Úvodní stránka » Home » Panasonic Lumix umožní zaostřit cokoliv až po vyfotografování

Panasonic Lumix umožní zaostřit cokoliv až po vyfotografování

Zní to trochu bláznivě, ale Panasonic vymyslel funkci Post Focus a ta umožňuje elegantním způsobem zaostřit dodatečně po pořízení snímku na libovolné místo. Základem funkce Post Focus je kombinace rychlé a přesné technologie automatického ostření DFD (Depth From Defocus) a systém 4K Photo. Všechno stíhá výkonný obrazový procesor Venus Engine. Fotografie z krátkého 4K videa v rozlišení 3840×2160 pixelů se ukládají rychlostí 30 snímků za vteřinu a objektiv přitom přeostřuje do 49 různých, logických oblastí v záběru. Při prohlížení fotografe klepnete na displej v místě, kde chcete mít zaostřeno a systém vybere z paměti snímek, kde je zaostřeno do této roviny. Uloží jej jako samostatnou fotografii. Pro přesnost výběru roviny zaostření bude možný náhled na displeji až pětkrát zvětšit a použít funkce focus peaking, která zvýrazní místa, na něž je zaostřeno. Funkce Post Focus bude dostupná v rámci nového firmware pro modely LUMIX DMC-GX8, DMC-G7 a DMC-FZ300 25.11.2015 od 02:00 středoevropského času na zde.

Je to další pokořená meta v oblasti zvlášť zajímacvé, protože ostření je Achillovou patou digitální fotografie. Nepřehlédnutelné jsou i kreativní možnosti technologie Post Focus. To je jenom začátek, bravo Panasonic. Myslím, že to už nyní hodně zatraktivní uvedené fotoaparáty. Teď mě dává smysl cena 33 000 Kč za tělo už tak nabušený bezzrcadlovky LUMIX DMC-GX8 (snímač Micro Four Thirds).

Zachytil jsem nějaké polemiky, že se blíží konec umělecké fotografie. Prý si i neumělci budou moci vybrat umělecké zaostření. Myslím, že v tom je to umění.