Úvodní stránka » Aktuality » Olympus PEN-F - velký krok kupředu

Olympus PEN-F - velký krok kupředu

Dnes proběhlo oficiální představení očekávané novinky od Olympusu. Je jím model PEN-F odkazující se evidentně na svého filmového jmenovce. Od digitálního předchůdce, modelu PEN E-P5, se liší opravdu zásadním způsobem a stanovuje nové standardy třídy PEN. Zároveň Olympus PEN-F cosi napovídá o nové vlajkové lodi OM-D, kterou Olympus chystá ještě tento rok.

Systémový kompakt Olympus PEN-F typu Micro Four Thirds je krásným designovým kouskem, nikoli samoúčelným. Ergonomie celokovového těla bez jediného viditelného šroubku je na vysoké úrovni, ale postrádá byť jen náznak gripu. Ovládací prvky jsou příkladně zpracované a umístěné.

Zabudovaný, elektronický hledáček (z OM-D E-M10 Mark II) je první zásadní změnou od stávající řady PEN. Ten je umístěný mimo osu objektivu, má zvětšení 0,62×, rozlišení 2,36 Mpx a zobrazuje reálný náhled včetně nastavené expozice. Focus peaking zvýrazňuje hrany předmětů, které se nacházejí v hloubce ostrosti a také je možnost zvětšení náhledu pro přesnější ostření. Snímač Live MOS bez low-pass filtru s rozlišením 20 Mpx nahrazuje dosud používaný 16 Mpx. Sériové focení dosahuje frekvence 10 fps. ISO má rozsah 200 – 25600. Displej je výklopný, otočný, dotykový s nastavením zaostřovacího bodu. Pětisměrová stabilizace na snímači by měla zajistit kompenzaci až o 5EV. Přepracovaná je funkce kreativních filtrů Mono, Color, Art a Crt. Samozřejmostí je 4K video a bezdrátová konektivita.

Absence hledáčku byla u PENů velkým minusem. Nový PEN-F má všechny předpoklady být pro zákazníky zajímavým, na první pohled prémiovým fotoaparátem s vysokým výkonem. Začátkem března bude v zahraničí tělo za 1200 USD v černém a stříbrném provedení. Světelný monofokální objektiv k němu bude sedět. Systém Micro Four Thirds umožňuje velmi kompaktní rozměry fotoaparátu a na druhou stranu snímač 4/3 palce (17,3 × 13 mm) je menší než konkurenční APS-C. Pro mě je dost zásadní větší snímač, ale chápu i argument rozměrů fotoaparátu.