Úvodní stránka » Aktuality » Panasonic předvedl full frame Lumix S1 a S1R

 

Panasonic předvedl full frame Lumix S1 a S1R

Dneska společnost Panasonic na tiskové konferenci v rámci veletrhu Photokina oficiálně představila dvě bezzrcadlovky s velikostí snímače full frame. Panasonic Lumix S1 a S1R se mají dostat do prodeje na jaře 2019. Vedle Canonu a Nikonu je to v krátké době třetí významný výrobce, který chce zapustit kořeny v plnoformátových CSC fotoaparátech. Není divu. Daleko od této kategorie jsou nepřátelé všech fotoaparátů, chytré telefony a zisky v této oblasti jsou evidentní. Otázkou je, zda se na všechny dostane dost zákazníků, když stálicí je Sony A7 (A9). Podle mě je kategorie fajnšmekrů a profesionálů příliš úzká na čtyři hladové žraloky.

Podle prvních specifikací se zdá, že Panasonic se zaměřil na nejvyšší třídu, na rozdíl od dalších dvou „nováčků“, Nikonu a Canonu. Co nám od Panasonicu prozradili?

Automatické zaostřování obstarává pouze porovnávání kontrastu, nikoliv fázová detekce. Panasonic tradičně zdokonaluje autofokus na bázi kontrastu, v tomto případě je doplněn o systém umělé inteligence. Nikdo neví, jak to bude fungovat, tudíž jak bude průběžné ostření účinné. Jisté je, že AF bude tím pádem pod silnou kontrolou při náběhu nových fotoaparátů. Panasonic byl vždycky machr na video. Proto se dalo očekávat v nejvyšší palbě, tedy z plné plochy snímače 4K při 60 snímcích za vteřinu a duální stabilizace snímače. Nové přístroje Panasonic se vymezují vůči Canonu a Nikonu dvěma sloty na XQD i SD paměťové karty nebo vysokorychlostní závěrkou. Elektronický hledáček je prý dostatečně velký a zadní LCD displej je polohovatelný ve třech osách. Celý přístroj odolává dešti, prachu a mrazu.

Jaký je rozdíl mezi typy S1 a S1R? S1 má rozlišení 24 megapixelů, zatím co S1R 47 megapixelů. Samozřejmě systém stojí a padá na objektivech. Ohlášeny jsou tři: 50mm F1.4, 24-105mm a 70-200mm, u kterých světelnost zatím neznáme. Prý Panasonic uvede do jara 2020 deset nových objektivů. Bajonety objektivů budou typu Leica L. Je tedy možné použít už existující objektivy Leica L, ale ty jsou pekelně drahé. Zároveň Panasonic ohlásil spolupráci se Sigmou, takže můžeme doufat v kvalitní a nepříliš drahé objektivy od tohoto výrobce.

Specifikací neznáme příliš a Panasonic je na můj vkus moc tajemný. Na to, že konkurence od Sony už jede jako dobře namazaný stroj, Nikon a Canon se rozjíždí, není na tajnosti čas a maketa na Photokině v Kolíně nad Rýnem, nic moc.