Úvodní stránka » Úvahy » Patří zrcadlovky do starého železa? Čím fotí vítězové?

Patří zrcadlovky do starého železa? Čím fotí vítězové? 

Mezinárodní soutěž žurnalistických fotografií World Press Photo byla založena v roce 1955 a je prestižní záležitostí v oboru. Zajímalo mě, jaké fotoaparáty používali vítězové letošního ročníku soutěže, o které jsem psal zde. Závěry jsou překvapivé a vedly mě k přehodnocení některých postojů v souvislosti s bezzrcadlovkami (CSC) a zrcadlovkami (DSLR). Mnozí (včetně mě) posílali DSLR do starého železa, ale čím fotili vítězové letošního World Press Photo? Převážně zrcadlovkami Canon 5D Mark IV. Takové zjištění je nad všechny úvahy různých odborníků a není proti tomu argument. Oblíbené tvrzení, že fotografové mají drahé, kvalitní objektivy a jiné vybavení na DSLR, proto nechtějí přepřahat, neobstojí právě v této skupině fotografů. Jsou jimi totiž profesionální fotoreportéři, které solidně živí jejich práce a jistě by si pořídili to nejlepší na trhu. Pokusím se to trochu rozmotat.

CSC fotoaparáty jsou kvalitní, moderní, neokoukané, jejich výroba je levnější a odborníci na PR se na ně zaměřují. DSLR jsou kvalitní, staré známé, robustní a některé parametry CSC fotoaparátů nemohou dosáhnout (množství zaostřovacích bodů). Jsem převážně reportážním fotografem a nedovolím si explicitně rozhodnout, ale rozhodli právě vítězové WPP. Mezi oceněnými fotografiemi je jich 9 pořízených Canonem 5D Mark IV. O druhé a třetí místo se dělí Nikon D5 a Canon 5D Mark III, které mají po 4 úspěšných snímcích. Následují fotoaparáty Fujifilm X-Pro2 a X100T, dron DJI Phantom 4 a Sony A7R Mk III se shodným počtem 2 a pak dlouhý seznam fotoaparátů s jedním úspěchem. Zrcadlovky mají 64,3 %, bezzrcadlovky 23,7 % a 12 % ostatní (dron). První mezi značkami je Canon, nepochybně jeho zrcadlovky. I velikost snímače ukazuje, v čem je síla. Dozajista ve Full-Frame. S odstupem je snímač velikosti APS-C, což je v podstatě Fujifilm, který je velmi přičinlivý v různých PR aktivitách. Jejich mladí ambassadoři brázdí světem a sofistikovaně se snaží všechny přesvědčit, že Fujifilm je cool.

Měl jsem možnost fotografovat s CSC Sony i Fujifilm a dlouhodobě používám DSLR Canon. Asi je to síla zvyku, ale ty prvně jmenované jsou velmi pěkné, malé, nabyté technologiemi. DSLR Canon a Nikon jsou spolehlivé, robustní (velké a těžké) a máte pocit, že ten kus, který se vám trochu pronese, za to stojí. Viděl jsem zrcadlovky Canon tak otlučené, že by nikdo nevěřil, že ještě fungují a fungovaly! Speciálně Canony mají dokonalou ergonomii, ovládání a možnosti nastavení. Je to ověřeno a vypipláno dlouhou řadou modelů s ohledem na požadavky fotografů. Funkčnost těchto Canonů je nadřazena „kráse“. Faktem je, že technologie fotoaparátů se zrcátkem narazila na své limity a máloco se dá už měnit. Moc si nedovedu představit Canon 5D Mark V. Mark IV je dokonalým přístrojem, ale mladý vyznavač moderních technologií si ho asi nekoupí. Jak je vidět, tak profesionální fotožurnalisté ano.

Abych připomněl probírané World Press Photo, uvádím dva snímky. Autor první fotografie je irský válečný fotograf Ivor Prickett a druhé Ital Alessio Mamo. Obě byly nominované na ceny WPP a obě jsou dělané fotoaparátem Canon 5D Mark IV.