Úvodní stránka » Home » Ohlédnutí za World Press Photo - nejlepší snímky z roku 2016

Ohlédnutí za World Press Photo - nejlepší snímky z roku 2016

Ceny v prestižní soutěži novinářské fotografie World Press Photo 2017 za snímky z roku 2016 byly uděleny. Vyhrála fotografie vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem je fotograf agentury AP Burhan Ozbilici, který se na výstavě stavil náhodou při cestě z práce. V kategorii sportovní reportáže byl oceněn druhým místem český fotograf Michael Hanke.

Jsem převážně reportážní fotograf, proto mě to zajímá a rád se s vámi podělím o fakta a pocity.

Soutěže se zúčastnilo 80 408 fotografií, které do soutěže poslalo 5034 fotografů ze 125 zemí. Porota udělila ceny v osmi kategoriích 45 fotografům z 25 zemí. Co na snímcích z roku 2016 převažovalo? Události v Iráku a Sýrii, migrační krize, rasové nepokoje ve Spojených státech amerických, smrt legendárního Fidela Castra, olympijské hry v Brazílii a ekologická témata.

První místo v kategorii „současné problémy“. Mladá žena se postavila s otevřenými dlaněmi těžkooděncům při protestech proti brutalitě policie v Louisianě.

Náš fotograf Michael Hanke výstižně komentoval svůj oceněný soubor fotografií z dětského šachového turnaje: „Hledal jsem emoce tam, kde je nečekáme“. Musím k tomu dodat, že jsem rád, že to není standardní snímek zpoceného atleta v krkolomné pozici.

Michael Hanke v kategorii „sportovní reportáž“.

Vítězný snímek celé soutěže zobrazuje jak dvaadvacetiletý vrah Mevlüt Mert Altintaş, který se chtěl pomstít za bombardování severosyrského města Aleppo, stojí nad tělem velvyslance Andreje Karlova. Levá ruka míří k nebi a v parvé ruce svírá vražednou zbraň. Než ho turecká policie zastřelila, pořídil Burhan Ozbilici sérii snímků. Že riskoval svůj život je patrné. I tady jsem rád, že na snímku nejsou potoky krve, nešťastní umírající lidé, ale vrcholná emoce, byť vraha.

První místo v kategorii „každodenní život“. Kábul, Afganistán.

Vítězný snímek vyvolal docela ostrou diskuzi. Jedná se o jedinečný fotožurnalistický záznam nebo je explicitní zobrazení násilí propagace terorismu? Já se stavím jednoznačně za první tvrzení. Z hlediska fotografického není vítězná fotografie zdaleka dokonalá technicky ani kompozičně. Všechno přebíjí obsah (emoce). Myslím, že tak to má být a toto by měl fotožurnalista hledat. Že to není nijak aranžované, je všem jasné.

Absolutní vítěz soutěže.

Všechny oceněné fotografie s představením autora a uvedením expozičních parametrů naleznete zde.

Předminulý ročník soutěže World Press Photo jsem snímky charakterizoval: Bída, utrpení, slzy, krev. Minulý ročník: Utrpení a neštěstí, ale zobrazené jaksi implicitněji. Aktuální fotografie za rok 2016 bych popsal slovem „emoce“, nikoli vždy nutně spojené s fatálním strádáním.