Úvodní stránka » Editujeme » Polarr – kvalitní online fotoeditor zdarma

Polarr – kvalitní online fotoeditor zdarma

Polarr je patrně nejkvalitnějším, výkonným programem v kategorii online úpravy fotografií. Má velmi pokročilé funkce a intuitivní ovládání. Tento dárek vás překvapí.  

Jaké výhody mají online fotoeditory?

Nemusíte do počítače instalovat program a přitom jej můžete mít k dispozici u jakéhokoliv počítače, který je připojen k internetu. Princip spočívá v tom, že snímky musíte nejprve nahrát na server, kde je online program provozován a po úpravě zase stáhnout do počítače, u kterého sedíte.

Jaké výhody má Polarr?

Je to software, který předčí vaše očekávání. Umí rychlé, poměrně sofistikované úpravy fotografií v jednoduchém, přehledném a snadno ovladatelném uživatelském rozhraní. Jeho desktopová verze je zadarmo a přitom na vás nikde neútočí reklamy. Polarr funguje na všech možných platformách a na rozdíl od konkurence ukládá fotografie v jejich původní velikosti.   

Jak funguje Polarr?

Nejprve se zaregistrujete zde. Na uvedený e-mail vám přijde „Welcome to Polarr! Click this LINK to verify your account and get start photo editing.“ Klikněte na odkaz. Tím potvrdíte váš účet a vše začne naplno fungovat na https://www.polarr.co/ Klikněte na záložku Web Browser, čímž se dostanete do online editoru. Přes ikonu Import v levém horním růžku otevřete soubor (soubory)  JPEG, PNG, RAW (CR2, RAF, NEF, ORF aj.), které se zobrazí na liště. Zkoušel jsem, jak velký obrázek JPEG načte a ukázalo se, že až úžasných 58 Mpx.

Možností úprav fotografií je mnoho a popíši je pouze obecně. Vzhledem k intuitivnímu ovládání si každý lehce najde svoje priority. V levé části jsou přednastavené filtry a vpravo od nich svislé šoupátko s dávkováním efektu 0 až 100%. V pravé části je to podstatné: Posuvníky pro úpravy fotografií. Budete překvapeni, jak přesně můžete k úpravám přistupovat a jak pokročilé máte nástroje (např. Křivky RGB i pro jednotlivé kanály). Zajímavé šoupátko Dehaze fakt odstraní opar. Je potřeba si to trochu osahat, ale za chvíli budete doma. Histogram se základními daty je trochu skrytý. Vyvoláte ho klepnutím na snímek. Názorný průvodce je pod ikonkou otazníku v kroužku s názvem Guide nebo zde.

Lokální úpravy tato free verze nenabízí, ale myslím, že se bez nich obejdete. Na úpravy snímků jsou důležité ty globální. Pokud přece jenom postrádáte cílené korekce, ty jsou k dispozici ve verzi Pro ve formě Kruhové masky (třetí ikonka shora vpravo, kroužek s tečkou). Verze Free jich má většinu zamčených. Odemknou se za 20 $ a ještě můžete upravovat více fotek najednou. Potom už to postrádá kouzlo a nesplňuje požadavky: Kvalitní, srozumitelný, zadarmo.

Když máte všechno hotové, tlačítkem se symbolem pro export vpravo nahoře (čtverec s šipkou ven) uložíte upravené fotografie ve formátu JPEG nebo PNG nebo TIFF (já měl v kolonce format napsáno RAW, ale je to TIFF).

V rámci googlovského prohlížeče Chrome můžete Polarr používat jako aplikaci offline, opět zadarmo.  

Nejnovější Polarr je kvalitní, srozumitelný, zadarmo a můžete s ním pracovat v kdejaké škatuli. Občas je potřeba něco zjednodušit.