Úvodní stránka » Úvahy » Ohlédnutí za World Press Photo 2016

Ohlédnutí za World Press Photo 2016

Nejprestižnější výstava novinářské fotografie na světě, která reflektuje významné světové události roku 2015 zavítala i letos do Prahy. Ve výstavních prostorách Křížové chodby pražského Karolina bude ještě do 2. října 2016.

Ceny byly uděleny. Soutěže se zúčastnilo 5 775 fotografů ze 128 zemí s 82 951 snímky. Hlavní cenu získal australský fotograf Warren Richardson za snímek ze srbsko-maďarské hranice. „Snímek má obrovskou sílu díky své jednoduchosti a symbolice v podobě ostnatého drátu. Vystihuje všechno, co se děje s uprchlíky v Evropě,“ říká o fotografii předseda poroty Francis Kohn. Je to opravdu tak. Já ještě dodám: Je lhostejné, že vítězná fotografie je pohybově neostrá, plná šumu. V noci to jinak nejde (blesk by utečence prozradil). Warren Richardson zachytil komorní příběh utečence, jak předává přes ostnaté dráty spící nemluvně. Obsah novinářské fotografie dalece převyšuje formu a vše je podřízeno příběhu (na snímku).

Vítězný snímek

Žádný český fotograf se bohužel neumístil a přece máme v soutěži českou stopu. Na vítězném snímku v kategorii Sport je zachycen pád našeho lyžaře Ondřeje Banka na MS.

Minulý rok jsem charakterizoval obsah fotografií na World Press Photo 2015 „bída, utrpení, slzy, krev“. Myslím, že fotografové už si uvědomují, že dost bylo potoků krve a slz na fotografiích. Letos bych napsal slova utrpení a neštěstí, ale zobrazené jaksi implicitněji.

Dominovalo samozřejmě téma uprchlické krize, ale hodně fotografií zobrazovalo katastrofy přírodní i zaviněné člověkem. Chápu, že fotografie na titulní stránce, zachycující občana jedoucího na kole, neprodá noviny. Myslím však, že lidé už mají dost krve a upřednostní silný příběh a jeho hloubku.