Úvodní stránka » Jak fotografujeme » Pochod Prague Pride obarvil Prahu

Pochod Prague Pride obarvil Prahu

Jako každým rokem byl vrcholem festivalu sexuálních menšin Prague Pride velký pochod, který prošel Prahou v sobotu 15.8.2015. I letos jsem měl za úkol udělat z této akce fotografickou reportáž. Podělím se s vámi o některé snímky a postřehy z pohledu fotografa. 

Duhový průvod hrdosti, vyšel ve 13 hod. z Václavského náměstí na Letnou. Všude jsou barvy a je cítit radost, tolerance a svoboda. Lidi se veselí a projevují svoje emoce, které asi jindy spíš skrývají. To jsou ideální kulisy pro fotografa.

Povinnost fotografa reportéra je vystihnout atmosféru a zaznamenat vše podstatné. Není to úplně lehký úkol, protože kde se co bude dít, jde jenom odhadnout. Praxe, úsudek a rychlé nohy fotografa rozhodují. Dále je důležité, aby v sérii snímků byla většina zasazena do kontextu tak, aby bylo patrné, o jakou akci se jedná. Nesmí chybět zároveň dominanty, v našem případě Prahy a známé osobnosti. Na velké „umění“ není při fotožurnalistice příliš prostor, ale fotky musí mít dobré expoziční parametry a základní kompoziční atributy. Pár žánrových detailů není na škodu, ale redaktor si je asi nevybere.

Během reportáže nemůžu odolat a vždycky si udělám některé fotografie pro sebe. Pokud nejste nijak úkolováni, najdete na Prague Pride mraky různých fotografických příležitostí, třeba v žánru Pouliční portrét.

Ještě několik postřehů a doporučení: Zjistěte si o každé akci co nejvíc informací a naplánujte si váš postup. Fotografujte, jenom když vás nějaká scéna něčím konkrétně zaujme. Z kvantity nevydolujete kvalitu. Nefotografujte lidi, pokud si to nepřejí. Zejména při detailnějších snímcích mimo dav se zeptejte, navíc to prolomí ledy. Při své činnosti nepřekážejte ostatním.

Já používám ve velké většině při reportážích širokoúhlé až středně široké objektivy a fotím z malých vzdáleností. Mám tak možnost měnit úhly záběru, zařadit do snímků širší pozadí a lépe cítím atmosféru, kterou se snažím zachytit na fotografii.

Je to trochu ohraná písnička, ale musím to zmínit. Slavný fotožurnalista Robert Capa řekl: Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko.