Úvodní stránka » Editujeme » Photoshopu neutečeš

Photoshopu neutečeš

Profesionální a pokročilí amatérští fotografové si dříve nebo později pořídí Photoshop CC, respektive službu Adobe Creative Cloud - Fotografování, která zahrnuje aplikace Photoshop CC (Photoshop + Bridge) a Lightroom CC za měsíční paušál 12,09 € (moje banka mi strhává 333,88 Kč měsíčně).

Vyzkoušel jsem za léta mnoho programů na úpravu, třídění a převod z RAW. Dlouho jsem používal Photoshop CS4 a CS5. Zejména RAW konvertor už zastarával, tak jsem byl nucen ohlédnout se po něčem jiném. Poslední mojí křečí jak utéct Photoshopu byl Zoner X, který se posunul k pokročilým úpravám včetně zavedení vrstev. Pod prvním dojmem jsem si myslel, že může nahradit Adobe Photoshop. Pod druhým dojmem jsem si definitivně pořídil licenci na balíček Adobe Creative Cloud a mám vystaráno napořád. A už žádné upgrady a opravné balíčky.

Ne že by byl Zoner špatný, ale nejvyšší kategorie je jiná liga. Jeho tvůrci se teď záměrně zaměřili na pokročilé uživatele a v této kategorii je Photoshop jasnou jedničkou. Ano, Zoner se možná časem posune, ale já nemusím být testovatelem nových verzí, stále nového prostředí programu a ročního úvazku (Photoshop má měsíční). Starý Zoner bez předplatného měl jiné poslání a mířil na širokou fotografickou veřejnost. Nový Zoner X s předplatným je primárně určen pokročilým a profesionálním fotografům. Proč taková radikální změna?   

Je tady nová generace free programů, které dokážou to, co potřebují příležitostní fotografové. To a ještě více dokáže i Zoner, ale proč by platili každý rok licenci za 1188 Kč, když potřebují stále stejné nástroje pro své editace. Proč by platili za seřazení a úpravu fotek z pěti dovolených 5590 Kč? Je to tak. Zoner X je už pro jinou sortu zákazníků - přesně pro tu, pro které je i Photoshop. Tito zákazníci zaplatí se skřípěním zubů 3,5x více, ale dostanou kontinuální a ultimativní produkt.

V podstatě je od Zoneru rozumné orientovat se na menší množství pokročilých a budovat image služby, která nabízí více, byť pro užší skupinu uživatelů. Kdyby to plánovači Zoneru neudělali, volné aplikace by patrně způsobily, že budou bez práce. Otázkou je, zda přesvědčí pokročilé fotografy, firmy a grafická studia. Konkurence s velkým zázemím a velkými penězi je velká. Není to pouze jasná jednička Photoshop, ale třeba i Affinity Photo,PhaseOne Capture One Pro,ACDSee, Corel PaintShopPro.

Snad budou mít chlapci z Brna od Zoneru štěstí s marketingovým pozicováním svého produktu. Mimochodem na svém webu píší „předplatné lze zrušit ke dni výročí jeho zřízení“. Jinými slovy jednou za rok, což nesvědčí o velkém sebevědomí. Taky 99 Kč za měsíc by bylo pro mnohé přijatelnější.