnější fotoaparáty se už prakticky nevyrábějí a mnohé další bojují o část trhu. Obávám se, že v amatérské rodinné fotografii se jedná o boj marný.

Otázka druhá: Jak?

Mohu nabídnout hned odpověď: Všelijak. Často snímek nesplní ani dokumentační úlohu. Fotografování smartphonama má obecná pravidla jako každé jiné fotografování. Rozdíl je v tom, že lidé o ně prakticky nemají zájem. Prostě cvakají.

Vícekrát jsem viděl pokusy zaznamenat noční scény typu postava u moře bleskem. V lepším případě to dopadne tak, že postava pod světlem blesku je totálně přesvícená a za ni černá zeď. Důvodem je skutečnost, že světlo blesku klesá s druhou mocninou vzdálenosti. Ve srovnání s 1 metrem je to u 2 metrů 1/4 jeho výkonu, u 4 metrů 1/16 a u 10 metrů 1/100. Dosah blesků bývá 2 až 3 metry a v tomto rozsahu by měla být fotografovaná scéna.

Co se týče kompozice, myslím, že ji málokdo řeší. Selfie, zejména s použitím tyče, má některé pozitivní dopady na fotografie. Každý reportážní fotograf ví, že nejlepší snímky pořídí širokoúhlejším objektivem (24 mm, 28 mm, 35 mm) zblízka. Snímek pak má větší hloubku ostrosti a dostane se do něho i okolí hlavního motivu, který je zasazen do kontextu. Právě fotoaparáty v telefonech mají objektivy s takovými ohniskovými vzdálenostmi (po přepočtu na plný formát). Navíc díky malým snímačům, tedy nízkým reálným ohniskovým vzdálenostem objektivů, je hloubka ostrosti snímků skoro absolutní.

Pokud velký vzorek lidí nějak jedná, jedná dobře a pragmaticky. Kdo by to chtěl zpochybňovat, dostává se na tenký led sebestřednosti. Fotografování chytrými telefony, zejména selfie, je fenomén. I já fotografuji na dovolené fotoaparátem v telefonu.