Úvodní stránka » Jak fotografujeme » Pět začátečnických chyb při fotografování

Pět začátečnických chyb při fotografování

K napsání článku mě přiměly dotazy začínajících fotografů. Pokusím se tedy zformulovat 5 základních pravidel, při jejichž dodržování se začátečník okamžitě dostane o třídu výš a sníží odpad.

Přečtěte si manuál k fotoaparátu (k čemu jsou ty čudlíky)

Platíte i za manuál přiložený k fotoaparátu a výrobce má zájem, aby se vám snímky dařily. Přečtěte si ho pozorně a na fotoaparátu si ověřte, kde se co nastavuje. Natrénujte si nastavení tak, abyste je zvládli po slepu a ve stresu nebo euforii. Pokud manuál nemáte, stáhněte si ho z internetu. Obvykle ho najdete.

Expoziční trojúhelník

Ověřte si přesně, jakým způsobem se tři expoziční hodnoty vzájemně ovlivňují a proč nějakou změnit na úkor jiné (podrobně píši zde). Používejte plnou expoziční automatiku nebo scénické režimy (krajina, sport, portrét, noční portrét atd.), pokud neovládáte dobře principy expozičního trojúhelníku.

Zaostřování

Hlavní objekt musí být ostrý. Automatický výběr ostřícího bodu je ošidný proto, že si vybere, co má být ostré. Nicméně algoritmy automatického výběru jsou logické a nebezpečí zaostření na jiný objekt se zásadním způsobem minimalizuje u fotoaparátů s malými snímači. Čím je menší snímač fotoaparátu, tím je větší hloubka ostrosti. Neboli je všechno ostré (např. u telefonů a levnějších kompaktů). Naučte se manuálně volit ostřící body nebo si osvojte efektivně zaostřit středovým bodem, pokud to váš fotoaparát umožňuje. Po zaostření středem držte stále spoušť v polovině (zaostření je aretováno), překomponujte snímek a domáčkněte spoušť. Teprve domáčknutím exponujete. Budete tak mít zaostřeno nejcitlivějším středovým bodem, aniž by se objekt na který zaostříte, nacházel ve středu snímku. Výběr ostřícího bodu je něco jiného než automatické ostření (AF), které zaostří automaticky na onom bodě.   

Dávejte pozor na použitý expoziční čas, který také souvisí s ostrostí fotografie. Čím se objekt pohybuje rychleji, tím musíte použít kratší expoziční čas, aby byl objekt ostrý. Limitními hodnotami pro statické záběry jsou časy expozice, které udržíte s fotoaparátem v ruce. Orientačně je to převrácená hodnota použité ohniskové vzdálenosti objektivu (v přepočtu na plný formát). Např. použijete ohniskovou vzdálenost objektivu 30mm na fotoaparátu Panasonic (Four Thirds (4/3") snímač). V přepočtu na plný formát je to 60mm (crop faktor 2).  „Bezpečný“ čas expozice z pohledu rozmazání statických snímků je v tomto případě 1/60 sec.   

Co fotografujete (obsah)

Zní to banálně, ale je to zásadní volba. Ideálně pro sebe vytvořte název snímku (starý strom, láska, radost, linie, stíny, atd.). Volte spíš emotivní názvy. Místo moře, slunění, pohoří třeba živel, pohoda, majestátnost. Hned bude jasno, co a také proč fotíte i co je hlavním motivem.

Jděte blíž

Začátečníci mají tendenci zahrnout do snímku více, než je třeba. Když si ujasníte otázku z předchozího bodu „co fotografujete“, odstraňte z hledáčku nebo displeje všechno, co s tím nesouvisí nebo je rušivé. Můžete to udělat změnou stanoviště (jdete blíž) nebo přiblížením zoomem (volbou delšího ohniska objektivu). Obecně je lepší první varianta, protože vás donutí měnit stanoviště. Změna stanoviště ve všech směrech je pak zásadní pro kompozici snímku. Zejména u oblíbených portrétů všeho druhu je zásadní, aby byla portrétovaná osoba dobře vidět. Na snímku to znamená, že musí vyplňovat jeho větší část. Dá se to shrnout hesly: Jděte blíž a Méně je více.

Ještě musím uvést zásadu pro fotografování dětí a domácích zvířátek. Z očí do očí! Jděte na kolena nebo si třeba lehněte, jinak bude fotografovaný objekt bez normálního pozadí a v nepříjemně podřízené pozici.

Různých rad najdete na webu hodně, ale při akci si je všechny nevybavíte. Také není proč brát fotografování tak vážně. Mám rád jednoduchá a rychlá doporučení. Před zmáčknutím spouště si řekněte: Co fotografuji, jak to exponuji a jak to zaostřuji.