Úvodní stránka » Editujeme » Poslední aktualizace Photoshopu a Lightroomu: nový posuvník

Poslední aktualizace Photoshopu a Lightroomu: nový posuvník

Společnost Adobe oznamuje k nejnovějším aktualizacím pro Lightroom, Lightroom Classic a Adobe Camera Raw přidání nového posuvníku Texture. Podle společnosti Adobe je Texture výsledkem požadavků uživatelů na rychlý a nedestruktivní způsob vyhlazování pleti bez snížení kvality obrazu.

Zleva nový posuvník v: Lightroom Develop, Lightroom Brush, Camera RAW, Camera RAW Štětec

Posuvník Texture zvyšuje nebo snižuje to, co se u Adobe nazývá středofrekvenční oblast obrazu, což jsou středně velké detaily (pokožka, vlasy, kůra atd.). Tím umožňuje zvýšit detaily bez zesílení šumu nebo snížit detaily bez vytvoření plochého vzhledu snímku. Při tažení posuvníku do minusových hodnot je to skvělé nejen pro vyhlazení pleti, aniž by byly zasaženy jemné detaily, které jsou klíčové pro její realistický vzhled. To je rozdíl od nástroje Sharpening, který pracuje na vysokofrekvenčních oblastech fotografie, což jsou hrany a jemné detaily.

Snímek bez aplikace posuvníku Rextura

Vyhlazení pleti pomocí nového posuvníku (-80) nezničilo jemné detaily a ta stále vypadá reálně, nikoliv plastikově.

Textura je jedinečná funkce a zároveň sdílí podobnosti s Clarity, Sharpening a dokonce i redukcí šumu, ale není to náhrada žádné z nich. Textura a Clarity jsou zásadně odlišné nástroje a každý z nich má své silné stránky. Kdy tedy použít který? Textura je nejvhodnější pro jemné úpravy středofrekvenčních částí fotografie. Clarity je nejlepší pro silnější úpravy širšího frekvenčního rozsahu, včetně nižších frekvencí. Oba nástroje je možné efektivně kombinovat pro úpravy fotografií. Tak jako Clarity je i Texture k dispozici jako globální i lokální (Adjustment brush, Radial filter, Graduated filter).

Hodně zvětšený výřez originálního snímku.

Texture +100. Detaily snímku jsou o dost lepší a bez zvýraznění šumu.

Při klasickém doostření došlo i k doostření šumu a ten devastoval detaily.

Tak jak je to u Adobe Photoshop CC a Lightroom CC zvykem, aktualizace se sama přihlásí a stačí ji nainstalovat. U Camera RAW jde o verzi 11.3.0.197 a Lightroomu 8.3

Trochu jsem si s novým posuvníkem pohrál a musím konstatovat, že výsledky jsou přesvědčivé až impozantní. I mezní hodnoty -100 a +100 nastavené posuvníkem jsou reálně použitelné. Úprava je rychlá s předvídatelným účinkem. V kombinaci s jinými nástroji, zejména Clarity, dochází k dalším zajímavým variacím nastavení. Že to funguje i lokálně, je třešničkou na dortu Adobe. Jenom aby nám ten dort nezdražili.