Úvodní stránka » Aktuality » Nový značně širokoúhlý objektiv Sony FE 14mm F1.8 GM

Nový značně širokoúhlý objektiv Sony FE 14mm F1.8 GM

Extrémně širokoúhlý objektiv s velmi dobrou světelností je vždycky skvostem mezi objektivy. S takovým nyní vyrukovala společnost Sony. Je určen primárně pro jejich plnoformátové bezzrcadlovky.

S úhlem záběru 114°, světelností 1.8, kompaktním provedením a kvalitou Master se jedná opravdu o unikátní sklo. Pokročilá optická konstrukce poskytuje vynikající kontrast a rozlišení. Je složena z 14 prvků uspořádaných do 11 skupin. Dva prvky XA (extrémě asférické) zajišťují dobré rozlišení až do rohů snímku. Dva ED (Extra-Low Dispersion) prvky a jeden Super ED potlačují chromatickou aberaci, zdokonalují kontrast a zajišťují přesnou kresbu při všech clonách. Sony Nano AR Coating II zabraňuje světlým a tmavým flekům při fotografování, kde jsou jasné zdroje světla.

S 17 2.8.jpg

Devítilamelová clona má nejvyšší hodnotu F16. Dva lineární motorky XD (eXtreme Dynamic) zaostřují od 25 cm a k dispozici je i programovatelné tlačítko Focus Hold.

Rozměry a hmotnost: Průměr 83 mm, délka 99,8 mm, hmotnost 460 gramů. Používají se zadní filtry. Na předním a zadním členu je fluorová povrchová vrstva k odpuzení vody a nečistot. Utěsnění proti prachu a vodě je u této třídy objektivů standardem.

Nový objektiv bude k dispozici od 7. 6. 2021 za 41 990 Kč (Megapixel). K ceně jsem obvykle kritický, ale tady nebudu, protože se jedná o výjimečný kousek. Tento objektiv dokáže zachytit scény s neobvyklými perspektivami. Bude dobrý na fotografování krajiny, architektury, exteriérů, oblohy, sportu a já si myslím, že i na reportáže všeho druhu.

S 17 1.8 .jpg

Ještě malá poznámka: Sony a Canon se vyprofilovali v kategorii CSC Full-Frame, respektive všech CSC, na jasné lídry a svádějí boj o zákazníky. Nabídka objektivů v této pokročilé a profesionální třídě je důležitým parametrem při rozhodování a myslím, že tady má Sony navrch. Canon je stále „postižen“ svou dlouhou a úspěšnou zrcadlovkovou érou a často při konstrukcích nových objektivů vychází z těch pro zrcadlovky. Nedávno dokonce oznámil profesionální teleobjektivy 400mm a 600 mm s tím, že jsou totožné s těmi pro zrcadlovky a mají zabudovanou redukci z EF na RF. Tím pádem jsou delší, těžší a nejsou optimalizovány na dnešní CSC.